Vysočina - REGIONÁLNÍ NOVINY

Vysočina

Dobrovolníci sbírali odpadky

Dobrovolníci sbírali odpadky

9. června 2023 - Česká republika - Do již tradičních dobrovolnických dní, které pořádá skupina ORLEN Unipetrol pro neziskové organizace v okolí svých výrobních závodů, se v letošním roce zapojilo 146 dobrovolníků z řad zaměstnanců

Famózní Karolína Muchová

Famózní Karolína Muchová

9. června 2023 - Paříž- Chytrým, pestrým, divácky atraktivním tenisem a nezměrnou bojovností udolala na Roland Garros v Paříži běloruskou medvědobijku Arynu Sabalenkovou 7:6, 6:7 a 7:5, i když v rozhodujícím setu prohrávala už 2:5!

Vědci postavili ostrov z bahna

Vědci postavili ostrov z bahna

8. června 2023 - Česká republika - Rybníky a vodní nádrže plné bahna představují v současnosti velkou výzvu pro rybníkáře a vodohospodáře. Problémem není jen, jak rybník či nádrž vyčistit, ale zároveň kam tuny vytěženého materiálu uložit. Inovativní řešení hledali vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) společně s průmyslovými partnery. Sedimenty ze dna vodních děl, laicky řečeno bahno, které jsou doposud považovány hlavně za odpad, se rozhodli testovat jako surovinu pro 21. století. V duchu ekologických principů a cirkulární ekonomiky ověřovali nové způsoby využití sedimentů jako stavebního materiálu pro vodohospodářské konstrukce, zejména stavbu vlnolamů a ostrovů. První ostrov postavili na nádrži Nové Mlýny u Dolních Věstonic.

Čeští paralympici přivezli bronz

Čeští paralympici přivezli bronz

7. června 2023 - Obhájci bronzu z poslední paralympiády v Pekingu byli soupeřem české parahokejové reprezentace v souboji o bronz.

Víte, jak vybavit lékárničku na léto?

Víte, jak vybavit lékárničku na léto?

7. června 2023 - Česká republika - I když si letní dovolenou plánujeme do nejmenšího detailu, občas zkrátka nemusí dopadnout zcela podle našich představ. V tu nejméně vhodnou chvíli nás pak často překvapí zdravotní komplikace. Pro takové případy je klíčové mít po ruce správně vybavenou lékárničku. Dejte však pozor, do jaké destinace se chystáte! Vhodný obsah lékárničky se podle toho může zásadně lišit. Ať už jedete do hor, k moři nebo třeba na chalupu, mějte na paměti pár základních specifik.

Dubnové výsledky ekonomiky

Dubnové výsledky ekonomiky

6. června 2023 - Komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic: „Duben přinesl další signál zpomalení české ekonomiky.

V hlavní soutěži MFF Karlovy Vary máme dvojí zastoupení

V hlavní soutěži MFF Karlovy Vary máme dvojí zastoupení

5. června 2023 - Praha - V žánrově i stylově rozmanitém výběru Hlavní soutěže se potkávají snímky uznávaných tvůrců, kteří nabrali předchozí zkušenosti na festivalech jako Cannes, Berlinale nebo Sundance, s mimořádně talentovanými debutanty.

Noc kostelů 2023

Noc kostelů 2023

2. června 2023 - Dnes se po celé České republice koná mezinárodní Noc kostelů.

Žena z Vysočiny se záškrtem nakazila od domácího zvířete, nákaza se nešíří

Ilustrační fotografie

31. května 2022 - (ČTK) - Zdrojem nákazy záškrtu, kterým na Vysočině v dubnu onemocněla starší žena, bylo domácí zvíře. Určil to Státní zdravotní ústav (SZÚ). U ženy se podařilo antibiotiky infekci vyléčit. Hygienici dohledali všechny její kontakty, testy potvrdily, že se nikdo další nenakazil. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala Jana Böhmová, mluvčí hygienické stanice Kraje Vysočina (KHS). O výskytu záškrtu v České republice poprvé od roku 1995 informoval Státní zdravotní ústav 12. května.

Zemřel jihlavský rodák a lokální patriot Leo Pavel Švančara

22. dubna 2022 - Dne 22. dubna 2022 zemřel jihlavský rodák Leo Pavel Švančara. Všichni, kteří ho znali, mohou potvrdit, že se jednalo o vskutku renesanční a svébytnou osobnost. Působil mj. jako publicista, hudebník astrolog, léčitel a homeopat. V roce 1996 založil jeden z prvních českých internetových serverů Regionalist, který zůstává dodnes nejstarším českým internetovým regionálním periodikem. Později stál rovněž za vznikem stránek Iglau.cz zaměřených na historii Jihlavy a zajímavosti související s tímto městem.

Pro velikonoční dílny v bystřickém Edenu jsou připraveny stovky vajec

16. dubna 2022 - V Horácké vesnici, která je součástí turistického centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem, jsou připraveny stovky vajec pro velikonoční řemeslné dílny. Jsou součástí čtyřdenního velikonočního programu, který v Edenu začal dnes dopoledne. Rozlehlý areál, jehož součástí je prezentace tradiční lidové kultury, v prvních hodinách navštívily stovky lidí, většina zamířila i do Horácké vesnice. Tvoří ji repliky tradičních staveb, uvnitř jsou vybavené a plně funkční.

Strana výpisu

1 ...