Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zdraví

V Ústeckém kraji epidemie koronaviru sílí, rychle se šíří varianta omikron

7. ledna 2022 - Rychle se šíří varianta omikron. Počet nově nakažených v mezitýdenním srovnání vzrostl poprvé od začátku prosince. Za týden přibylo 3222 nových případů, o 627 víc než před týdnem. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice a údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Varianta omikron se na případech podílí zhruba třetinou.

Po více než dvou letech našli veterináři svalovce, byl v divočácích z Polska

7. ledna 2022 - Veterináři zhruba po 2,5 letech zjistili v Česku výskyt nebezpečného parazita svalovce (Trichinella). Šlo o larvy u dvou kusů divočáků dovezených do Karlovarského kraje z Polska, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Obě prasata budou zlikvidována v asanačním podniku.

Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře pro bezdomovce a chudé

Zdroj: www.armadaspasy.cz

5. ledna 2022 - Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře určenou lidem bez domova a pro chudé a sociálně vyloučené. Ordinace je v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše, které Armáda spásy provozuje v Praze 7. Zdravotnický personál poskytne ošetření i lidem bez dokladů či bez zdravotního pojištění. Novinářům to dnes sdělil ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Armáda spásy provozuje podobnou ordinaci v Ostravě. V Praze se mohou lidé bez domova nechat ošetřit také v ambulanci v centru U Bulhara, které provozuje organizace Naděje.

Karanténa a izolace kvůli covidu-19 se od úterý zkrátí na pět dní

5. ledna 2022 - Izolace nakažených koronavirem a karanténa jejich kontaktů se podle premiéra Petra Fialy (ODS) zkrátí na pět dní. Je to potřebné kvůli šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron, řekl po dnešním jednání vlády. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doplnil, že změna bude účinná od úterý příštího týdne. V té době bude i podle Státního zdravotního ústavu omikron tvořit více než 50 procent případů.

FN Hradec Králové má tři nové kliniky, vznikly po dohodě s Lékařskou fakultou UK

Zdroj: www.fnhk.cz

4. ledna 2022 - Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové od začátku roku 2022 zřídila tři nové kliniky. Vznikly po dohodě s Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové. Jde o společné pracoviště fakulty a nemocnice.

Petice proti povinnému očkování profesních skupin má skoro 14.000 podpisů

3. ledna 2022 - Petici proti povinnému očkování profesních skupin proti nemoci covid-19 podepsalo dosud téměř 14.000 lidí, z toho zhruba 3200 policistů, hasičů, záchranářů či vojáků. V tiskové zprávě to dnes oznámili zástupci Iniciativy 21. Někteří uživatelé sociálních sítí ale upozornili na to, že petice nevyžaduje žádné potvrzení totožnosti, nelze tedy říct, kolik ze signatářů skutečně slouží u některé ze složek integrovaného záchranného systému (IZS).

Žáci a studenti se vracejí po Vánocích do škol, všechny čeká testování

3. ledna 2022 - Po vánočních prázdninách se dnes do lavic vrací žáci a studenti základních a střeních škol. Hned první den čekají školy testování na koronavirus, které se oproti dosavadní praxi v prvních 14 dnech nového roku zintenzivní, bude dvakrát týdně. Navíc se budou testovat i očkovaní a ti, kteří covid v posledním půl roce prodělali.

S některými typy leukemie už pacienti nemusí na transplantaci, jen užívají léky

30. prosince 2021 - Pacienti s některými typy leukemií v současnosti už nemusí na transplantaci kostní dřeně, stačí jim dvakrát denně spolknout lék. Největším problémem v hematologii nyní není to, že by lékaři neuměli nádor léčit, ale to, že se časem vrátí. Veškeré úsilí hematologů tedy směřuje k tomu, aby se nádor nevrátil. ČTK to v rozhovoru řekl ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Petr Cetkovský. Ústav, od jehož vzniku uplyne na začátku ledna 70 let, nyní prochází velkou přestavbou. Kromě léčby pacientů s nádorovými onemocněními typu leukemie a jinými poruchami krve se věnuje také výzkumu. Cetkovský vyzdvihl především výzkum v imunoterapii. Ústav rovněž spravuje banku pupečníkové krve pro nepříbuzné dárcovství. Její význam poklesl a časem bude utlumena.

V Ústeckém kraji se potvrdily první dva případy nákazy variantou omikron

30. prosince 2021 - V Ústeckém kraji se potvrdily první dva případy nákazy variantou koronaviru omikron. Ta je čtyřikrát nakažlivější než varianta delta. Hygienici omikron zaznamenali u cestovatele z Teplicka, který byl na Zanzibaru, a uživatelky drog z ústecké čtvrti Neštěmice. Informovala o tom dnes v severočeské příloze Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo školství navrhuje nákup dalších 14 milionů testů pro školy

28. prosince 2021 - Ministerstvo školství vládě ve středu navrhne nákup dalších 14 milionů antigenních samotestů na covid-19 pro testování ve školách. Zakázka by měla být vypsána nejpozději 3. ledna, její vítěz by měl testy dodat postupně v únoru a březnu. Počítá se s testováním i očkovaných dětí a těch, které nedávno prodělaly covid. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Nákup testů pro leden a únor byl jedním z prvních kroků vlády po nástupu v polovině prosince. Na nákup testů pro další měsíce musí po skončení nouzového stavu vypsat běžnou veřejnou zakázku.

Otevření skupiny nad 30 let v Libereckém kraji výrazně zvýšilo zájem o očkování

27. prosince 2021 - V Libereckém kraji se dnes výrazně zvýšil zájem o očkování. Od dnešního rána se totiž mohou k přeočkování třetí, posilující dávkou hlásit i lidé od 30 let věku, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pět měsíci. Zájem o očkování se dnes zvýšil několikanásobně, na většinu ze zájemců by se ale mělo dostat ještě v tomto týdnu, zbylí budou očkováni po Novém roce, řekl ČTK po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

Strana výpisu

10 ...