Kultura - REGIONÁLNÍ NOVINY

Kultura

Výstava v Praze připomene ilustrátora pohádek a pověstí Cyrila Boudu

12. dubna 2022 - Galerie Millennium sídlící v Praze v ulici Tržiště dnes zahájí výstavu, kterou připomene loňské 120. výročí narození malíře, grafika a ilustrátora Cyrila Boudy. Jmenuje se Cyril Bouda - Krajiny neznámé, ztracené i věčné a návštěvníci na ní najdou dosud nevystavované akvarely a kresby z celého autorova tvůrčího období. Výstava potrvá do 20. května.

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram dnes otevře Česká filharmonie

Zdroj: Wikipedia

12. dubna 2022 - Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram dnes otevře v Divadle A. Dvořáka Česká filharmonie, která do Příbrami zavítá po 46 letech. Do 7. června se v rámci 53. ročníku uskuteční 15 koncertů klasické hudby včetně Benefičního koncertu pro vilu Rusalku, spojeného s mimořádným otevřením vily ve Vysoké u Příbrami pro veřejnost.

Venkovní prostory areálu Pražské tržnice v Holešovicích čeká proměna

Zdroj: Wikipedia

11. dubna 2022 - Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na proměnu prostor mezi budovami v Pražské tržnici v Holešovicích. Vítěz pro město mimo jiné vypracuje projekt a bude na proměny dohlížet. Cílem je nejen zlepšit podobu tržnice, ale rovněž zvýšit bezpečnost v areálu. Tendr by měl být vypsán letos v květnu a metropoli vyjde na 52,07 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Program festivalu Svět knihy Praha se zaměří na současnou italskou literaturu

11. dubna 2022 - Program mezinárodního veletrhu a festivalu Svět knihy se od 9. do 12. června na Výstavišti Praha zaměří na současnou italskou literaturu. Z Itálie, která je čestným hostem programu 27. ročníku festivalu, dorazí například Donatella Di Pietrantoniová, Viola Ardoneová, Luigi Zoja či Donato Carrisi. Svět knihy Praha si za letošní motto zvolil citát z díla italského romanopisce, esejisty a filozofa Umberta Eca "Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem". ČTK o tom za organizátory informovala Jana Chalupová.

Katolická církev ubytovala v ČR přes 6000 uprchlíků z Ukrajiny

11. dubna 2022 - Přes 6000 uprchlíků ubytovala v Česku biskupství, kláštery nebo jednotlivé farnosti a farníci. Dalším lidem česká katolická církev nabízí další podporu. Více než 10.000 Ukrajinců již také využilo služeb charit, včetně pomoci při hledání ubytování. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí České biskupské konference (ČBK) Monika Klimentová. Do České republiky dorazilo podle dnešních informací úřadu vlády přes 300.000 lidí z Ukrajiny.

Květnou nedělí dnes začíná velikonoční pašijový týden

Zdroj: Wikipedia

10. dubna 2022 - Dnes je Květná neděle, křesťanům končí čtyřicetidenní postní období a začíná pašijový týden, který končí Velikonocemi. Věřící si dnes připomínají Kristův vjezd do Jeruzaléma a poslední týden jeho života. Při bohoslužbách se předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista, tedy pašije, a v kostelích se světí kočičky a jiné zelené větvičky symbolizující palmové ratolesti, kterými byl vítán v Jeruzalémě. Pro nevěřící jsou Velikonoce oslavou příchodu jara.

Skupina Lucie chystá dvě turné - rockové v létě a s filharmoniky na podzim

Zdroj: Wikipedia

9. dubna 2022 - Kapela Lucie vyrazí na sérii rockových koncertů po 13 českých městech. Své turné s názvem Chci zas... předtím zahájí 10. června v Bratislavě. Letní turné se uskuteční v jedinečných prostorách, mezi které patří také pražské Ledárny Braník, kde skupina vystoupí 29. června. Kromě letní rockové šňůry chystá na podzim halovou show Lucie v opeře 2022 s Filharmonií Hradec Králové. ČTK o tom za pořadatele informovala Nikola Lörinczová.

Mezinárodní den Romů připomene koncert v Divadle Archa

8. dubna 2022 - Česko i další země si dnes připomínají Mezinárodní den Romů. Několikadenní oslavy v Praze vyvrcholí galavečerem v Divadle Archa, kde vystoupí mimo jiné zpěvačky Mária Bikárová, Veronika Kačová a Sára Kaliášová či houslista Ivan Herák.

Mladoboleslavské divadlo uvede premiéru komorní hry, ve které se zejména tančí

Zdroj: Wikipedia

6. dubna 2022 - Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvede druhou letošní premiéru. Komorní hra amerického dramatika Richarda Alfieriho Šest tanečních hodin v šesti týdnech v režii Petra Mikesky bude letos prvním představením na malé scéně divadla. Premiérová představení jsou plánována na pátek a sobotu, informovala ČTK Denisa Kábrtová z divadla.

Praha opraví a vrátí na Staroměstskou radnici desky připomínající legionáře

Zdroj: Wikipedia

4. dubna 2022 - Pražský magistrát nechá zrekonstruovat a následně vrátí na Staroměstskou radnici dvě desky připomínající československé legionáře, které zde dříve bývaly. Desky by se na památku měly vrátit letos 2. července u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova, kde legionáři zaznamenali úspěch. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Výstava v Arcibiskupském paláci nabízí pohledy na ukřižovaného Krista

4. dubna 2022 - Ukřižovaný Kristus pohledem lidového řezbářství a středověké poezie je námětem nové výstavy, která se otevře ve čtvrtek v olomouckém Arcibiskupském paláci. Vyřezávané dřevěné kříže pocházejí z rozsáhlé sbírky manželů Hojgrových, kteří ji věnovali v roce 2013 olomouckému arcibiskupství. Výstavu budou doprovázet úryvky středověké básně Salve mundi salutare Arnulfa z Lovaně v překladu biskupa Josefa Hrdličky. Výstava bude v paláci přístupná až do začátku června, informoval dnes ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Strana výpisu

9 ...