Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Technika

Světloplach Petr Nikl vystavuje ve SmetanaQ Gallery

Světloplach Petr Nikl vystavuje ve SmetanaQ Gallery

9. června 2023 - Praha - Jeden z nejznámějších umělců současné české scény Petr Nikl připravil částečně procesuální instalaci reflektující prostory SmetanaQ Gallery ve vazbě na její sousedství s řekou Vltavou a pražským panoramatem.

Botanka směřuje k elektromobilitě

Botanka směřuje k elektromobilitě

7. června 2023 - Teplice - Botanická zahrada v Teplicích má nový přírůstek.

Nápadité barevné řešení. Jak se vám líbí?

Nápadité barevné řešení. Jak se vám líbí?

5. června 2023 - Mladá Boleslav - Škoda Auto představila nový vůz - Škodu Enyaq Coupé Respectline.

První česká plovoucí fotovoltaika je 4x výkonnější

První česká plovoucí fotovoltaika je 4x výkonnější

5. června 2023 - Štěchovice - Po ročním testování energetici zečtyřnásobili výkon první české plovoucí fotovoltaické elektrárny z 21,7 na 87 kWp a připojili ji do sítě. Osm řad monokrystalických panelů na stříškách s orientací východ-západ bez problému funguje při až 9metrovém kolísání hladiny během cyklů přečerpávací elektrárny. Štěchovická plovoucí fotovoltaika má ověřit plavební vlastnosti nosné konstrukce pro případné nasazení tohoto typu fotovoltaik v budoucích velkých parcích. Do roku 2030 chce ČEZ přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu až 6 GW.

Největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny dnes odvezou do opravy, potrvá rok

Zdroj: Wikipedia

6. dubna 2022 - Zhruba rok potrvá renovace největšího dalekohledu pražské Štefánikovy hvězdárny. Dvojitý Zeissův dalekohled dnes dopoledne zamíří z Petřína do péče expertů v německé Jeně. Po dobu jeho opravy lidem v hlavní kopuli hvězdárny poslouží experimentální elektronický dalekohled. Renovace Zeissova dalekohledu, starého přes 110 let, má stát do pěti milionů korun, sdělili už dříve zástupci Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Tanky nemají rovnocennou náhradu, zůstanou součástí výzbroje armády, míní expert

Zdroj: Wikipedia

3. dubna 2022 - Tanky podle Zdeňka Žaluda z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany nemají rovnocennou náhradu a zůstanou součástí výzbroje pozemních vojsk. Na každou zbraň sice lze vyvinout protizbraň, jako reakce ale následuje zlepšení původní zbraně. Žalud to napsal v analýze pro ČTK. Videa zničených ruských tanků pomocí dronů či protitankových střel v konfliktu na Ukrajině se ve větší míře objevují na sociálních sítích. Podle Ukrajinců zničila ukrajinská armáda od počátku konfliktu přes 600 tanků ruské armády.

Vědci naměřili nejnižší součinitel tření, má pomoci k vývoji pevných maziv

31. ledna 2022 - Mezinárodní tým s českým vedením naměřil dosud nejnižší součinitel tření - jednu miliontinu. Výsledky výzkumu tzv. pevných maziv by mohly najít uplatnění v robotice. O výzkumu informovala mluvčí ČVUT Andrea Vondráková v tiskové zprávě. Studii vedli vědci ze skupiny pokročilých materiálů na katedře řídící techniky fakulty elektrotechnické. Publikoval ji prestižní časopis Nature Materials.

MŠMT chce digitalizovat podobu maturitních testů, aby se netiskly v Cermatu

Zdroj: Flickr

21. ledna 2022 - Ministerstvo školství chce co nejdříve digitalizovat podobu maturitních testů tak, aby se nemusely tisknout centrálně v Cermatu. Důvodem je to, že 30. května vyprší smlouva na speciální stroj, který k tomu Cermat používá, a ministerstvo za něj nechce platit další peníze. V on-line debatě pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání to dnes řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Podle něj by nový stroj stál asi 72 milionů korun, současný systém distribuce tištěných testů považuje za zastaralý.

Východočeské muzeum v Pardubicích spustilo novou webovou výstavu o podniku Tesla

Zdroj: Wikipedia

19. ledna 2022 - Východočeské muzeum v Pardubicích dnes spustilo novou webovou výstavu nazvanou Odchází Telegrafia, přichází Tesla. Věnuje se firmě, která v druhé polovině minulého století byla synonymem úspěšného podniku, vyráběla oblíbené elektrospotřebiče, dala jméno populárnímu hokejovému klubu a zaměstnání v ní našlo mnoho obyvatel města, uvedla mluvčí muzea Kateřina Procházková Skůpová. Výstava je dostupná na stránce tinyurl.com/pardubickatesla.

Ústecký kraj pořídí za 200 000 korun dron pro hasiče

19. prosince 2021 - Ústecký kraj pořídí za 200.000 korun dron. Bude sloužit hlavně profesionálním hasičům, v případě potřeby si ho mohou půjčit policisté nebo krajský úřad. Peníze samospráva uvolní z fondu hejtmana. Řekl to hejtman Jan Schiller (ANO).

Po nákupu nového počítače mohou dát lidé starou IT techniku na charitu

18. prosince 2021 - Při nákupu nových počítačů k Vánocům mohou lidé vyřazenou starou IT techniku darovat rodinám s dětmi, které nemají žádnou. Zprostředkování jim nabízí charitativní projekt Počítače dětem Nadačního fondu IT people. Od začátku svého fungování v březnu 2020 pomohl zhruba 3850 dětem, které IT techniku potřebují ke svému vzdělávání. ČTK o tom informovala manažerka projektu Nikol Nevoránková.

Strana výpisu

1 ...

 

 

Další informace: