Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

Aktuality

Sovětský maršál Koněv už nebude čestným občanem Prahy, rozhodli radní

ilustrační fotografie

9. května 2022 - (ČTK) - Sovětský maršál Ivan Koněv (1897 až 1973) už nebude čestným občanem Prahy, kterým byl od června 1945. Důvodem jsou některé jeho problematické činy, například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Odebrání občanství musí ještě projednat městští zastupitelé, kteří budou mít konečné slovo.

Do nemocnic v Břeclavi, Kyjově i Hodoníně a Vyškově už mohou návštěvy každý den

ilustrační fotografie

9. května 2022 - (ČTK) - Do většiny nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem ode dneška mohou návštěvy za pacienty každý den. ČTK to zjistila od zástupců nemocnic a krajského radního pro zdravotnictví Jiřího Kasaly (ODS). Bez omezení jsou návštěvy například v Břeclavi, Kyjově nebo Hodoníně. Dosud byly možné jen ve středu a v neděli s ohledem na pandemii covidu.

Do Česka dnes přiletí bulharský prezident Radev, v úterý se setká se Zemanem

ilustrační fotografie

9. května 2022 - (ČTK) - Do České republiky dnes přiletí bulharský prezident Rumen Radev. Oficiální program jeho návštěvy začne v úterý, kdy ho dopoledne na Pražském hradě s vojenskými poctami přivítá prezident Miloš Zeman. Radev se setká také s dalšími představiteli státu.

Poslední rozloučení s Medou Mládkovou bude 19. května

ilustrační fotografie

9. května 2022 - (ČTK) - Poslední rozloučení se sběratelkou umění Medou Mládkovou, která zemřela 3. května ve věku 102 let, bude ve čtvrtek 19. května. Církevní obřad s účastí veřejnosti se uskuteční od 15:00 v kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici, kterému lidé přezdívají U Pražského Jezulátka. ČTK to dnes řekl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Obraz Toyen se v aukci prodal za 28,5 milionu, Havlova malba koně za tři miliony

ilustrační fotografie

9. května 2022 - (ČTK) - Obraz malířky Toyen z roku 1951 s názvem Vidím, že má bílá stránka zezelenala se na dnešní aukci výtvarného umění v Praze prodal za 28,5 milionů korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla více než čtyřikrát nižší, pořadatelé ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery ji stanovili na šest milionů korun. Jde tak o nejdražší umělecké dílo Toyen z poválečného období prodané na území ČR, sdělila ČTK za organizátory dražby Kateřina Sokolová.

Bezbariérová akce pozvala všechny na společnou zábavu.

ilustrační fotografie

9. května 2022 - V nejstarším českém zařízení pro děti a mládež s tělesným a kombinovaným postižením se 7.5. uskutečnil festival s názvem Pojď dál.

Sněmovna bude schvalovat odklad částí nového stavebního zákona

Ilustrační fotografie

8. května 2022 - Praha 8. května (ČTK) - Sněmovna bude příští týden schvalovat odklad účinnosti klíčových částí nového stavebního zákona, které zavádějí státní stavební správu. V úvodním kole by se poslanci mohli zabývat vládním návrhem na úplné zrušení elektronické evidence tržeb od příštího roku. Obě předlohy narážejí na odpor opozice, zejména hnutí ANO. Poslanci se budou věnovat také například vládním strategickým prioritám pro řešení uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi a řešení růstu cen potravin. Očekává se rovněž druhé kolo volby kandidáta na jmenování viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Řádná schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne a měla by skončit v pátek.

U příležitosti Dne vítezství se veřejnosti otevřou parlamentní i vládní budovy

ilustrační fotografie

8. května 2022 - Praha 8. května (ČTK) - U příležitosti dnešního státního svátku, který připomíná ukončení druhé světové války v Evropě, si lidé mohou prohlédnout malostranské budovy Poslanecké sněmovny a Senátu. Zavítat mohou také do Hrzánského paláce, který slouží jako náhradní sídlo vlády. Zároveň celý víkend pokračují i prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí. Den otevřených dveří se koná i na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).

Ústecký kraj rozdělil přes šest milionů korun na kulturní akce

ilustrační fotografie

8. května 2022 - Ústí nad Labem 7. května (ČTK) - Ústecký kraj rozdělil na různé letošní kulturní akce přes šest milionů korun. Přestože je to dvojnásobná částka oproti loňsku, na uspokojení všech žádostí to nestačilo. Zájem o živou kulturu výrazně vzrostl. Žadatelů o dotaci bylo o 60 procent více než před covidem. Řekl to náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Projekt Sto let zlínského designu představuje historii i současný design

ilustrační fotografie

7. května 2022 - Zlín 6. května (ČTK) - Historii i současnost designu představuje projekt Sto let zlínského designu, který dnes začal ve Zlíně. Nabízí dvě výstavy. Expozice v krajské galerii výtvarného umění přibližuje historii designu, současnost průmyslového designu ve Zlínském kraji mapuje výstava v 61. budově bývalého baťovského průmyslového areálu. Projekt nabídne i program pro odborníky a podnikatele, potrvá do 15. května, řekl dnes na úvodní tiskové konferenci Čestmír Vančura, prezident Zlínského kreativního klastru, který akci pořádá.

Školské odbory žádají zvýšení platů nepedagogů aspoň o deset procent

ilustrační fotografie

6. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - Školské odbory požadují zvýšení platů nepedagogů ve školství od července alespoň o deset procent. Nelíbí se jim, že už tak nízké platy nepedagogů ještě znehodnocuje inflace. Vyplývá to ze stanoviska školských odborářů, které ČTK poskytla jejich mluvčí Jana Kašparová. Přidání by podle propočtu odborů mohlo vyjít asi na 850 milionů korun. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová ČTK řekla, že o platech nepedagogů se bude jednat při novelizaci státního rozpočtu.

Strana výpisu

8 ...