Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Na sněmu AV ČR představí priority akademie pro české předsednictví v Radě EU

ilustrační fotografie

20. dubna 2022 - Praha 20. dubna (ČTK) - Hlavní výzkumná témata, na které se chce Akademie věd ČR (AV) zaměřit během nadcházejícího předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, budou představena na dnešním zasedání Akademického sněmu. Z politiků se zasedání zúčastní například premiér Petr Fiala (ODS) či ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP-09). Za akademii to uvedla Markéta Růžičková.

Začala pstruhová sezona, loví se na stovkách revírů

17. dubna 2022 - Českým i moravským rybářům začala včera pstruhová sezona. Lovit mohou ve stovkách pstruhových revírů. Povolení chytání po celou sezonu vyjde minimálně na 1000 Kč, vyplývá z informací rybářských svazů. Možnost lovit v pstruhových vodách mají rybáři do konce listopadu.

K testu z matematiky se letos hlásí 17 procent maturantů, meziročně opět míň

17. dubna 2022 - Obliba matematiky u maturantů dále klesá. Ke státnímu didaktickému testu z ní se letos přihlásilo 17 procent studentů, tedy asi o dva procentní body méně než loni. Ostatní dali přednost cizímu jazyku. Nejvíce studentů si vybralo již tradičně angličtinu. Podíl přihlášených k ní vzrostl proti loňsku ze 78 procent na 80,3 procenta. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil organizátor zkoušek Cermat. Ke státním maturitním zkouškám se podle něj letos přihlásilo 73.774 studentů, z nich 70.084 půjde k maturitě poprvé. Testy budou psát 2. až 5. května.

Zdraví a kráse je třeba občas pomoct, přesvědčily se herečka Řandová a zpěvačka Nosková

16. dubna 2022 - Být zdravý, krásný a šťastný, je v životě asi to nejvíc. Ale občas se některým věcem musí pomoct. Své o tom vědí herečka a dabérka Regina Řandová a zpěvačka a herečka Michaela Nosková. Přišly se společně podívat na pražskou laserovou dermatologickou kliniku. A i když to hned neplánovaly, vyzkoušely si některé zákroky, které zde nabízí.

Je Bílá sobota, křesťané si připomínají uložení Krista do hrobu

16. dubna 2022 - Dnes je Bílá sobota, den modliteb, rozjímání a půstu. Podle křesťanské tradice je to druhý den takzvaného velikonočního třídenní, které začíná Velkým pátkem a vrcholí nedělním Božím hodem velikonočním. Velký pátek připomíná den, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži. Bílá sobota je připomínkou Kristova pobytu v hrobě a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání. Velikonoce jsou vrcholem církevního roku a největšími křesťanskými svátky. Letos na rozdíl od předchozích dvou let tyto svátky neomezují opatření proti šíření nemoci covid-19.

Pro velikonoční dílny v bystřickém Edenu jsou připraveny stovky vajec

16. dubna 2022 - V Horácké vesnici, která je součástí turistického centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem, jsou připraveny stovky vajec pro velikonoční řemeslné dílny. Jsou součástí čtyřdenního velikonočního programu, který v Edenu začal dnes dopoledne. Rozlehlý areál, jehož součástí je prezentace tradiční lidové kultury, v prvních hodinách navštívily stovky lidí, většina zamířila i do Horácké vesnice. Tvoří ji repliky tradičních staveb, uvnitř jsou vybavené a plně funkční.

V Kovozoo ve Starém Městě pokřtí medvěda kodiaka z kovového šrotu

Zdroj: kovozoo.cz

14. dubna 2022 - V Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku pokřtí v sobotu 23. dubna při oslavách Dne Země sochu medvěda kodiaka vyrobenou z kovového šrotu. Celodenní akce nabídne také ekologickou olympiádu, ukázku kovošrotové techniky a zásahu hasičů nebo možnost vyzkoušet si práci kováře. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.

Těžké boje na východě Ukrajiny budou připomínat druhou světovou válku

14. dubna 2022 - Očekávané těžké boje na východě Ukrajiny budou podle Jána Spišáka z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany v mnoha ohledech připomínat druhou světovou válku. Pokud se ruskému dělostřelectvu podaří zničit klíčovou ukrajinskou obranu, ruská armáda zřejmě použije pěchotu podporovanou tanky. Spišák to napsal v analýze pro ČTK. Na Ukrajinu Rusko vojensky zaútočilo na konci února.

Češka zadržená před čtyřmi lety s drogami v Pákistánu se může vrátit

13. dubna 2022 - Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, se může vrátit do České republiky. Nejvyšší soud v Islámábádu vydal písemný příkaz, který jí dovoluje opustit Pákistán, informuje server Blesk.cz. Češka byla v březnu 2019 odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě 800 dolarů (asi 18.000 korun). Proti rozsudku se odvolala, loni na začátku listopadu byla obžaloby zproštěna a 20. listopadu propuštěna z vězení. Celníci ale podali odvolání, Hlůšková proto nemohla vycestovat. Česká diplomacie vývoj v kauze s odkazem na přání rodiny nekomentuje.

Slováčková, Bebarová, Maršálek, Otavová a Jirák už vědí, jak pomoci Dortem proti rakovině

- Praha I Dortem proti rakovině, to je název charitativního projektu, který funguje více než rok, ale až nyní se s ním veřejnosti může blíže seznámit. A to i díky prostřednictvím známých osobností, včetně některých, které si vážnou nemocí prošly.

Sběratelé loni na českých aukcích utratili rekordních 1,46 mld. Kč

Zdroj: Wikimedia

12. dubna 2022 - Za umělecká díla loni sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun. Loňský obrat je nejvyšší v novodobé historii tuzemského aukčního trhu po roce 1989. Novinářům to dnes řekl šéfredaktor časopisu Artplus.cz Jan Stuchlík. Obrat roku 2021 je o 100 milionů korun větší než dosavadní rekord z roku 2017.

Strana výpisu

7 ...