Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Nová metoda sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

Ilustrační fotografie

26. dubna 2022 - Mladá Boleslav 26. dubna (ČTK) - Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu covidu v odpadních vodách. Výrazně šetří náklady, umožňuje přesněji předvídat vývoj pandemie několik dní dopředu a nezatěžuje zaměstnance. Takové zjišťování vývoje nákazy by v přepočtu na jednoho zaměstnance stálo v řádu haléřů. Výzkumníci dokázali také předpovídat situaci v jednotlivých výrobních halách, což je velmi důležité při plánování výroby. ČTK to dnes řekl mluvčí Nexars Jan Červenka.

Výstava o Tutanchamonově hrobce představí 1000 replik šperků či sošek

26. dubna 2022 - Brno 25. dubna (ČTK) - Výstava "Tutanchamon - jeho hrobka a poklady" s více než 1000 replik předmětů nalezených v hrobce se po 14 letech vrací do Brna. Je to v roce 100. výročí objevení hrobky britským archeologem Howardem Carterem. Originály předmětů ze slavné hrobky lidé mimo Egypt vidět nemohou, řekl na dnešním slavnostním otevření odborný garant výstavy egyptolog a někdejší egyptský politik Zahi Hawass.

Do kaple v chrámu sv.Víta byly uloženy ostatky posledního českého krále Karla I.

ilustrační fotografie

25. dubna 2022 - Praha 24. dubna (ČTK) - Do Císařské kaple v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě byly po mši uloženy ostatky posledního českého krále a rakouského císaře Karla I. Rakouského. Ceremonie se zúčastnil jeho vnuk Karel Habsburský, který je stejně jako jeho děd členem rytířského Řádu sv. Jiří, nebo zástupce apoštolské nunciatury Giuseppe Silvestrini.

Cermat: Počet škol s maturitními obory poklesl od roku 2011 o 13 procent

Ilustrační fotografie

24. dubna 2022 - Praha 23. dubna (ČTK) - V Česku je nyní méně škol s maturitními obory, než bylo při zavedení státní maturity v roce 2011. Úbytek souvisí zřejmě i s demografickým vývojem a poklesem počtu středoškoláků v důsledku nižší porodnosti. Počet škol s maturitními obory poklesl za 11 let o 13 procent. Nyní je jich 1106. Nejvíc ubylo lyceí a učilišť s maturitní obory, a to zhruba o třetinu. Nejrychleji klesal počet škol mezi roky 2011 a 2016, potom už meziroční změny kolísaly. Vyplývá to z analýzy Cermatu k letošním přihláškám k maturitní zkoušce.

Zemřel jihlavský rodák a lokální patriot Leo Pavel Švančara

22. dubna 2022 - Dne 22. dubna 2022 zemřel jihlavský rodák Leo Pavel Švančara. Všichni, kteří ho znali, mohou potvrdit, že se jednalo o vskutku renesanční a svébytnou osobnost. Působil mj. jako publicista, hudebník astrolog, léčitel a homeopat. V roce 1996 založil jeden z prvních českých internetových serverů Regionalist, který zůstává dodnes nejstarším českým internetovým regionálním periodikem. Později stál rovněž za vznikem stránek Iglau.cz zaměřených na historii Jihlavy a zajímavosti související s tímto městem.

Vědci objevili struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy

22. dubna 2022 - České Budějovice 22. dubna (ČTK) - Vědci objevili struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Objev může pomoci při hledání nových antivirotik pro léčení nemoci. Nyní mohou lidé s klíšťovou encefalitidou využívat pouze podpůrnou léčbu. Na objevu struktury označované jako guaninové kvadruplexy se podíleli vědci z několika ústavů. ČTK to řekla Daniela Procházková z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR.

Memorandum na podporu výroby lithia a vybudování gigafactory

Zdroj: Metropol

22. dubna 2022 - Ústecký kraj - Evropská unie klade velký důraz na projekty takzvaného bateriového řetězce pro elektromobily. V souvislosti s válkou na Ukrajině také velmi stoupá význam energetické a surovinové bezpečnosti celé EU. Výroba lithia ve spojení s vybudováním gigafactory je pro Ústecký kraj unikátní příležitostí pro modernizaci průmyslové výroby v kraji a nahrazení tisíců pracovních míst v utlumovaném uhelném průmyslu.

Čtvrtečních 2164 nakažených v ČR je nejméně v pracovní den od poloviny října

22. dubna 2022 - Praha 22. dubna (ČTK) - Testy v Česku ve čtvrtek potvrdily 2164 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem a nejméně v pracovní den od poloviny loňského října. Zhruba o třetinu v mezitýdenním srovnání na 403 se snížil také počet podezření na opakovanou nákazu. Klesl ale i počet testů. Na 1005 ubylo lidí s covidem-19 v nemocnicích.

Na ukrajinském jarmarku v Ústí nad Labem se vybralo přes 37.000 Kč

Ilustrační fotografie

21. dubna 2022 - Ústí nad Labem 20. dubna (ČTK) - Na jarmarku, který dnes pořádala skupina ukrajinských uprchlic v ústeckém hotelu Vladimir, se vybralo přes 37.000 korun. Peníze věnují běženkyně ukrajinské armádě. Na trh, kde bylo možné koupit například domácí pečivo či šperky, přišlo zhruba 100 lidí, zjistila na místě ČTK.

Na některé české weby útočí podle NÚKIB hackeři, např. na portál veřejné správy

21. dubna 2022 - Brno 20. dubna (ČTK) - Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB to dnes uvedl na twitteru. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině.

Veletrh Antique se zaměří na české secesní šperky

ilustrační fotografie

21. dubna 2022 - Praha 21. dubna (ČTK) - Na Novoměstské radnici v Praze dnes začíná veletrh Antique, tradiční setkání starožitníků a sběratelů. Lákavý má být tentokrát zejména pro milovníky a milovnice secesních a art deco šperků, na které se vystavovatelé zaměřili. Veletrh potrvá do neděle a představí také sklo, porcelán, keramiku, starožitný nábytek, textil, historické zbraně, staré bankovky a mince.

Strana výpisu

6 ...