Kultura - REGIONÁLNÍ NOVINY

Kultura

Zemřel Josef Abrhám, „svůdník“, „vrchní“, „lékař“, „Čapek“ i „Hašek“

Zdroj: Wikipedia

17. května 2022 - Vpodvečer 16. května zemřel ve věku dvaaosmdesáti let herec Josef Abrahám. Patřil k dlouholetým kmenovým hercům pražského Činoherního klubu a získal si oblibu diváků i kritiky za ztvárnění nejrůznějších rolí ve filmech i televizních inscenacích. O necelý rok dříve zemřela jeho manželka, populární herečka Libuše Šafránková

Výstava ukáže plány nacistů na uspořádání Evropy podle rasových principů

ilustrační fotografie

17. května 2022 - (ČTK) - Výstava Nový světový pořádek přinese nepříliš známý pohled na aktivity zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Bude od úterý přístupná v Karolinu a přiblíží nacistickou ideu nového uspořádání evropského jihovýchodu podle rasových principů. Centrum pro hodnocení rasové kvality sídlilo převážně v budovách Univerzity Karlovy, proto se výstava koná tam. Uskuteční se u příležitosti 80. výročí útoku na Heydricha, který na jeho následky v červnu 1942 zemřel.

Steampunková hudební skupina Clockwork Animals v Brně oživila svět Julese Vernea

hudební skupina Clockwork Animals

17. května 2022 - (Brno) Návštěvníci legendárního Jazz baru U kouřícího králíka měli možnost v pátek zažít netradiční koncert hudební skupiny Clockwork Animals, která je prvním zástupcem hudebního žánru steampunk v naší republice. Pětičlené uskupení se postaralo o zajímavý multižánrový zážitek doplněný tematickou performancí. Útulný sklepní prostor v srdci Starého Brna pak poskytl ideální atmosféru pro podkreslení zhudebněných příběhů ze světa alternativního 19. století.

Milan Knížák: Vymyslet vymýšlení

16. května 2022 - Mnozí umělci, zejména tzv. moderní či postmoderní, si vytvářejí kolem sebe jakousi auru, pracují na své sebeprezentaci, až se zdá, že právě ona je důležitější než jejich tvorba. U Milana Knížáka, výtvarníka, hudebníka, pedagoga a emeritního ředitele Národní galerie jako by to bylo naopak. Pracuje, vytváří, vystavuje, prezentuje, a zdá se, jako by mu vlastně bylo jedno, co kdo o tom soudí. Zkusme si tedy pro jednou položit otázku: Kdo vlastně je Milan Knížák?

Festival Open House Praha nabídne zdarma prohlídku desítek budov

16. května 2022 - V Praze dnes začne osmý ročník festivalu Open House Praha, který potrvá do neděle. Hlavní program se uskuteční o víkendu, kdy se zdarma zpřístupní 101 budov a prostor na celém území hlavního města. Ode dneška na zájemce o architekturu čekají doprovodné programy. Na náměstí Jiřího z Poděbrad je přístupná venkovní výstava Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani, která připomíná letošní 150. výročí narození architekta slovinského původu Jožeho Plečnika.

Olomoucká Vědecká knihovna při muzejní noci připomene zakladatele genetiky

ilustrační fotografie

16. května 2022 - (ČTK) - Do letošního ročníku tradiční Olomoucké muzejní noci se poprvé zapojí také Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL). Návštěvníkům připomene 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, který v letech 1840 až 1843 studoval v Olomouci. ČTK o tom informoval zástupce knihovny Josef Kaštil.

Kapela Rammstein rozzářila Letňany ohni a rozbouřila desítky tisíc fanoušků

ilustrační fotografie

16. května 2022 - (ČTK) - Německá metalová kapela Rammstein včera večer na letišti v pražských Letňanech rozbouřila svou hlasitou show plnou pyrotechnických a světelných efektů desítky tisíc fanoušků. Skupina v čele s hlavním autorem textů, zpěvákem Tillem Lindemannem, synem básníka a spisovatele Wernera Lindemanna, zahájila dvouhodinový koncert reprodukovanou Hudbou ke královskému ohňostroji Georga Friedricha Händela. Na ni navázala skladbou Armee der Tristen ze svého nového alba Zeit.

Hlavní cenu Anifilmu za film pro dospělé získal snímek Kde je Anna Franková?

Ilustrační fotografie

15. května 2022 - (ČTK) - Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělé získal na 21. ročníku Mezinárodního festivalu Anifilm v Liberci snímek Kde je Anna Franková? izraelského režiséra Ariho Folmana, který proslul mimo jiné animovaným dokumentem Valčík s Bašírem z roku 2008, nominovaným na Oscara. Cenu za nejlepší celovečerní film pro děti získal dnes v Liberci japonský režisér Mamoru Hosoda za příběh Belle. Hosoda není na přehlídce žádným nováčkem, jeho film Mirai, dívka z budoucnosti, okouzlil porotu i diváky Anifilmu v roce 2019.

Absolutním vítězem ankety Audiokniha roku 2021 se stal audio-dokument Agent

Ilustrační fotografie

13. května 2022 - (ČTK) - Absolutním vítězem ankety Audiokniha roku 2021 se stal Agent. Dokumentární audio-rekonstrukci vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka patří také 1. místo v kategorii Nejlepší audiokniha – dramatizace. Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih (AVA) za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Viktor Preiss, který v březnu oslavil 75. narozeniny. Nejvíce ocenění, celkem čtyři, v jednotlivých kategoriích získalo nakladatelství Audiotéka. AVA dnes v pražském kině Atlas vyhlásila nejlepší audioknihy podeváté.

Zemřel zakladatel ABC a významný tvůrce komiksů Vlastislav Toman

Zdroj: youtube.com

12. května 2022 - 11. května zemřel ve věku dvaadevadesáti let novinář, autor dobrodružných knih a scénárista komiksů Vlastislav Toman. Jeho jméno je nerozlučně spojeno s časopisem ABC, do něhož přispíval a byl jeho dlouholetým šéfredaktorem.

Pražský DOX zahájí výstavu čínského aktivisty, čínské velvyslanectví si stěžuje

ilustrační fotografie

12. května 2022 - (ČTK) - Čínské velvyslanectví v České republice si stěžovalo na připravovanou výstavu čínského umělce a aktivisty, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao. Výstava má ve čtvrtek začít v pražském Centru současného umění DOX, které ji připravuje s projektem Sinopsis a partnerem je také Amnesty International. Programová ředitelka a kurátorka DOX Michaela Šilpochová dnes ČTK řekla, že výstava se uskuteční v plánovaném termínu a rozsahu.

Strana výpisu

5 ...