Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zdraví

Lékaři chystají studii, která má potvrdit účinky laseru pro léčbu post-covidu

12. února 2022 - Čeští lékaři připravují studii, která má potvrdit účinky laserové terapie na poškozené plíce pacientů po covidu-19. Už v březnu loňského roku s ním ošetřovali i hospitalizované včetně lidí na jednotkách intenzivní péče. Na tiskové konferenci to dnes uvedl primář rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Kolín Lukáš Cibulka. Klinická data z ošetření více než 700 pacientů podle něj ukázala zlepšení u více než 90 procent, kteří léčbu ambulantně nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění podstoupili. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům řekl, že aby tato metoda byla hrazená z pojištění, museli by o ni požádat zástupci odborných společností, což se podle jeho informací zatím nechystají.

Většina protiepidemických opatření končí, od března zůstanou asi jen respirátory

10. února 2022 - Většina opatření proti šíření koronaviru v Česku během února skončí, od března zůstane jen minimum restrikcí - povinné bude zřejmě už jen nošení respirátorů ve vnitřních prostorech. Záležet ale bude na vývoji epidemie, která v těchto dnech podle odhadů kulminuje. Od čtvrtka se lidé při návštěvě restaurací, kadeřnictví, bazénů, divadel, kin či sportovních utkání už nebudou muset prokazovat covidovými pasy, tedy dokladem o očkování nebo prodělání nákazy. Premiér Petr Fiala (ODS) po dnešním jednání kabinetu oznámil, že postupně se budou také navyšovat počty účastníků hromadných kulturních a sportovních akcí.

Prokazování covidovými certifikáty končí od čtvrtka, ve středu to projedná vláda

8. února 2022 - Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ve středu je projedná vláda. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

V pátek přibylo 28.658 nově nakažených, výrazně méně než před týdnem

5. února 2022 - V Česku v pátek přibylo 28.658 potvrzených případů covidu-19. Je to nejméně za týden a o 18.600 méně než minulý pátek. Dalších 5150 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně. Také v tom případě je to mezitýdenní pokles, a to o téměř 3000 reinfekcí.

Epidemie koronaviru v Praze už slábne, případů za týden ubylo o desetinu

4. února 2022 - V Praze už epidemie koronaviru slábne. V úterý byl sice druhý nejvyšší denní přírůstek případů za dobu epidemie, proti předchozímu týdnu ale potvrzených nákaz ubylo zhruba o desetinu. Po předchozím nárůstu začala klesat také incidence, tedy počet případů za týden na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích se ale za poslední tři týdny zdvojnásobil.

V Ústeckém kraji se vysoký počet nákaz neprojevuje, ruší se covidová oddělení

2. února 2022 - V Ústeckém kraji jsou stále vysoké počty nově zjištěných lidí s pozitivním testem na covid-19. Za úterý přibylo 3935 případů, což je o 1096 více než před týdnem a o 45 méně než minulou středu, kdy padl v regionu denní rekord. V nemocnicích se vysoký počet nakažených neprojevuje, některá covidová oddělení se ruší. V izolaci nebo karanténě jsou stovky policistů, desítky hasičů a záchranářů, situaci se ale daří zvládat. Zcela zavřena je kvůli covidu jedna škola. Řekl to dnes hejtman Jan Schiller (ANO) po zasedání krajského krizového štábu.

Loni počet nových případů nákazy HIV v ČR klesl o sedm pct. na 233

1. února 2022 - Nemoc AIDS se rozvinula u 52 lidí s HIV, což bylo skoro o pětinu více než v roce 2020. Zemřelo 19 lidí s AIDS, tedy podobný počet jako v roce 2020, kdy bylo zemřelých 18. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

V Ústeckém kraji rekordně roste počet nákaz covidem, v nemocnicích to znát není

Ilustrační foto

28. ledna 2022 - V Ústeckém kraji za týden přibylo 16.600 lidí s pozitivním testem na covid-19, to je nejvíce za celou dobu epidemie. Oproti předchozímu týdnu je to nárůst o 6411. Počet hospitalizovaných s koronavirem stagnuje. Zájem o očkování klesá. Vyplývá to z údajů na webech ministerstva zdravotnictví a Ústeckého kraje.

Denní nárůst případů covidu v ČR ve středu poprvé za epidemii přesáhl 50.000

27. ledna 2022 - Oproti předchozí středě se zhruba zdvojnásobil na 54.685. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rekord v počtu nově nakažených za den byl překonán potřetí v řadě. Jen od začátku tohoto týdne denní nárůst množství nově potvrzených případů nákazy vzrostl o 80 procent. Ve středu stoupl proti minulému týdnu také počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, a to o 12 procent na 1879. Těžce nemocných ale dál ubývalo, oproti předchozí středě jejich počet klesl zhruba o čtvrtinu na 201.

Sněmovna zřejmě omezí časovou platnost části pandemického zákona o restrikcích

25. ledna 2022 - Její platnost by mohla ohraničit do konce letošního listopadu. Úpravu vládní novely dnes doporučil plénu zdravotnický výbor na návrh předsedy Bohuslava Svobody (ODS). Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s pozměňovacím návrhem souhlasil. Sněmovna by měla předlohu projednat odpoledne, zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Nemocemi, které přenášejí klíšťata, se loni nakazilo méně lidí

25. ledna 2022 - Klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou se loni nakazilo méně lidí než v předchozích letech. Encefalitidu lékaři zaznamenali u 587 lidí, což je nejméně od roku 2016, boreliózu pak u 2835 lidí, což je nejnižší číslo za posledních deset let. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle odborníků mohlo být příčinou poklesu chladné jaro i obavy lidí z návštěvy zdravotnických zařízení během epidemie covidu.

Strana výpisu

8 ...