Kultura - REGIONÁLNÍ NOVINY

Kultura

Knihkupci a nakladatelé znovu žádají nulovou DPH na knihy

Ilustrační fotografie

24. května 2022 - (ČTK) - Svaz českých knihkupců a nakladatelů znovu žádá vládu o zavedení nulové sazby na knihy. Odvolává se na novou evropskou směrnici z letošního dubna, podle níž lze stanovit pro knihy a několik dalších komodit právě i nulové DPH. ČTK o tom za svaz informovala jeho ředitelka Marcela Turečková. Svaz proto napsal minulý týden dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS). Vyjádření premiéra ČTK zjišťuje. Na knihy se aktuálně uplatňuje DPH ve výši deset procent oproti základní sazbě 21 procent a snížené 15 procent.

Vítězkou 10. ročníku Ceny Česká kniha se stala Alena Mornštajnová

Ilustrační fotografie

24. května 2022 - (ČTK) - Vítězkou desátého ročníku Ceny Česká kniha se mezi šesti nominovanými autory stala spisovatelka Alena Mornštajnová se svým novým románem Listopád. Mornštajnová obdržela cenu podruhé. V roce 2018 se jí s románem Hana zpracovávajícím téma holokaustu podařilo získat jak Cenu Česká kniha, kterou tehdy ještě vybírala šestičlenná odborná porota, tak nově vznikající cenu studentskou, jež v následujícím roce zaujala místo ceny hlavní. Slavnostní vyhlášení se dnes uskutečnilo v Primátorském salonku Městské knihovny v Praze.

Festival Open House Brno nabídne prohlídky desítek jindy uzavřených budov a míst

Ilustrační fotografie

23. května 2022 - (ČTK) - Letošní ročník festivalu Open House Brno nabídne bezplatné prohlídky více než 80 budov a míst, jindy jen omezeně přístupných anebo uzavřených. Zájemci se podívají například do pěti hotelů, parního pivovaru, synagogy, anatomického muzea a bývalého divadla na výstavišti. Registrace začala dnes ráno, prohlídky se uskuteční 28. a 29. května.

Po dvouleté pauze se v Ústeckém kraji uskuteční velké festivaly a kulturní akce

Ilustrační fotografie

22. května 2022 - (ČTK) - V Ústeckém kraji se po dvouleté pauze letos konají velké festivaly a kulturní akce. Nechybí tradiční zahájení lázeňské sezony v Teplicích, oslava chmele a piva Dočesná v Žatci či hudební festival Rock for Churchill ve Vroutku. Poprvé se uskuteční hudebně sportovní festival na jezeře Most The Most Fest. Vyplývá to z oznámení pořadatelů.

Muzeum v Liberci připravuje revitalizaci parku, místním se to nelíbí

Liberec, muzeum

20. května 2022 - (ČTK) - Severočeské muzeum v Liberci připravuje revitalizaci svého parku, kdy by část před budovou měla sloužit i pro výstavy a zadní část zůstane v zeleni. Místním se připravovaný projekt nelíbí a řada z nich ho na dnešní prezentaci v muzeu kritizovala. Považují za zbytečný. Někteří míní, že by stačila běžná údržba a žádnou změnu nechtějí. Jiní mají obavy z toho, že přijdou o stromy a další zeleň. Podle Přemysla Krejčiříka z Ateliéru Krejčiříkovi, který projekt připravil, se ale počítá s kácením deseti stromů, jež jsou ve špatném stavu. Místo nich jich bude vysazeno 17.

Brněnský park Lužánky o víkendu ožije díky festivalu Ponavafest

Park Lužánky, Brno

20. května 2022 - (ČTK) - Brněnské Lužánky, nejstarší veřejnosti přístupný městský park v Česku, hostí ode dneška sedmý ročník festivalu Ponavafest. Potrvá do neděle, na několika scénách se vystřídají domácí i zahraniční hudebníci, divadelníci a další umělci. Vstup na festival je zdarma, vše se odehrává hlavně v jižní části parku při Lužánecké ulici.

Jubilejní 15. Letňany nejen dětem si v Praze užijí 3. a 4. června

19. května 2022 - Den dětí sice letos připadl na středu, v letňanském lesoparku si ale 3. a 4. června mohou rodiče se svými ratolestmi užít hned dva dny plné her a zábavy. Čeká je bohatý program, jehož součástí jsou divadelní představení, jedinečná laser show, celá řada sportovních aktivit i oblíbená ukázka hasičského sportu. Hudbu zajistí Roman Ondráček a Rakeťáci společně s dalšími hudebními tělesy jako Depeche Mode Revival nebo Aerosmyth. Moderátorka Lucie Sinková zahájí patnáctý ročník festivalu Letňany nejen dětem v pátek v 16.00.

Helfštýn se promění ve vojenské ležení, chystá se Festival vojenské historie

ilustrační fotografie

19. května 2022 - (ČTK) - Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se o tomto víkendu promění v rozsáhlé vojenské ležení. Obsadí jej vojáci a šermíři připomínající dobu napříč staletími, na hrad se sjedou při příležitosti Festivalu vojenské historie. Přehlídka každoročně hostí špičku šermířských a vojenskohistorických spolků a sdružení, a to od dob římských až po první světovou válku. V doprovodném programu se objeví to nejlepší z české šermířské scény, kapely i divadla, chybět nebude ani historická střelnice, řekl ČTK pořadatel akce Martin Tureček ze skupiny historického šermu Adorea.

Nejlepší počiny tuzemských muzeí dostanou ceny v Obecním domě

Národní muzeum, Praha

19. května 2022 - (ČTK) - V Obecním domě v Praze se dnes budou předávat ceny za nejlepší tuzemské muzejní počiny uplynulého roku. Nominace na ocenění Gloria musaealis má 15 muzejních projektů. Soutěž chce upozorňovat veřejnost na výkony muzejních institucí při tvorbě výstav a nových stálých expozic či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit kulturního dědictví. Pořádá ji Asociace muzeí a galerií.

Cenu Arnošta Lustiga získal zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek

ilustrační fotografie

18. května 2022 - (ČTK) - Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, dnes v poledne obdrží výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

V muzeu Oldtimer v Kopřivnici uvidí lidé aerodynamické vozy Tatra

ilustrační fotografie

18. května 2022 - Kopřivnice (Novojičínsko) (ČTK) - V muzeu historických vozidel Oldtimer v Kopřivnici na Novojičínsku se v pátek otevře výstava aerodynamických vozů Tatra. Jde o ucelenou kolekci všech typů proudnicových vozů, které kopřivnická automobilka v historii vyráběla. Jsou mezi nimi například předválečné automobily Tatra 77 a Tatra 97, jichž se dochovalo jen velmi málo. ČTK to dnes řekl majitel AutoMotoMuzea Oldtimer Jaroslav Šerý.

Strana výpisu

4 ...