Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zdraví

Válek: Respirátory ve zdravotnictví skončí nejpozději 11. května

Ilustrační fotografie

4. května 2022 - Praha 4. května (ČTK) - Pokud Sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, které má na programu nynější schůze, navrhne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) příští týden zrušení respirátorů ve zdravotnictví a sociálních službách usnesením vlády. Skončí tak nejpozději 11. května, řekl dnes novinářům. Zrušeny ale podle něj mohly být už dnes, kdyby opoziční strany neobstruovaly jednání Sněmovny.

Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit novely čtyř zákonů

ilustrační fotografie

4. května 2022 - Praha 3. května (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit čtyři novely zákonů. Vyplývá to z legislativního plánu vlády pro roku 2022. V plánu je úprava systému krajských hygienických stanic v novele zákona o ochraně veřejného zdraví, změna zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění nebo o zdravotních službách.

Zemřel popularizátor sexuologie, gynekolog Radim Uzel

Zdroj: Wikipedia

3. května 2022 - 3. května 2022 zemřel po dlouhodobé nemoci ve věku dvaaosmdesáti let gynekolog a sexuolog Radim Uzel. Díky svým knihám, vystoupením v médiích a přednáškám proslul zejména jako popularizátor sexuologie. Některé jeho názory, zejména na tzv. sexuální obtěžování, vzbuzovaly kontroverze a byly částí odborníků i veřejnosti označovány za sexistické.

Začíná květnová výzva Na kole do práce, organizátoři věří v rekordní účast

Ilustrační fotografie

1. května 2022 - Praha 1. května (ČTK) - V Česku dnes startuje květnová kampaň za ekologickou dopravu Na kole do práce, při které si po celý měsíc budou porovnávat své výkony a síly při cestách do práce na kole, koloběžce, pěšky či klusem jednotlivci i týmy. Akci 12. rokem pořádá spolek AutoMat, podle kterého se bez motoru s počátkem května vydá do práce přes 22.000 lidí z celé republiky. Loňské květnové výzvy se i přes panující opatření proti šíření koronaviru zúčastnilo 22.112 lidí a organizátoři čekají, že tento počet bude letos překonán.

Válek: Podzimní vlna koronaviru určitě bude, připravujeme léky i vakcíny

28. dubna 2022 - Praha 27. dubna (ČTK) - Podzimní vlna epidemie covidu-19 podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) určitě bude, není jenom jasné, jaké se budou šířit mutace nebo jejich kombinace. Na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že mu vláda dala pověření jednat o dalších lécích a vakcínách pro tuto podzimní vlnu. Kritizoval jejich výrobce, že chtěli zaplatit vakcíny na několik let dopředu. Připustil ale, že Česko díky společné objednávce EU získalo látky dříve a za výhodnou cenu.

Nová metoda sledování odpadních vod umožňuje předvídat výskyt covidu

Ilustrační fotografie

26. dubna 2022 - Mladá Boleslav 26. dubna (ČTK) - Výzkumná organizace NEXARS vyvinula spolu s automobilkou Škoda Auto novou metodu sledování výskytu covidu v odpadních vodách. Výrazně šetří náklady, umožňuje přesněji předvídat vývoj pandemie několik dní dopředu a nezatěžuje zaměstnance. Takové zjišťování vývoje nákazy by v přepočtu na jednoho zaměstnance stálo v řádu haléřů. Výzkumníci dokázali také předpovídat situaci v jednotlivých výrobních halách, což je velmi důležité při plánování výroby. ČTK to dnes řekl mluvčí Nexars Jan Červenka.

V neděli přibylo v Česku necelých 600 případů covidu, nejméně od října

25. dubna 2022 - Praha 25. dubna (ČTK) - Testy v neděli potvrdily v Česku 594 nových případů covidu-19, to je nejméně za jeden den od loňského 10. října. Ve srovnání s minulou velikonoční nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 160. Laboratoře odhalily za uplynulý den také 114 podezření na opakovanou nákazu, podobně jako před týdnem.

Vědci objevili struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy

22. dubna 2022 - České Budějovice 22. dubna (ČTK) - Vědci objevili struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Objev může pomoci při hledání nových antivirotik pro léčení nemoci. Nyní mohou lidé s klíšťovou encefalitidou využívat pouze podpůrnou léčbu. Na objevu struktury označované jako guaninové kvadruplexy se podíleli vědci z několika ústavů. ČTK to řekla Daniela Procházková z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR.

Epidemie covidu dál zpomaluje, v neděli testy odhalily 750 nových případů

Ilustrační fotografie

19. dubna 2022 - Praha 18. dubna (ČTK) - Testy v neděli potvrdily v Česku 749 nových případů covidu-19, nejnižší denní počet od loňského 10. října. Ve srovnání s předchozí nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 650. Výrazně nižší byl ale i počet provedených testů na koronavirus. V neděli jich laboratoře provedly 4811, nejméně za jeden den od září 2020. Počet úmrtí lidí s covidem od začátku epidemie se v Česku blíží 40.000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Válek doporučuje dál nosit respirátory v dopravě, povinné od čtvrtka nebudou

13. dubna 2022 - Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučuje dál nosit respirátory ve veřejné dopravě i dalších prostorech, kde je větší množství lidí. Povinné ale od čtvrtka nebudou. Novinářům to dnes řekl před zahájením jednání vlády. Počty pozitivně testovaných na koronavirus za den začaly po stagnaci od konce března v dubnu znovu klesat, tento týden je jich kolem 4000 denně. Odborníci ale odhadují, že reálné počty nakažených, kteří se nejdou testovat nebo příznaky nemají, mohou být dvakrát až třikrát vyšší.

Válka vychýlila poptávku po lékárenských produktech jen dočasně

12. dubna 2022 - Ruská invaze na Ukrajinu vychýlila podle generálního ředitele sítě lékáren Dr.Max Daniela Horáka poptávku po lékárenském sortimentu jen dočasně. U některých produktů to vedlo k dočasné nedostupnosti, nyní je ale situace již dobrá, řekl dnes na tiskové konferenci Horák.

Strana výpisu

3 ...