Vysočina - REGIONÁLNÍ NOVINY

Vysočina

Žena z Vysočiny se záškrtem nakazila od domácího zvířete, nákaza se nešíří

Ilustrační fotografie

31. května 2022 - (ČTK) - Zdrojem nákazy záškrtu, kterým na Vysočině v dubnu onemocněla starší žena, bylo domácí zvíře. Určil to Státní zdravotní ústav (SZÚ). U ženy se podařilo antibiotiky infekci vyléčit. Hygienici dohledali všechny její kontakty, testy potvrdily, že se nikdo další nenakazil. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala Jana Böhmová, mluvčí hygienické stanice Kraje Vysočina (KHS). O výskytu záškrtu v České republice poprvé od roku 1995 informoval Státní zdravotní ústav 12. května.

Zemřel jihlavský rodák a lokální patriot Leo Pavel Švančara

22. dubna 2022 - Dne 22. dubna 2022 zemřel jihlavský rodák Leo Pavel Švančara. Všichni, kteří ho znali, mohou potvrdit, že se jednalo o vskutku renesanční a svébytnou osobnost. Působil mj. jako publicista, hudebník astrolog, léčitel a homeopat. V roce 1996 založil jeden z prvních českých internetových serverů Regionalist, který zůstává dodnes nejstarším českým internetovým regionálním periodikem. Později stál rovněž za vznikem stránek Iglau.cz zaměřených na historii Jihlavy a zajímavosti související s tímto městem.

Pro velikonoční dílny v bystřickém Edenu jsou připraveny stovky vajec

16. dubna 2022 - V Horácké vesnici, která je součástí turistického centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem, jsou připraveny stovky vajec pro velikonoční řemeslné dílny. Jsou součástí čtyřdenního velikonočního programu, který v Edenu začal dnes dopoledne. Rozlehlý areál, jehož součástí je prezentace tradiční lidové kultury, v prvních hodinách navštívily stovky lidí, většina zamířila i do Horácké vesnice. Tvoří ji repliky tradičních staveb, uvnitř jsou vybavené a plně funkční.

Od čtvrtka se přes Česko bude vracet konvoj americké armády

16. března 2022 - Od čtvrtka do úterý se přes Česko do Německa bude vracet konvoj americké armády, který byl na Slovensku na cvičení. Pojede v nočních a brzkých ranních hodinách. Američtí vojáci budou opět nocovat ve stanovém táboře v Rančířově na Jihlavsku. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Konvoj na Slovensko přes Českou republiku přejel v únoru.

Ve Žďáru n. S. mohli lidé v parku zkusit, jak se žije v zimě lidem bez domova

25. února 2022 - Ve Žďáru nad Sázavou si dnes lidé mohli v parku vyzkoušet, jak se žije v zimě venku lidem bez domova. V provizorním stanovém městečku se setkali i s terénními sociálními pracovníky a za rozdávanou čočkovou polévku mohli dát dobrovolný příspěvek na pomoc bezdomovcům. Ve městě se jich pohybuje okolo tří desítek, počty se mění. Někteří přežívají ve stanech v lese, řekl ČTK místostarosta Rostislav Dvořák (KDU-ČSL).

Do Rančířova přijela první část amerického konvoje, míří na cvičení na Slovensko

Ilustrační foto

16. února 2022 - Do Rančířova na Jihlavsku dnes ráno krátce po 4:00 dorazila první část konvoje amerických vojáků, kteří přejíždějí přes Česko z Německa na alianční cvičení na Slovensku. Ke stanovému táboru, kde vojáci přespí, přijelo 12 vozů. Do České republiky vstoupili Američané u Rozvadova v úterý kolem 21:00. Na další cestu vyrazí první skupiny po odpočinku dnes ve večerních hodinách. Republiku opustí na hraničním přechodu Břeclav.

Devítiletý trest za pokus o vraždu spolujezdce přezkoumá Nejvyšší soud

Ilustrační foto

7. února 2022 - Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Tomášem Kocourkem, jenž si má odpykat devět let ve vězení za pokus o vraždu mladého spolujezdce v osobním autě. Kocourek na úprku před policejní hlídkou vjel do protisměru a chtěl narazit do kamionu, šestnáctiletý chlapec na poslední chvíli strhl šoférovi řízení a fatálnímu následku zabránil. Nejvyšší soud převzal dovolání spolu se spisem koncem ledna, zjistila ČTK z justiční databáze. Verdikt lze s ohledem na rozhodovací statistky očekávat zhruba za měsíc.

Bitcoin míří k novému rekordu. V USA totiž dnes spustí první bitcoinový fond pro širokou veřejnost

Zdroj: Lukáš Kovanda

- Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se dnes dostala na úroveň necelých 63 tisíc dolarů za kus. Vyšších cen dosahoval bitcoin za celou svoji historii od roku 2009 pouze v jediném týdnu letos v polovině dubna.

Heřmanov bodoval v Evropské soutěži obnovy vesnice

foto archiv

- Jihlava | Kraj Vysočina měl svého zástupce v soutěži Evropská cena obnovy vesnice – obec Heřmanov na Žďársku, která vyhrála národní kolo soutěže Vesnice roku v roce 2017. Heřmanov uspěl a v konkurenci 23 dalších obcí z celé Evropy si odváží ocenění za mimořádné výsledky v několika oblastech rozvoje vesnice.

Obnova secesní vily v Jihlavě je stavbou roku

foto archiv

- Jihlava | Prestižní stavbou Kraje Vysočina 2017 se stala obnova secesní vily Marie Karas v blízkosti centra v Jihlavě. Odborná komise krajské soutěže současně udělila dva tituly Stavba roku. Jeden dostal nový Pavilon chirurgických oborů krajské Nemocnice Třebíč. Druhou oceněnou stavbou je rekonstrukce Staré radnice v Havlíčkově Brodě, která získala současně cenu veřejnosti.

Přehrada Vír na Žďársku je v bezpečném a provozuschopném stavu

Zdroj: Kraj Vysočina

- Jihlava | Dalším významným vodním dílem, na němž v říjnu proběhla pravidelná každoroční technickobezpečnostní prohlídka, bylo vodní dílo Vír na významném vodním toku Svratka.
„Výsledky dohledu prokazují, že je vodní dílo Vír v bezpečném a provozu schopném stavu,“ uvádí Martin Hyský, krajský radní pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.

Strana výpisu

1 ...