Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zdraví

V úterý opět zpomalilo šíření koronaviru, přibylo 8915 nakažených

30. března 2022 - V úterý přibylo v Česku 8915 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo znovu o 15 procent méně než před týdnem. Dále také ubývalo hospitalizovaných s nemocí covid-19. Oproti předchozímu úterý klesl jejich počet o pětinu na 1839, z nichž 94 bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V úterý se znovu snížil i počet testovaných. Podíl pozitivně testovaných na počtu provedených testů na koronavirus však přesto oproti předchozímu týdnu klesl.

Vrtulník záchranné služby Ústeckého kraje létá nejčastěji k nehodám

Autor: David Modrý, www.zachrannasluzba.cz

30. března 2022 - Letecká záchranná služba (LZS) Ústeckého kraje loni vzlétla pomáhat ve 429 případech, rok předtím se uskutečnilo o 30 letů víc. Počet zásahů pandemie koronaviru neovlivnila, transport pacientů do jiných krajů pak zajišťovala policejní a armádní letecká služba. Posádka ústecké helikoptéry nejčastěji pomáhá u dopravních nehod. ČTK to řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

Premiér Fiala měl pozitivní test na covid, týden bude v izolaci

Zdroj: Wikimedia

29. března 2022 - Premiér Petr Fiala (ODS) měl dnes ráno pozitivní test na covid-19 a čeká ho sedmidenní izolace. Předseda vlády to dnes uvedl na sociálních sítích. K pracovnímu programu se chce vrátit co nejdříve to bude možné, alespoň prostřednictvím práce z domova. Strakova akademie ruší program, který předseda vlády může absolvovat pouze osobně, řekl ČTK mluvčí kabinetu Václav Smolka.

Horolezec Jaroš ukázal nohy

Radek Jaroš a Jiří Paroulek

25. března 2022 - Nejznámější český horolezec Radek Jaroš už zase září optimismem a energií. V sobotu se vrátil z dovolené a zároveň rehabilitačního pobytu na Kanárských ostrovech, kde si užíval nejen jarního slunce, ale také aktivních pěších i cyklo výletů.

Na Homolce zavedli pacientovi nový typ bezdrátového kardiostimulátoru

Zdroj: Wikipedia

25. března 2022 - Lékaři Nemocnice Na Homolce v Praze zavedli pacientovi na začátku února nový typ bezdrátového kardiostimulátoru, takzvaný dvoudutinový stimulátor, který se implantuje do srdeční komory a síně. Dosud se tyto bezdrátové přístroje omezovaly na jednodutinovou stimulaci, zaváděly se buď do pravé komory, nebo síně. Novou technologii už má 21 pacientů. ČTK o tom informovali zástupci nemocnice.

Pro uprchlíky z Ukrajiny se otevřely nové ambulance v Mostě a Ústí

23. března 2022 - Speciálně pro uprchlíky z Ukrajiny se otevřely nové ambulance v nemocnicích v Ústí nad Labem a v Mostě. Jinde občany Ukrajiny ošetřují v rámci urgentních příjmů či odborných ambulancí. ČTK o tom dnes informovala Krajská zdravotní, pod niž většina nemocnic v kraji spadá. Přes krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině prošlo podle hasičů více než 8000 uprchlíků ze země zasažené válčeným konfliktem.

Vlekaři si letošní sezonu většinou chválí, ze zisků uhradí loňské ztráty

21. března 2022 - Letošní zimní sezonu si provozovatelé lyžařských areálů v Česku většinou chválí. Ze zisků chtějí uhradit ztráty z loňské zimy, kdy byly sjezdovky zavřené kvůli protiepidemickým opatřením. Koronavirus ale ovlivnil i letošní sezonu, až do únorového rozvolnění chyběli v některých střediscích zahraniční turisté. Komplikace působí i rostoucí ceny energií. Pro níže položené areály pak byla problémem například i obleva na začátku ledna, řekli provozovatelé ČTK. Některé areály už sezonu skončily nebo ji pomalu končí, jinde plánují jezdit ještě o Velikonocích.

VZP odhaduje, že platby státu nepokryjí úhrady péče za uprchlíky

19. března 2022 - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhaduje, že náklady na zdravotní péči o ukrajinské uprchlíky budou kolem 5,9 miliardy korun, tedy zhruba o dvě miliardy Kč vyšší než platby státu za jejich pojistné. Na dotaz ČTK to dnes na 16. kongresu primární péče řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Náklady za péči o řádově stovky tisíc uprchlíků podle něj systém zvládne, otázkou jsou dopady na příjmovou stranu pojištění. Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss sdělil ČTK, že dospělí uprchlíci z Ukrajiny budou v Česku pracovat, což na odvodech pojistného přinese do zdravotního pojištění příjmy.

Komora nedoporučuje lékárnám bezplatně vydat léky na předpis Ukrajincům bez víz

18. března 2022 - Česká lékárnická komora (ČLnK) nedoporučuje lékárnám bezplatně vydávat léky na předpis ukrajinským uprchlíkům, kteří ještě nemají vyřízené vízum. Úhrada od zdravotních pojišťoven podle ní v takovém případě není zaručená. ČLnK to odpověděla na dotaz ČTK. Na problém upozornil na twitteru šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel, lékárníkům doporučuje, aby takové pacienty odkázali na policii nebo na krajské asistenční centrum.

Zájem o očkování proti koronaviru v Ústeckém kraji rapidně klesl

17. března 2022 - Zájem o očkování proti koronaviru v Ústeckém kraji rapidně klesl. Nezvýšila ho ani nová vakcína Novavax. Denní počty nově nakažených přitom mírně rostou. Očkovací centra omezují provoz stejně jako odběrová místa, na PCR testy už chodí pouze jednotlivci. ČTK a Českému rozhlasu to řekl krajský koordinátor pro očkování Petr Severa.

Vznik epidemie chřipky ještě nelze vyloučit, rizikem i migrace

15. března 2022 - Vznik letošní chřipkové epidemie není podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jana Kynčla zatím možné definitivně vyloučit. V současné době zaznamenávají laboratoře jen jednotky případů chřipky, zejména typu A/H3. K šíření respiračních infekcí může podle něj přispět i migrace z Ukrajiny, sdělil ČTK.

Strana výpisu

5 ...