Kultura - REGIONÁLNÍ NOVINY

Kultura

Slovácké divadlo uvede justiční drama Teror přímo u okresního soudu

ilustrační fotografie

28. dubna 2022 - Uherské Hradiště 27. dubna (ČTK) - Slovácké divadlo uvede justiční drama Teror v jednací síni Okresního soudu v Uherském Hradišti. Režie hry německého dramatika a právníka Ferdinanda von Schiracha se pro uherskohradišťskou scénu ujal Petr Smyczek. O vině či nevině obžalovaného rozhodnou v roli poroty diváci. Rozuzlení bude každý večer jiné, řekl ČTK a Českému rozhlasu režisér. Premiéra je na programu v pátek 29. dubna od 19:00.

V pražském Veletržním paláci dnes rozdají ceny České hudební akademie Anděl

27. dubna 2022 - Praha 27. dubna (ČTK) - V pražském Veletržním paláci dnes rozdají ceny Anděl, o jejichž držitelích rozhodují členové České hudební akademie. Na předávání cen v přímém přenosu České televize živě vystoupí Ewa Farna, Mirai nebo David Koller.

Výstava v Praze provází po místech, kudy cestoval Verneův hrdina Phileas Fogg

27. dubna 2022 - Praha 26. dubna (ČTK) - Jaké předměty by si Phileas Fogg, hrdina románu Julese Vernea, přivezl ze své osmdesátidenní cesty kolem světa, kdyby na to měl čas, nabízejí autoři nové výstavy v Náprstkově muzeu v Praze. Seznámí návštěvníky s místy, která románový cestovatel navštívil, a představí jejich materiální kulturu, historii ale i současnost.

Odešel doyen Českého rozhlasu Hradec Králové Václav Souček

Zdroj: lokalka.webnode.cz

26. dubna 2022 - V pondělí 25. dubna 2022 zemřel ve věku jedenaosmdesáti let Václav Souček, rodilý Hradečák, novinář nerozlučně spjatý s redakcí Českého rozhlasu Hradec Králové, kde pracoval jako moderátor a pravidelný glosátor. Souček byl rovněž znám svým působením v parodicko-satirickém uskupení muzikantů Lokálka, v němž hrál na bicí a vystupoval jako speaker i zpěvák.

Koncert filmové hudby PKF dnes budou v Praze dirigovat hollywoodští skladatelé

ilustrační fotografie

26. dubna 2022 - Praha 26. dubna (ČTK) - Koncert filmové hudby v podání orchestru PKF - Prague Philharmonia, jehož část budou dirigovat hollywoodští skladatelé, se dnes uskuteční v pražském Rudolfinu. Na programu budou melodie k filmům Spider-Man 3 nebo Mimi šéf. Jeff Beal, skladatel a držitel pěti cen Emmy, televizní obdoby filmových Oscarů, oddiriguje svou hudbu k seriálu Dům z karet a osobně zahraje na trumpetu. Koncert bude vyvrcholením akce Soundsgate Composers Summit.

Výstava o Tutanchamonově hrobce představí 1000 replik šperků či sošek

26. dubna 2022 - Brno 25. dubna (ČTK) - Výstava "Tutanchamon - jeho hrobka a poklady" s více než 1000 replik předmětů nalezených v hrobce se po 14 letech vrací do Brna. Je to v roce 100. výročí objevení hrobky britským archeologem Howardem Carterem. Originály předmětů ze slavné hrobky lidé mimo Egypt vidět nemohou, řekl na dnešním slavnostním otevření odborný garant výstavy egyptolog a někdejší egyptský politik Zahi Hawass.

Cermat: Počet škol s maturitními obory poklesl od roku 2011 o 13 procent

Ilustrační fotografie

24. dubna 2022 - Praha 23. dubna (ČTK) - V Česku je nyní méně škol s maturitními obory, než bylo při zavedení státní maturity v roce 2011. Úbytek souvisí zřejmě i s demografickým vývojem a poklesem počtu středoškoláků v důsledku nižší porodnosti. Počet škol s maturitními obory poklesl za 11 let o 13 procent. Nyní je jich 1106. Nejvíc ubylo lyceí a učilišť s maturitní obory, a to zhruba o třetinu. Nejrychleji klesal počet škol mezi roky 2011 a 2016, potom už meziroční změny kolísaly. Vyplývá to z analýzy Cermatu k letošním přihláškám k maturitní zkoušce.

Česká taneční platforma uvede deset děl současného tance

Ilustrační fotografie

24. dubna 2022 - Praha 24. dubna (ČTK) - V Praze dnes začne festival Česká taneční platforma, která každoročně uvádí výběr z děl současného tance vzniklých za uplynulý rok. Během tří dnů přehlídka uvede deset děl a diváky zavede do devíti různých prostorů, které se dnes v Praze současnému tanci věnují. Platforma je tradičně i místem setkávání profesionálů a divadelních manažerů.

V Praze pokračuje setkání fanoušků komiksů, sci-fi a fantasy filmů a knih

ilustrační fotografie

23. dubna 2022 - Praha 23. dubna (ČTK) - V pražském centru O2 universum dnes pokračuje třetí ročník setkání fanoušků komiksů, sci-fi a fantasy filmů, seriálů a knih Comic-Con. Potrvá do 24. dubna. Návštěvníci se i dnes mohou těšit nejen na fotografování, autogramiády a besedy se zahraničními i domácími herci a umělci, ale i na promítání, workshopy, soutěže, výstavy, koncerty a také na hraní videoher a stolních her.

Městské divadlo Brno v příští sezóně uvede devět nových inscenací

ilustrační fotografie

22. dubna 2022 - Brno 21. dubna (ČTK) - Městské divadlo Brno v příští sezóně uvede devět nových inscenací, třeba muzikály Matilda nebo komedii Hvězda v pasti. V dramaturgickém plánu, který dnes novinářům představil ředitel Stanislav Moša s uměleckými šéfy souborů, jsou dvě světové a tři české premiéry.

Veletrh Antique se zaměří na české secesní šperky

ilustrační fotografie

21. dubna 2022 - Praha 21. dubna (ČTK) - Na Novoměstské radnici v Praze dnes začíná veletrh Antique, tradiční setkání starožitníků a sběratelů. Lákavý má být tentokrát zejména pro milovníky a milovnice secesních a art deco šperků, na které se vystavovatelé zaměřili. Veletrh potrvá do neděle a představí také sklo, porcelán, keramiku, starožitný nábytek, textil, historické zbraně, staré bankovky a mince.

Strana výpisu

7 ...