Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zajímavosti

Lékařka: Pro děti může být hřiště v nemocnici zábleskem normálního života

26. května 2022 - Hřiště v areálu nemocnice může být pro onkologicky nemocné děti zábleskem normálního života. Někdy v nemocnici tráví i měsíce, důležitý pro zachování kondice je tak i pravidelný pohyb. ČTK to dnes řekla přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Motole Lucie Šrámková. U budovy dětské nemocnice tam dnes otevřeli zrekonstruované hřiště, jehož úpravy za necelé tři miliony korun podpořil nadační fond Pink Bubble.

Rekonstrukce útoku nebo slavnostní shromáždění připomenou útok na Heydricha

Zdroj: Wikipedia

26. května 2022 - Rekonstrukce útoku, slavnostní shromáždění, piety i výstavy v pátek v Česku připomenou 80 let od útoku československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zúčastní se jich čelní představitelé státu i zahraniční hosté včetně slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Dnes je pomněnkový den. Připomíná pátrání po pohřešovaných dětech

25. května 2022 - Každý rok pátrá česká policie přibližně po 1500 dětech, z toho zhruba 20 dětí je v tzv. ohrožení, tedy v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví.

Knihkupci a nakladatelé znovu žádají nulovou DPH na knihy

Ilustrační fotografie

24. května 2022 - (ČTK) - Svaz českých knihkupců a nakladatelů znovu žádá vládu o zavedení nulové sazby na knihy. Odvolává se na novou evropskou směrnici z letošního dubna, podle níž lze stanovit pro knihy a několik dalších komodit právě i nulové DPH. ČTK o tom za svaz informovala jeho ředitelka Marcela Turečková. Svaz proto napsal minulý týden dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS). Vyjádření premiéra ČTK zjišťuje. Na knihy se aktuálně uplatňuje DPH ve výši deset procent oproti základní sazbě 21 procent a snížené 15 procent.

Páteční větrnou bouři vyhodnotili meteorologové jako přinejmenším slabé derecho

Ilustrační fotografie

23. května 2022 - (ČTK) - Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině. ČHMÚ o tom informoval na facebooku. Derecho se v České republice vyskytuje v průměru zhruba dvakrát ročně.

V Rychlebských horách se podle odborníků potulují nejméně dva vlci

Ilustrační fotografie

22. května 2022 - (ČTK) - Nejméně dva vlci se potulují v oblasti Rychlebských hor v severním cípu Olomouckého kraje, kde pohyb těchto šelem zaregistrovaly hlídky dobrovolníku i fotopasti. Zraněný vlk byl nedávno spatřen v obci Vlčice na Jesenicku. Informaci o výskytu vlků v Javornickém výběžku severozápadně od Jeseníku zveřejnili server Šelmy.cz, který provozuje Hnutí Duha.

Petra Černocká se s dalšími výtvarníky zapojila do benefiční aukce obrazů

21. května 2022 - Praha I Zpěvačka a herečka Petra Černocká, ale i celá řada významných výtvarníků se zapojila do charitativní akce Umění proti válce. Art performance pro dobrou na vernisáži Mezinárodní výstavy PROČ?!? aneb UMĚNÍ PROTI VÁLCE v Laufen Space Prague byla velmi úspěšná.

Kampaň Už dost má upozornit na špatné zacházení v porodnicích

Ilustrační fotografie

21. května 2022 - (ČTK) - Kampaň Ligy lidských práv a dalších organizací Už dost má upozornit na špatné zacházení v porodnicích. Na webu zveřejňuje příběhy žen, které se s ním setkaly, ale i příklady dobré praxe. ČTK to dnes řekly zástupkyně Ligy Lidských práv a Unie porodních asistentek. Své stanovisko k tématu chystá podle člena jejího výboru Antonína Pařízka i Česká gynekologicko-porodnická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Policie tzv. uložila trestní oznámení související s propagací Schillerové

Ilustrační fotografie

21. května 2022 - (ČTK) - Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nezahájila úkony trestního řízení v souvislosti s propagací bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) na sociální síti Instagram. Věc tzv. uložila. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Rozhodnutí nyní přezkoumá státní zástupce. Server Neovlivní.cz v dubnu informoval o tom, že se NCOZ zabývá tím, že Schillerová z veřejných peněz financovala fotografie a příspěvky na svých soukromých sociálních sítích.

Mladí řidiči jsou rizikoví, na školách proto začne nová preventivní kampaň

ilustrační fotografie

18. května 2022 - (ČTK) - Mladí řidiči patří dlouhodobě k nejrizikovějším skupinám na tuzemských silnicích. Na českých středních školách a v autoškolách proto dnes začne nová preventivní kampaň zaměřena zejména na řidiče do 20 let. Kampaň bude varovat zejména před nepřiměřenou rychlostí, která stojí až za třetinou všech nehod těchto šoférů. To je nejvíce ze všech věkových skupin. ČTK o tom informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP), která kampaň organizuje společně s Besipem a policií. Podle průzkumu je řízení pro skoro třetinu mladých zábavou a adrenalinem.

Cenu Arnošta Lustiga získal zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek

ilustrační fotografie

18. května 2022 - (ČTK) - Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, dnes v poledne obdrží výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Strana výpisu

5 ...