Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Česko čeká deštivý a větrný týden, mělo by se ale oteplit

4. dubna 2022 - Česko má před sebou deštivý a větrný týden. Dnes má být ještě polojasno, od úterý se obloha zatáhne. Od dnešního odpoledne platí pro západ Čech výstraha před silným větrem. V nárazech může mít vítr až 70 km/h, na horách i více. Postupně se oteplí, v polovině týdne budou denní maxima okolo 16 stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na maturitní obory chce 103.000 žáků, ještě asi přibudou Ukrajinci

Zdroj: Flickr

3. dubna 2022 - K jednotné přijímací zkoušce na maturitní obory středních škol se letos přihlásilo zatím 103.000 uchazečů. Je to zhruba o 9000 víc než před dvěma roky. Vyplývá to z informací Cermatu na dotaz ČTK. Jedná se o počty uchazečů přihlášených do 1. března. Další zájemci o studium ještě mohou přibýt, a to z řad válečných uprchlíků z Ukrajiny. Ke zkouškám se mohou hlásit do 5. dubna. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 19. a 20. dubna.

Tanky nemají rovnocennou náhradu, zůstanou součástí výzbroje armády, míní expert

Zdroj: Wikipedia

3. dubna 2022 - Tanky podle Zdeňka Žaluda z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany nemají rovnocennou náhradu a zůstanou součástí výzbroje pozemních vojsk. Na každou zbraň sice lze vyvinout protizbraň, jako reakce ale následuje zlepšení původní zbraně. Žalud to napsal v analýze pro ČTK. Videa zničených ruských tanků pomocí dronů či protitankových střel v konfliktu na Ukrajině se ve větší míře objevují na sociálních sítích. Podle Ukrajinců zničila ukrajinská armáda od počátku konfliktu přes 600 tanků ruské armády.

Na Staroměstském náměstí začínají velikonoční trhy, dva roky nebyly

Zdroj: Wikipedia

2. dubna 2022 - Na pražské Staroměstské náměstí se dnes po dvouleté pauze, zaviněné epidemií koronaviru, vrátily velikonoční trhy. Dekorace nebo tradiční pokrmy tam budou trhovci nabízet do neděle 24. dubna v době od 10:00 do 22:00, chybět nebude ani velikonoční výzdoba náměstí a kulturní program. Velikonoční zboží si lidé mohou koupit i ve stáncích na náměstí Republiky, kde společnost Taiko rovněž pořádá trhy.

Zoo Chleby na Nymbursku chce letos postavit dva nové pavilony

Zdroj: Wikipedia

2. dubna 2022 - V zoologické zahradě v Chlebech na Nymbursku mají letos v plánu začít se stavbou pavilonu zeber a prasat savanových. Do zázemí přibyde velká trampolína a další občerstvení. Návštěvnost chlebské zahrady byla loni doposud nejvyšší od jejího otevření v roce 1997. I přes covidová omezení sem zavítalo zhruba 100.000 návštěvníků. Ukrajinské děti, které s rodinami uprchly před válečným konfliktem ve své zemi, mají vstupné zdarma. ČTK to řekl ředitel zahrady René Franěk.

Zlatý Ámos: Učitel musí umět žáky nadchnout i je respektovat

Zdroj: https://www.zlatyamos.cz/

1. dubna 2022 - Nadšení pro výuku a respekt k žákům, to jsou podle držitele titulu Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele Marka Valáška dva předpoklady pro správného pedagoga. Jako učitel matematiky uvítal, že se zrušila povinná maturita z tohoto předmětu. Matematika je podle něj sice důležitá pro život, ale neměla by se žákům nutit. Za důležité považuje jim spíše vysvětlovat, jak mohou tuto vědu využít. Přínosem by podle něj bylo, kdyby se mohla vyučovat standardně v menších skupinách podle schopností dětí, podobně jako cizí jazyky. Řekl to v rozhovoru s ČTK.

Některé části Evropy čelí invazi agresivních sršní asijských

31. března 2022 - Některé části Evropy čelí invazi agresivních sršní asijských, které decimují včelstva a chovatelům způsobují velké ztráty. S těmito útočnými sršněmi se potýkají například včelaři ve Francii, Portugalsku či Španělsku, pozorovány ale byly i v Bavorsku. Na území České republiky jejich přítomnost kvůli chladnému zimnímu počasí zatím nebyla zaznamenána, odborníci však vyzývají k obezřetnosti. ČTK o tom dnes informovali odborníci z katedry biochemie a geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Vrtulník záchranné služby Ústeckého kraje létá nejčastěji k nehodám

Autor: David Modrý, www.zachrannasluzba.cz

30. března 2022 - Letecká záchranná služba (LZS) Ústeckého kraje loni vzlétla pomáhat ve 429 případech, rok předtím se uskutečnilo o 30 letů víc. Počet zásahů pandemie koronaviru neovlivnila, transport pacientů do jiných krajů pak zajišťovala policejní a armádní letecká služba. Posádka ústecké helikoptéry nejčastěji pomáhá u dopravních nehod. ČTK to řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

Koniklece do klece zavírají přírodovědci z ústeckého muzea

Zdroj: Wikipedia

28. března 2022 - Koniklece do klece zavírají přírodovědci z ústeckého muzea. Rostlina z červeného seznamu ohrožených druhů totiž v posledních letech vymizela z mnoha lokalit na Ústecku, spásají ji přemnožení mufloni a daňci. Klec má tak koniklec chránit. ČTK to řekl Václav Beran z muzea, které vyzývá veřejnost k pátrání po konikleci lučním.

Letošní návštěvnost pražské zoo překonala 200.000, je to dříve než obvykle

Zdroj: Wikipedia

28. března 2022 - Letošní návštěvnost pražské zoologické zahrady včera překonala 200.000, je to dříve než obvykle. Na twitteru a facebooku to uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Zoologickou zahradu k dnešnímu dni navštívilo přesně 201.079 lidí, z toho zhruba 31.000 byly ukrajinské děti a ženy. Loni za celý rok přišlo do zoo téměř 963.000 návštěvníků.

Počet učitelů a učitelek ve školách se zvýšil za posledních pět let o 15 procent

27. března 2022 - Počet učitelů a učitelek ve školách roste. Za posledních pět let se jejich počet navýšil asi o 15 procent. V září jich v ČR bylo 178.975. Nejvíce se zvedl počet vyučujících v základních školách, a to o asi pětinu na 88.800. V základních školách pracuje zároveň největší podíl pedagogů. Množství učitelů vzrostlo i v mateřských a středních školách. Naopak ve vyšších odborných školách jich ubylo. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství.

Strana výpisu

9 ...