Kultura - REGIONÁLNÍ NOVINY

Kultura

Muzikál Noc na Karlštejně 24. června otevře novou scénu na Občanské plovárně

ilustrační fotografie

12. května 2022 - (ČTK) - Obnovená premiéra originální verze muzikálu Noc na Karlštejně 24. června otevře novou letní scénu na pražské Občanské plovárně. Po desítce představení se muzikál napsaný podle příběhu Jaroslava Vrchlického přesune do Mělníka, kde ho na letní scéně budou hrát od 28. července do 10. srpna. Novináře o tom dnes informovaly zakladatelka pořádající agentury Divinus a herečka Kateřina Brožová.

Martinů fest v Poličce vstupuje do 25. ročníku, začíná ve čtvrtek

ilustrační fotografie

11. května 2022 - (ČTK) - V Poličce na Svitavsku se od čtvrtka uskuteční 25. ročník Martinů fest. Potrvá do 19. května. Tvorbu Bohuslava Martinů připomenou koncerty a doprovodný program, uvedl Tylův dům v tiskové zprávě.

Laserové paprsky na Karlově mostě oslaví den světla

ilustrační fotografie

10. května 2022 - (ČTK) - Mezinárodní den světla, který připadá na 16. května, připomene v Praze světelný paprsek. V pátek a v sobotu večer protne oba konce Karlova mostu. Akci připravují pořadatelé festivalu světla Signal společně s výzkumným centrem zaměřeným na laserové technologie ELI Beamlines. Na Karlově mostě festival, který letos slaví deset let, rozsvítil v roce 2013 jednu ze svých prvních instalací. V tiskové zprávě to dnes za festival uvedla Nikola Lörinczová. Festival Signal letos bude od 13. do 16. října.

Obraz Toyen se v aukci prodal za 28,5 milionu, Havlova malba koně za tři miliony

ilustrační fotografie

9. května 2022 - (ČTK) - Obraz malířky Toyen z roku 1951 s názvem Vidím, že má bílá stránka zezelenala se na dnešní aukci výtvarného umění v Praze prodal za 28,5 milionů korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla více než čtyřikrát nižší, pořadatelé ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery ji stanovili na šest milionů korun. Jde tak o nejdražší umělecké dílo Toyen z poválečného období prodané na území ČR, sdělila ČTK za organizátory dražby Kateřina Sokolová.

Bezbariérová akce pozvala všechny na společnou zábavu.

ilustrační fotografie

9. května 2022 - V nejstarším českém zařízení pro děti a mládež s tělesným a kombinovaným postižením se 7.5. uskutečnil festival s názvem Pojď dál.

Ústecký kraj rozdělil přes šest milionů korun na kulturní akce

ilustrační fotografie

8. května 2022 - Ústí nad Labem 7. května (ČTK) - Ústecký kraj rozdělil na různé letošní kulturní akce přes šest milionů korun. Přestože je to dvojnásobná částka oproti loňsku, na uspokojení všech žádostí to nestačilo. Zájem o živou kulturu výrazně vzrostl. Žadatelů o dotaci bylo o 60 procent více než před covidem. Řekl to náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Projekt Sto let zlínského designu představuje historii i současný design

ilustrační fotografie

7. května 2022 - Zlín 6. května (ČTK) - Historii i současnost designu představuje projekt Sto let zlínského designu, který dnes začal ve Zlíně. Nabízí dvě výstavy. Expozice v krajské galerii výtvarného umění přibližuje historii designu, současnost průmyslového designu ve Zlínském kraji mapuje výstava v 61. budově bývalého baťovského průmyslového areálu. Projekt nabídne i program pro odborníky a podnikatele, potrvá do 15. května, řekl dnes na úvodní tiskové konferenci Čestmír Vančura, prezident Zlínského kreativního klastru, který akci pořádá.

V Brně oprášili úspěšný muzikál My Fair Lady, kde se mluví a zpívá v hantecu

ilustrační fotografie

6. května 2022 - Brno 5. května (ČTK) - Do Brna na začátku 20. století přenesli divadelníci slavný muzikál My Fair Lady s podtitulem "ze Zelňáku". Místo hovorové angličtiny promlouvá hlavní hrdinka brněnským hantecem, místo londýnských ulic je jako doma na Zelném trhu. Obnovenou premiéru jednoho ze svých nejúspěšnějších titulů plánuje Městské divadlo Brno na 14. května. Inscenace doznala mnoha změn, zdůraznil režisér Stanislav Moša.

Divadlo na cucky chystá premiéru Pravidla úklidu, otevře tím Divadelní Floru

Ilustrační fotografie

2. května 2022 - Olomouc 2. května (ČTK) - Olomoucké Divadlo na cucky chystá příští týden premiéru autorské inscenace Pravidla úklidu, na její přípravě divadlo spolupracovalo s pražským A studiem Rubín a Kolonií z.s. Dokumentární projekt se zabývá hrdinskými příběhy žen z východu, které se vydaly do Česka za prací. Autorkou a režisérkou je Lucie Ferenzová. Prvního uvedení se inscenace dočká během festivalu Divadelní Flora v pondělí 9. května, pražská premiéra se poté uskuteční v A studiu Rubín 10. června, sdělil ČTK mluvčí Divadla na cucky Zdeněk Vévoda.

Výstava v Táboře připomíná heydrichiádu i sérii transportů Židů

Ilustrační fotografie

1. května 2022 - Tábor 1. května (ČTK) - Dvě tragické události, od nichž uplyne letos 80 let, připomíná panelová výstava v Táboře. Lidé se ode dneška mohou na 16 panelech obrazem vrátit k období heydrichiády a k sérii transportů Židů z Táborska. Plenérová výstava na Masarykově náměstí potrvá do 20. listopadu. ČTK to řekla jedna z jejích kurátorek Jitka Vandrovcová z táborského Husitského muzea.

Prahu navštívili superhrdinové a fantasy postavy ve třetím ročníku tuzemského Comic Conu

29. dubna 2022 - Po vzoru Ameriky, kde se podobný festival odehrává již přes padesát let, má i Praha svůj svátek, při kterém je možné setkávat se s fanoušky a tvůrci jejich oblíbených komiksů, filmů seriálu a nejen toho. V pořadí třetí ročník se stejně jako ty předchozí odehrával v kongresovém centru O2 Universum.

Strana výpisu

6 ...