Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Nová kampaň upozorňuje na rizika podávání alkoholu i nealko piv dětem

Zdroj: Flickr

12. dubna 2022 - Na rizika podávání alkoholu i nealkoholických piv dětem upozorňuje nová kampaň Nechmel děti. V Česku jsou často právě rodiče mezi prvními lidmi, od nichž dítě alkohol dostane, řekl ČTK vedoucí kampaně Petr Freimann. Za projektem stojí tým pořádající kampaň Suchej únor, která má za cíl motivovat dospělé k omezení pití alkoholu. Freimann v souvislosti s nynější kampaní odkázal na průzkum, který tým inicioval, podle něhož si každé čtvrté dítě poprvé přiťuklo sklenkou alkoholu v přítomnosti svých rodičů. Kampaň Nechmel děti dnes představili pořadatelé v Praze, plánují mimo jiné spustit osvětový web.

Luskouni přiletí podle ředitele pražské zoo Bobka do Prahy ve čtvrtek

Zdroj: Wikimedia

11. dubna 2022 - Luskouni, kteří budou k vidění v pražské zoologické zahradě, přiletí do české metropole ve čtvrtek. Na twitteru a facebooku to uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Dvojice luskounů krátkoocasých do Prahy dorazí ze zoologické zahrady v tchajwanské metropole Tchaj-pej. Chovný pár šupinatých savců bude obývat expozici Indonéská džungle.

Labutí samec na řece v Plzni pronásledoval kánoe, ochranáři ho přemístili

10. dubna 2022 - Ochránci zvířat přestěhovali z břehu řeky v centru Plzně velkého labutího samce, kterému přezdívají "trenér", i s jeho partnerkou na rybník na Rokycansku. Důvodem bylo to, že pronásledoval kanoisty trénující na Radbuze a zejména děti se ho báli. Labuťák se před několika dny vrátil na své oblíbené hnízdiště u loděnice poblíž dominantního činžovního domu Mrakodrap. Záchranáři zvířat s odborem životního prostředí magistrátu museli pár rychle přesunout na rybník za Plzní ještě v době, než si ptáci začali stavět hnízdo. ČTK to dnes řekl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

Květnou nedělí dnes začíná velikonoční pašijový týden

Zdroj: Wikipedia

10. dubna 2022 - Dnes je Květná neděle, křesťanům končí čtyřicetidenní postní období a začíná pašijový týden, který končí Velikonocemi. Věřící si dnes připomínají Kristův vjezd do Jeruzaléma a poslední týden jeho života. Při bohoslužbách se předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista, tedy pašije, a v kostelích se světí kočičky a jiné zelené větvičky symbolizující palmové ratolesti, kterými byl vítán v Jeruzalémě. Pro nevěřící jsou Velikonoce oslavou příchodu jara.

Odborníci zkoumají hromadný úhyn raků říčních u Hořovic

Zdroj: Wikimedia

8. dubna 2022 - Odborníci zkoumají hromadný úhyn raků říčních v Jalovém potoce u Hořovic na Berounsku. Podezření mají na račí mor, čekají ještě na výsledky podrobnějších testů. O situaci informovali veterináře a rybáře. Lidé by se neměli snažit zachraňovat raky přesouváním na jiná místa, přispívají tím k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků, informovala dnes ČTK Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Obrana a doprava budou spolupracovat na rozvoji a nastavení pravidel pro drony

8. dubna 2022 - Ministerstva obrany a dopravy budou spolupracovat na rozvoji a nastavení pravidel užívání dronů. Vznikne prostor pro testování na letišti v Přerově, nejspíš během příštího roku. Na dnešní konferenci to řekla ministryně obrany Jana Černochová, jež s ministrem dopravy Martinem Kupkou (oba ODS) podepsala memorandum o spolupráci, které se týká vojenského i civilního užití dronů v ČR.

Dělníci našli na Znojemsku starou pancéřovou pěst i se zasunutou střelou

Zdroj: Wikimedia

7. dubna 2022 - Dělníci našli na stavbě silnice poblíž obce Práče na Znojemsku německou protitankovou zbraň z druhé světové války, měla i zasunutou střelu. Z místa ji k likvidaci odvezl pyrotechnik. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí Petr Vala.

Největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny dnes odvezou do opravy, potrvá rok

Zdroj: Wikipedia

6. dubna 2022 - Zhruba rok potrvá renovace největšího dalekohledu pražské Štefánikovy hvězdárny. Dvojitý Zeissův dalekohled dnes dopoledne zamíří z Petřína do péče expertů v německé Jeně. Po dobu jeho opravy lidem v hlavní kopuli hvězdárny poslouží experimentální elektronický dalekohled. Renovace Zeissova dalekohledu, starého přes 110 let, má stát do pěti milionů korun, sdělili už dříve zástupci Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Na výstavě v Ostravě budou k vidění stovky modelů z kostek Lego

6. dubna 2022 - Po dvouleté pauze se do ostravského městského obvodu Poruba vrací výstava Svět fantazie z kostek. Stavby z barevných kostek Lego v minulosti přilákaly tisíce návštěvníků. Největší akce tohoto druhu v Moravskoslezském kraji nabídne přibližně 170 větších a stovky malých modelů. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Otipka.

Dobrovolníci kolem Orlíku nasbírali na 20 tun odpadu

5. dubna 2022 - Přibližně dvě desítky tun odpadu nasbírali dobrovolníci při akci Ukliďme Orlík. Pořádal ji Český rybářský svaz ve spolupráci se státním podnikem Povodí Vltavy a Českým svazem ochránců přírody. Lidé mohli uklízet okolí orlické nádrže od poloviny března. Dnes pak rybáři sváželi ze břehu pytle naplněné odpadem. ČTK to řekl za Český rybářský svaz Lukáš Mareš.

Obyvatelům Kladna opět slouží sdílená kola, k dispozici jich je 120

Zdroj: Wikipedia

4. dubna 2022 - Lidé v Kladně mohou ode dneška opět využívat sdílená kola, k dispozici jich je 120, o 20 více než minulý rok. Jsou na elektrický pohon, k zapůjčení je třeba mobilní aplikace. Kola si lze zapůjčit na víc než padesáti stanicích či ve vymezených zónách rozmístěných po celém městě. Elektrokola zvolilo vedení města kvůli členitému terénu a využitelnosti například i pro seniory, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Kladna Vít Heral.

Strana výpisu

8 ...