Kultura - REGIONÁLNÍ NOVINY

Kultura

Zemřel výtvarník a ilustrátor Jiří Šalamoun, kterého proslavil Maxipes Fík

1. dubna 2022 - Ve věku 86 let zemřel ve čtvrtek výtvarník, ilustrátor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na pražské UMPRUM Jiří Šalamoun. Informoval o tom deník Blesk s odkazem na jeho partnerku. Do povědomí několika generací se Šalamoun zapsal především jako autor výtvarné podoby Maxipsa Fíka.

Nakladatelství Albatros pozastavilo obchody s ruskými a běloruskými subjekty

29. března 2022 - V případě těchto zemí nechce ani prodávat či nakupovat licence. Nakladatelství reaguje na napadení Ukrajiny ruskou armádou, pro které využila se souhlasem Běloruska i jeho území. ČTK o tom dnes informoval generální ředitel Albatros Media Václav Kadlec. Nakladatelství také zastavilo spolupráci s ruskými autory, kteří vyjádřili podporu režimu prezidenta Vladimira Putina nebo přímo ruskému postupu na Ukrajině.

Památky v Olomouckém kraji se po dvouleté pauze chystají na Velikonoce

29. března 2022 - Hrady a zámky v Olomouckém kraji se po dvouleté pauze vynucené pandemií koronaviru chystají oslavit Velikonoce bohatým programem. V letošní sezóně půjde podle kastelánů o první největší akci, na kterou v době před pandemií mířily tisíce návštěvníků. Většinou program rozloží do několika svátečních dní, otevřeno bude výjimečně i v pondělí.

Výstava ukáže komiksy inspirované dílem Stanislawa Lema

Zdroj: Wikipedia

28. března 2022 - V Klementinu bude ode dneška přístupná výstava komiksů inspirovaných dílem polského spisovatele Stanisława Lema. Ukáže výběr nejlepších prací českých výtvarníků, kteří se zúčastnili soutěže vyhlášené Polským institutem v Praze. Loni uplynulo 100 let od narození světoznámého autore sci-fi Lema.

Počet učitelů a učitelek ve školách se zvýšil za posledních pět let o 15 procent

27. března 2022 - Počet učitelů a učitelek ve školách roste. Za posledních pět let se jejich počet navýšil asi o 15 procent. V září jich v ČR bylo 178.975. Nejvíce se zvedl počet vyučujících v základních školách, a to o asi pětinu na 88.800. V základních školách pracuje zároveň největší podíl pedagogů. Množství učitelů vzrostlo i v mateřských a středních školách. Naopak ve vyšších odborných školách jich ubylo. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství.

Koprodukční film Olga se stal kvůli událostem na Ukrajině nečekaně aktuálním

26. března 2022 - Děj ukrajinsko-francouzsko-švýcarského filmu Olga režiséra Elieho Grappeho se stal kvůli nynějším událostem na Ukrajině nečekaně aktuálním. Sportovní drama vypráví o mladé gymnastce rozpolcené mezi Švýcarskem, kde se připravuje na olympiádu, a Ukrajinou, kde se její rodina nachází uprostřed masových demonstrací na kyjevském náměstí Nezávislosti zvaném Majdan. Distribuční společnost Film Europe uvede snímek do tuzemských kin 31. března. Poskytla ho i na předpremiéry v rámci charitativních akcí na pomoc Ukrajině.

Čestnou občankou Prahy se stala hlasatelka a "hlas" pražské MHD Hazdrová

Zdroj: Wikipedia

25. března 2022 - Čestnou občankou hlavního města se stala rozhlasová hlasatelka a "hlas" pražské MHD Dagmar Hazdrová (88). Oceněna byla za mimořádné činy spojené s obdobím srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968, kdy v Československém rozhlase pravdivě informovala o tehdejším dění. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Město naposledy udělilo čestné občanství loni v listopadu disidentce a jedné z prvních signatářek Charty 77 Daně Němcové.

Benefiční koncerty pro Ukrajinu v Praze pořádají hudebníci, tanečníci i akrobaté

Zdroj: Wikipedia

25. března 2022 - Benefiční koncerty na podporu lidí zasažených válečným konfliktem na Ukrajině dnes na různých místech v Praze pořádají hudebníci, tanečníci i akrobaté. Například v Národní galerii vystoupí houslista Pavel Šporcl, tanečníci ze studia Movement Factory a akrobatická skupina Losers Cirque Company. Hornista Radek Baborák a Akademie MenART zahájí sbírku v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí a v Divadle Archa bude mezi účinkujícími ukrajinská herečka a zpěvačka Mariana Sadovská.

ND zrušilo přípravu opery, mohla by podle něj působit jako oslava ruské agrese

23. března 2022 - Národní divadlo (ND) vyhovělo vedení svého operního souboru a nebude inscenovat operu Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky. Důvodem je podle mluvčího ND Tomáše Staňka možné zneužití části obsahu opery, která mluví o velké ruské říši. Tvůrci inscenace se obávali, že by uvedení opery mohlo vyznít jako její oslava a podpora ruské agrese. Díla ruských autorů ale na repertoáru Národního divadla zůstávají včetně jiných Čajkovského děl, řekl Staněk ČTK. V době, kdy měla mít opera premiéru, uvede ND díla jiných ruských autorů.

Nohavicovi včera v Hodoníně tleskal plný sál, jinde mu část koncertů zrušili

Zdroj: Wikipedia

22. března 2022 - Plný sál včera v Hodoníně tleskal Jaromíru Nohavicovi, písničkáři, o kterém se po ruské invazi na Ukrajinu mluví kvůli tomu, že si ponechal Puškinovu medaili. Ocenění převzal v roce 2018 od ruského prezidenta Vladimira Putina. V hodonínském Domě kultury naslouchalo Nohavicovi nadšené publikum, o politice se nemluvilo.

Pražský Činoherní klub uvede novou inscenaci, Shakespearova Macbetha

Zdroj: Wikipedia

21. března 2022 - Jednu z největších divadelních studií zrodu zla v člověku, Shakespearova Macbetha, uvede dnes večer pražský Činoherní klub. Novou inscenaci režíruje Ondřej Sokol a v hlavní roli se představí Martin Finger. V dalších rolích diváci uvidí Lucii Žáčkovou, Zbyňka Frice, Marka Taclíka, Kryštofa Bartoše, Bořka Slezáčka, Dalibora Gondíka, Viktora Zavadila, Vasila Fridricha nebo Martu Dancingerovou.

Strana výpisu

10 ...