Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

Aktuality

Do roku 2030 by mělo být v ČR 14 krizových center pro psychiatrickou pomoc

ilustrační fotografie

18. května 2022 - (ČTK) - Do roku 2030 by mělo být nejméně 14 krizových center pro lidi s akutními duševními obtížemi. V současné době jsou v ČR tři, dvě v Praze a jedno v Brně. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. S duševním onemocněním se podle statistik potýká každý pátý Čech, jejich počet dlouhodobě roste. Ani polovině se ale podle odborníků nedostane diagnózy a odborné péče.

V Jihočeském kraji stoupá počet případů lymeské boreliózy

ilustrační fotografie

17. května 2022 - České Budějovice (ČTK) - V Jihočeském kraji stoupá počet případů lymeské boreliózy. Hygienici jich letos evidovali 51, což je přibližně o 40 procent více než loni ve stejnou dobou. Navíc podle předpovědi meteorologů se s ohledem na počasí dá v těchto dnech očekávat vysoká aktivita klíšťat, které boreliózu přenášejí. ČTK to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Státní zástupce podal stížnost na rozhodnutí soudu v kauze otravy Bečvy

ilustrační fotografie

17. května 2022 - Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy Bečvy. Sachr to dnes řekl ČTK. Vsetínský soud mu před týdnem vrátil kauzu předloňské otravy řeky k došetření. Podle předsedy soudu Pavla Kotradyho soud ve vyšetřování spatřuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování. Sachr dnes ČTK řekl, že se s argumentací soudu neztotožnil. Koncem letošního března obžaloval Sachr kvůli otravě Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.

Právnické fakultě ZČU v Plzni hrozí omezení akreditace

ilustrační fotografie

17. května 2022 - Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na twitteru o tom informovala Česká televize.

Muž na Brněnsku spadl do studny, vytahovali jej hasiči

ilustrační fotografie

16. května 2022 - Chudčice (Brněnsko) (ČTK) - Hasiči včera dopoledne na Brněnsku zachraňovali muže, který spadl do devítimetrové studny. Na místě zasahoval vrtulník. Na webu hasičů o tom informoval jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Šlo o středně těžká zranění končetin, řekla ČTK mluvčí záchranné služby Barbora Truksová Zuchová.

V Česku je podle odhadů nyní 200.000 uprchlíků z Ukrajiny, uvedl Rakušan

ilustrační fotografie

16. května 2022 - (ČTK) - V Česku se podle odhadů z regionů aktuálně nachází přes 200.000 uprchlíků z Ukrajiny, řekl v dnešním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zemi tak patrně opustilo zhruba 140.000 osob, protože dosud vydala přibližně 342.300 víz dočasné ochrany. Přesný přehled Česko zatím postrádá kvůli tomu, že není hraniční zemí schengenského prostoru, podotkl Rakušan.

Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji dnes zahájilo provoz

Ilustrační fotografie

15. května 2022 - (ČTK) - Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji dnes zahájilo provoz. Po poledni vyjel od asistenčního centra ve Vysočanech první autobus s 16 lidmi. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kolem 16:00 bylo podle mluvčí hasičů Kateřiny Suchánské ubytovaných zhruba 40 uprchlíků. Stanové městečko postavili hasiči v noci na čtvrtek, v areálu jsou lůžka pro 150 lidí. Dnes by měla být kapacita naplněna ze 70 až 80 procent, řekla ČTK Suchánská. Městečko má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

Nemocnice zřizované kraji mají nepoužitelné látky proti deltě za desítky milionů

Ilustrační fotografie

14. května 2022 - (ČTK) - V nemocnicích zřizovaných kraji napříč Českou republikou zůstaly korun monoklonální protilátky proti covidové variantě delta za desítky milionů. ČTK to dnes zjistila od zástupců nemocnic a krajů. Například v Jihomoravském kraji mají monoklonální protilátky za 35 milionů korun, v Ústeckém za dvojnásobek. Látkám brzy končí doba použitelnosti, ani tak se ale nedají využít s ohledem na to, že převládá varianta covidu omikron, na kterou nejsou účinné. Zástupci krajů a nemocnic se státem jednají, jak situaci vyřešit.

Sněmovna neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin

Ilustrační fotografie

13. května 2022 - (ČTK) - Sněmovna dnes neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin. Zamítla návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozice, která chtěla slyšet, jak bude vláda situaci řešit. Před hlasováním mluvila jen pětice řečníků z hnutí ANO a z SPD s přednostním právem. Volali například po snížení daně z přidané hodnoty na potraviny a po omezení marží obchodních řetězců. Vystoupení trvala celkem přes dvě hodiny.

Pražský DOX zahájí výstavu čínského aktivisty, čínské velvyslanectví si stěžuje

ilustrační fotografie

12. května 2022 - (ČTK) - Čínské velvyslanectví v České republice si stěžovalo na připravovanou výstavu čínského umělce a aktivisty, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao. Výstava má ve čtvrtek začít v pražském Centru současného umění DOX, které ji připravuje s projektem Sinopsis a partnerem je také Amnesty International. Programová ředitelka a kurátorka DOX Michaela Šilpochová dnes ČTK řekla, že výstava se uskuteční v plánovaném termínu a rozsahu.

Muzikál Noc na Karlštejně 24. června otevře novou scénu na Občanské plovárně

ilustrační fotografie

12. května 2022 - (ČTK) - Obnovená premiéra originální verze muzikálu Noc na Karlštejně 24. června otevře novou letní scénu na pražské Občanské plovárně. Po desítce představení se muzikál napsaný podle příběhu Jaroslava Vrchlického přesune do Mělníka, kde ho na letní scéně budou hrát od 28. července do 10. srpna. Novináře o tom dnes informovaly zakladatelka pořádající agentury Divinus a herečka Kateřina Brožová.

Strana výpisu

6 ...