Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

Aktuality

Vrchní soud projedná případ výroby a prodeje 12 kilogramů pervitinu

Ilustrační fotografie

23. května 2022 - (ČTK) - Před olomouckým vrchním soudem dnes stane pětice mužů obžalovaná z výroby a prodeje 12 kilogramů pervitinu. Léky s obsahem účinných látek podle obžaloby část gangu ve velkém dovážela z jedné lékárenské sítě v Rumunsku. Drogy pak prodávali v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Krajský soud je potrestal osmi až 13 lety vězení, proti rozsudku se odvolali obžalovaní, nesouhlasí především s výší trestu.

Páteční větrnou bouři vyhodnotili meteorologové jako přinejmenším slabé derecho

Ilustrační fotografie

23. května 2022 - (ČTK) - Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině. ČHMÚ o tom informoval na facebooku. Derecho se v České republice vyskytuje v průměru zhruba dvakrát ročně.

V Česku se opičí neštovice zatím nevyskytly, jediné podezření bylo negativní

23. května 2022 - (ČTK) - V Česku dosud nebyl prokázaný žádný případ opičích neštovic, uvedl dnes Státní zdravotní ústav (SZÚ). Jeden podezřelý vzorek byl vyhodnocen jako negativní a žádné další podezření na výskyt onemocnění nemá ústav hlášený. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Výskyt opičích neštovic v poslední době ohlásilo několik evropských zemí, mimo jiné Velká Británie, Španělsko, Portugalsko či Německo. Virové onemocnění obvykle trvá dva až čtyři týdny, většina pacientů se uzdraví.

Česko dostane z Německa 15 starších tanků, dalších až 50 nových si koupí

ilustrační fotografie

20. května 2022 - (ČTK) - Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. Vládu o tom dnes informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Darované tanky by česká armáda mohla dostat ještě letos, v budoucnu se počítá s jejich modernizací, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Letos zároveň začne výcvik českých tankistů na německých strojích.

Muzeum v Liberci připravuje revitalizaci parku, místním se to nelíbí

Liberec, muzeum

20. května 2022 - (ČTK) - Severočeské muzeum v Liberci připravuje revitalizaci svého parku, kdy by část před budovou měla sloužit i pro výstavy a zadní část zůstane v zeleni. Místním se připravovaný projekt nelíbí a řada z nich ho na dnešní prezentaci v muzeu kritizovala. Považují za zbytečný. Někteří míní, že by stačila běžná údržba a žádnou změnu nechtějí. Jiní mají obavy z toho, že přijdou o stromy a další zeleň. Podle Přemysla Krejčiříka z Ateliéru Krejčiříkovi, který projekt připravil, se ale počítá s kácením deseti stromů, jež jsou ve špatném stavu. Místo nich jich bude vysazeno 17.

Brněnský park Lužánky o víkendu ožije díky festivalu Ponavafest

Park Lužánky, Brno

20. května 2022 - (ČTK) - Brněnské Lužánky, nejstarší veřejnosti přístupný městský park v Česku, hostí ode dneška sedmý ročník festivalu Ponavafest. Potrvá do neděle, na několika scénách se vystřídají domácí i zahraniční hudebníci, divadelníci a další umělci. Vstup na festival je zdarma, vše se odehrává hlavně v jižní části parku při Lužánecké ulici.

Orangutani v pražské zoo na chvíli utekli z výběhu, zpět je nalákal banán

20. května 2022 - (ČTK) - Všichni čtyři orangutani v pražské zoologické zahradě se včera vpodvečer dostali ven z pavilonu Indonéská džungle. Podařilo se jim rozpojit dva díly nerezové sítě, zpátky je po pár desítkách minut nalákali na banán. ČTK to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek, který na věc upozornil na facebooku.

Jubilejní 15. Letňany nejen dětem si v Praze užijí 3. a 4. června

19. května 2022 - Den dětí sice letos připadl na středu, v letňanském lesoparku si ale 3. a 4. června mohou rodiče se svými ratolestmi užít hned dva dny plné her a zábavy. Čeká je bohatý program, jehož součástí jsou divadelní představení, jedinečná laser show, celá řada sportovních aktivit i oblíbená ukázka hasičského sportu. Hudbu zajistí Roman Ondráček a Rakeťáci společně s dalšími hudebními tělesy jako Depeche Mode Revival nebo Aerosmyth. Moderátorka Lucie Sinková zahájí patnáctý ročník festivalu Letňany nejen dětem v pátek v 16.00.

Otevírání kašen a pítek v Praze 8

Vodní prvky, Praha

19. května 2022 - Na pozemcích svěřených do správy a údržby městské části Praha 8 se nacházejí technické vodní prvky, které zpříjemňují občanům pobyt v parcích a na dětských hřištích.

Vláda navrhuje zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny

ilustrační fotografie

19. května 2022 - (ČTK) - Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny. Po dnešním jednání vlády, která návrh projednala, to na tiskové konferenci řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Stíhaný šéf SÚRAO je ve vazbě, řízením organizace byl pověřen náměstek ministra

19. května 2022 - (ČTK) - Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i ředitele této státní organizace Jana Prachaře, soud ho vzal do vazby, uvedly dnes Seznam Zprávy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) to nepřímo potvrdil, když na twitteru napsal, že u Prachaře "nastaly pracovní překážky pro výkon jeho funkce". Řízením SÚRAO proto dočasně pověřil svého náměstka pro jadernou energetiku Tomáše Ehlera.

Strana výpisu

5 ...