Kultura - REGIONÁLNÍ NOVINY

Kultura

Festival Mezinárodní týdny tance zahájí večer pro Ukrajinu

Ilustrační fotografie

20. dubna 2022 - Praha 20. dubna (ČTK) - Představením nazvaným Stvoření tance pro Ukrajinu začne dnes večer v divadle Komedie 36. ročník Mezinárodních týdnů tance, nejstaršího tuzemského festivalu současného tanečního umění. Kromě zahajovacího představení, které pořadatelé věnují ukrajinským divákům a které bude moderované v ukrajinštině, je na programu Gala večer v Divadle na Vinohradech či volně přístupná taneční show pod širým nebem.

Soubor uvede Strašidlo cantervillské jako taneční grotesku

ilustrační fotografie

19. dubna 2022 - Praha 18. dubna (ČTK) - Premiéru hororové taneční grotesky Strašidlo cantervillské připravuje skupina Dekkadancers. Je inspirována dílem Oscara Wilda i životem Ozzyho Osbourna a půjde o první rodinnou inscenaci, kterou bude mít taneční soubor na repertoáru. Premiéra bude 28. dubna v divadle Jatka78. ČTK o tom za soubor informovala Zuzana Hošková.

Bohemian Symphony Orchestra Prague nabídne hudbu Hollywoodu

18. dubna 2022 - - Orchestr Bohemian Symphony Orchestra Prague ve Smetanově síni v Obecním domě 2. května nabídne slavné filmové melodie z hollywoodských filmů. Koncertní sál na vystoupení s názvem Hollywood in Prague rozezní hudba ze známých snímků Star Wars, Harry Potter, Piráti z Karibiku, Titanic nebo Láska nebeská. Známé melodie provede orchestr čítající na šedesát hudebníků včetně pěveckých sólistů, kterými jsou Lucie Večeřová, Noema Erba a Lee Andrew Davion ze Spojených států. Speciálním hostem večera bude David Gránský. ČTK o tom za pořadatele informovala Kateřina Dědková.

Začíná festival výtvarné kultury Brno Art Week, nabízí stovku akcí

18. dubna 2022 - Po dvou pandemických letech se festival Brno Art Week naplno vrací do galerií a veřejného prostoru. Začíná dnes, potrvá do 24. dubna, nabízí zhruba sto akcí, například komentované prohlídky, tvůrčí dílny nebo performance. Cílem letošního ročníku je upozornit na pestrost brněnské výtvarné scény a napomoci návratu publika do uměleckých institucí.

K testu z matematiky se letos hlásí 17 procent maturantů, meziročně opět míň

17. dubna 2022 - Obliba matematiky u maturantů dále klesá. Ke státnímu didaktickému testu z ní se letos přihlásilo 17 procent studentů, tedy asi o dva procentní body méně než loni. Ostatní dali přednost cizímu jazyku. Nejvíce studentů si vybralo již tradičně angličtinu. Podíl přihlášených k ní vzrostl proti loňsku ze 78 procent na 80,3 procenta. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil organizátor zkoušek Cermat. Ke státním maturitním zkouškám se podle něj letos přihlásilo 73.774 studentů, z nich 70.084 půjde k maturitě poprvé. Testy budou psát 2. až 5. května.

Dílo připomínající svatou Ludmilu v centru Mělníka zatím nevznikne

Zdroj: Wikipedia

17. dubna 2022 - Dílo připomínající svatou Ludmilu v centru Mělníka zatím nevznikne. Původně mělo být vytvořeno k loňskému výročí 1100 let od smrti světice. Město se zatím nedohodlo s církví, na jejímž pozemku by socha měla stát. Řešení bude zřejmě hledat zastupitelstvo, které vzejde z podzimních komunálních voleb, řekl ČTK starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).

Je Bílá sobota, křesťané si připomínají uložení Krista do hrobu

16. dubna 2022 - Dnes je Bílá sobota, den modliteb, rozjímání a půstu. Podle křesťanské tradice je to druhý den takzvaného velikonočního třídenní, které začíná Velkým pátkem a vrcholí nedělním Božím hodem velikonočním. Velký pátek připomíná den, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži. Bílá sobota je připomínkou Kristova pobytu v hrobě a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání. Velikonoce jsou vrcholem církevního roku a největšími křesťanskými svátky. Letos na rozdíl od předchozích dvou let tyto svátky neomezují opatření proti šíření nemoci covid-19.

Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Krista

15. dubna 2022 - Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista. Velký pátek je den přísného půstu věnovaný vzpomínání na Kristovo utrpení na křížové cestě a jeho vykupitelskou smrt. V Česku je tento den svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě. Školáci měli prázdniny i na Zelený čtvrtek.

V Kovozoo ve Starém Městě pokřtí medvěda kodiaka z kovového šrotu

Zdroj: kovozoo.cz

14. dubna 2022 - V Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku pokřtí v sobotu 23. dubna při oslavách Dne Země sochu medvěda kodiaka vyrobenou z kovového šrotu. Celodenní akce nabídne také ekologickou olympiádu, ukázku kovošrotové techniky a zásahu hasičů nebo možnost vyzkoušet si práci kováře. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.

V Semaforu se dnes uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod

13. dubna 2022 - V Semaforu se dnes uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod. Hra s hudbou Ferdinanda Havlíka se odehrává se v carském Rusku roku 1917. Ve výpravném představení se v roli generála Šolomonova představí Jiří Suchý, který je režisérem hry a autorem libreta a písňových textů. Jeho ženu Varvaru představuje Jitka Molavcová. Politicky zabarvená inscenace měla premiéru 5. března 1992 a dočkala se 104 repríz. Autor se jej po více než 25 letech rozhodl předělat a doplnit.

Sběratelé loni na českých aukcích utratili rekordních 1,46 mld. Kč

Zdroj: Wikimedia

12. dubna 2022 - Za umělecká díla loni sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun. Loňský obrat je nejvyšší v novodobé historii tuzemského aukčního trhu po roce 1989. Novinářům to dnes řekl šéfredaktor časopisu Artplus.cz Jan Stuchlík. Obrat roku 2021 je o 100 milionů korun větší než dosavadní rekord z roku 2017.

Strana výpisu

8 ...