Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zdraví

Nová kampaň upozorňuje na rizika podávání alkoholu i nealko piv dětem

Zdroj: Flickr

12. dubna 2022 - Na rizika podávání alkoholu i nealkoholických piv dětem upozorňuje nová kampaň Nechmel děti. V Česku jsou často právě rodiče mezi prvními lidmi, od nichž dítě alkohol dostane, řekl ČTK vedoucí kampaně Petr Freimann. Za projektem stojí tým pořádající kampaň Suchej únor, která má za cíl motivovat dospělé k omezení pití alkoholu. Freimann v souvislosti s nynější kampaní odkázal na průzkum, který tým inicioval, podle něhož si každé čtvrté dítě poprvé přiťuklo sklenkou alkoholu v přítomnosti svých rodičů. Kampaň Nechmel děti dnes představili pořadatelé v Praze, plánují mimo jiné spustit osvětový web.

Chřipka se stává vedle koronaviru dominantním respiračním virem

9. dubna 2022 - Chřipka typu A se v Česku v posledních týdnech stává vedle koronaviru dominantním virem. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dříve chřipková epidemie obvykle přicházela v lednu a únoru, v předchozích dvou letech ji prakticky zastavilo nošení respirátorů. V polovině března ale experti SZÚ varovali, že letošní epidemii chřipky nelze zcela vyloučit.

Farmaceutické firmy z ČR darovaly Ukrajině léky za 30 milionů korun

7. dubna 2022 - Farmaceutické firmy z ČR darovaly dosud na pomoc Ukrajině léky za 30 milionů korun. Dnes odjížděl z Prahy čtvrtý kamion s 720.000 baleními léků. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že jde o léky, které neměly směřovat na český trh, nehrozí proto, že by chyběly českým pacientům.

Respirátory v dopravě zřejmě nebudou od Velikonoc povinné

7. dubna 2022 - Nošení respirátorů ve veřejné dopravě kvůli omezení šíření koronaviru zřejmě nebude povinné od Velikonoc. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních zůstanou déle. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ve většině vnitřních veřejných prostor povinnost zakrývání dýchacích cest skončila 14. března.

Počet těžkých nehod cyklistů stoupá, stát spustí kampaň na zvýšení ohleduplnosti

6. dubna 2022 - Cyklistů na silnicích přibývá, s tím ale roste i riziko nebezpečných situací. Počet těžkých nehod cyklistů stoupá, loni při nich v Česku zemřelo 43 osob, meziročně o tři více. Většina veřejnosti přitom podle průzkumu vnímá vztah cyklistů a motoristů jako nepřátelský a hlavní příčinou nehod je podle nich nedostatek respektu z obou stran. BESIP proto s iniciativou Dám respekt spustí společnou preventivní kampaň. Na dnešní tiskové konferenci ji představil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Sněmovna standardizovala oznámení o geneticky modifikovaných organismech

Zdroj: Wikipedia

6. dubna 2022 - - Oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy budou mít standardní datový formát podle předpisů EU. Sněmovna to dnes schválila ve vládní novele, kterou nyní dostane k projednání Senát. Změny mělo Česko do svého právního řádu promítnout do loňského 27. března. Dolní parlamentní komora v předvolebním složení je ale nestihla projednat.

Polovina lidí nedá do sportu ani korunu ročně, pětina přes 3000 Kč

5. dubna 2022 - Polovina lidí nedá do sportu ani korunu ročně, naopak zhruba pětina i více než 3000 korun. O výsledcích průzkumu, který si nechala zpracovat loni v listopadu společností ppm factum research, dnes Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) informovala v tiskové zprávě. V důsledku epidemie covidu-19, kdy byla zavřena či omezena i některá sportoviště, zaznamenala VZP pokles žádostí o příspěvek na sport téměř o polovinu.

Na hubení potkanů použijí letos pražští deratizátoři 13.500 kilogramů návnady

5. dubna 2022 - Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) v dubnu začali s pravidelnou deratizací stokové sítě. Na hubení potkanů a dalších myšovitých hlodavců použijí 13.500 kilogramů návnady, kterou rozmístí ve stokách. Stejné množství přípravku na hubení potkanů PVK použily i v loňském roce. Deratizace bude trvat do října, sdělil dnes ČTK mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

SÚKL zaplatí 14,5 mil. Kč firmě, která připravila systém e-receptu

2. dubna 2022 - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uzavřel soudní smír s firmou Tronevia, která připravila původní systém elektronických receptů. ČTK to zjistila z justiční databáze InfoSoud. Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková na dotaz ČTK sdělila, že obsahem smíru bylo finanční vyrovnání téměř 14,5 milionu korun. Současný systém e-receptů funguje na novém řešení, které lékový ústav začal budovat po těchto sporech.

ÚS dnes vyjasní, zda operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví

31. března 2022 - Ústavní soud (ÚS) dnes vyjasní, zda operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví. Oznámí, jak rozhodl o návrzích na zrušení několika pasáží v občanském zákoníku a zákonech o specifických zdravotních službách a evidenci obyvatel.

Vláda bude jednat o reakci na migraci z Ukrajiny i rostoucí ceny

Zdroj: Wikimedia

30. března 2022 - Vláda se dnes bude zabývat plánem na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. Probere také úpravu pravidel pro nošení roušek v hromadné dopravě tak, aby se povinnost vztahovala na všechny děti nad šest let, tedy i děti z Ukrajiny, dosud platí od zahájení školní docházky. Po úterním schválení žádosti o prodloužení nouzového stavu Sněmovnou by vláda měla vyhlásit, že tento nástroj krizového řízení bude platit další dva měsíce. Jinak by nouzový stav vyhlášený kvůli vlně uprchlíků z Ukrajiny napadené ruskými vojsky skončil v neděli 3. dubna.

Strana výpisu

4 ...