Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zdraví

Ke zdravotnímu pojištění se v ČR registrovalo téměř 153.000 uprchlíků z Ukrajiny

14. března 2022 - Ke zdravotnímu pojištění se v Česku k dnešnímu dni registrovalo 152.692 uprchlíků z Ukrajiny, z toho je 68.125 dětí. Z dospělé populace tvoří 80 procent ženy. Novinářům to dnes řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Nejvíce uprchlíků eviduje pojišťovna v Praze, zhruba 39.000. Zdravotní pojištění mohou v ČR získat ti, kteří mají vízum o strpění.

Babiše do IKEM převezli kvůli krátké ztrátě vědomí, jeho vyšetření pokračují

14. března 2022 - Bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v pátek sanitka převezla do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poté, co nakrátko ztratil vědomí. Má také částečnou neprůchodnost střev, jeho stav se ale zlepšuje. Babiš to včera večer napsal na facebooku. Předseda nejsilnější opoziční strany ze zdravotních důvodů už dříve zrušil svůj program, původně se měl dnes zúčastnit televizní debaty s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS).

Respirátory jsou povinné už jen v dopravě, zdravotnictví a sociálních službách

14. března 2022 - Nošení respirátorů je ode dneška povinné už pouze v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech není nutná žádná ochrana dýchacích cest. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že pokud bude pokračovat příznivý vývoj pandemie koronaviru, skončí v dubnu nutnost nosit respirátory úplně.

Lékaři budou moci od května předepsat elektronicky i zdravotnické prostředky

11. března 2022 - Zdravotnické prostředky budou moci lékaři předepisovat stejně jako léky elektronicky na dálku od 1. května letošního roku. Využívání elektronických poukazů nebude na rozdíl od receptů na léky povinné, dál budou fungovat i papírové. Vyplývá to ze zveřejněného návrhu vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Původně měla nová možnost začít fungovat už od března.

Na festivalu Týden mozku budou přednášky o vzniku bolesti i poruchách spánku

11. března 2022 - O výzkumu léčby epilepsie, mechanismů vzniku bolesti či poruchách spánku budou hovořit vědci na festivalu Týden mozku. Letošní ročník festivalu nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách bude od 14. do 20. března. Většina akcí se uskuteční on-line, uvedla dnes Akademie věd ČR, která se na organizaci festivalu podílí. Vedle hlavního přednáškového pásma bude součástí akce i doprovodný program v Praze, Olomouci, Jihlavě, Plzni a Hradci Králové. Festival se koná potřiadvacáté.

Přibývá klientů, kteří kvůli válce hledají psychologickou pomoc

9. března 2022 - Válečného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem se v současné době při hovoru s odborníky dotkne fakticky každý člověk, který z nějaké příčiny hledá psychologickou pomoc. Začíná ale přibývat i klientů, pro které je nynější situace primárním důvodem pro vyhledání odborníka. V rozhovoru s ČTK to řekl vedoucí ostravské Linky důvěry Svatopluk Antoš, který zároveň působí i v psychologické ambulanci městské nemocnice či Centru duševního zdraví.

V sobotu pokračovalo zmírňování epidemie koronaviru a ubylo hospitalizovaných

6. března 2022 - V sobotu přibylo v Česku 4567 potvrzených případů nákaz koronavirem, což bylo téměř o pětinu méně než před týdnem. Dál klesal také počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. V sobotu jich bylo 2116, což bylo nejméně od konce ledna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Znovu se však snížilo také množství provedených testů na koronavirus, takže vzrostl podíl pozitivně testovaných.

Epidemie koronaviru v Ústeckém kraji dál ustupuje

4. března 2022 - Za posledních sedm dní bylo v kraji potvrzeno 4365 nákaz, před týdnem testy prokázaly o 737 případů víc. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Dál klesá také incidence. Klesají také počty hospitalizovaných pacientů na covidových jednotkách.

Senát chce zrušit monopol na zdravotní pojištění cizinců

3. března 2022 - Monopol společnosti Pojišťovna VZP na zdravotní pojištění cizinců, který loni prosadila Sněmovna v předvolebním složení, by měl být podle Senátu zrušen. Horní parlamentní komora dnes doporučila také zdvojnásobit minimální limit pojistného plnění v případě cizinců s dlouhodobým pobytem v Česku. Návrh nyní posoudí vláda a poslanci.

Nemocnice v Ústeckém kraji se obávají odlivu personálu ukrajinské národnosti

1. března 2022 - Na druhou stranu chtějí Ukrajině pomoci a chápou ty, kteří se rozhodnou do své rodné země vrátit. Podle vyjádření zástupců zdravotnických zařízení by však šlo o velkou komplikaci. Řekli to dnes ČTK.

Akutní psychiatrická péče se s ústupem pandemie covidu vrací do normálu

1. března 2022 - Během pandemie byla část lůžek na psychiatrických odděleních nemocnic převedena na covidová nebo byl personál přesouván na jiná oddělení. Zhruba třetina pacientů, kteří vyhledají akutní psychiatrickou péči, zůstává hospitalizovaných. Ostatní jsou odesíláni do ambulancí, které jsou ale přetížené a jejich kapacita nedostačuje. V tiskové zprávě o tom dnes informovali zástupci Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Strana výpisu

6 ...