Praha - REGIONÁLNÍ NOVINY

Praha

V Semaforu se dnes uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod

13. dubna 2022 - V Semaforu se dnes uskuteční odložená obnovená premiéra muzikálu Nižní Novgorod. Hra s hudbou Ferdinanda Havlíka se odehrává se v carském Rusku roku 1917. Ve výpravném představení se v roli generála Šolomonova představí Jiří Suchý, který je režisérem hry a autorem libreta a písňových textů. Jeho ženu Varvaru představuje Jitka Molavcová. Politicky zabarvená inscenace měla premiéru 5. března 1992 a dočkala se 104 repríz. Autor se jej po více než 25 letech rozhodl předělat a doplnit.

Výstava v Praze připomene ilustrátora pohádek a pověstí Cyrila Boudu

12. dubna 2022 - Galerie Millennium sídlící v Praze v ulici Tržiště dnes zahájí výstavu, kterou připomene loňské 120. výročí narození malíře, grafika a ilustrátora Cyrila Boudy. Jmenuje se Cyril Bouda - Krajiny neznámé, ztracené i věčné a návštěvníci na ní najdou dosud nevystavované akvarely a kresby z celého autorova tvůrčího období. Výstava potrvá do 20. května.

Venkovní prostory areálu Pražské tržnice v Holešovicích čeká proměna

Zdroj: Wikipedia

11. dubna 2022 - Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na proměnu prostor mezi budovami v Pražské tržnici v Holešovicích. Vítěz pro město mimo jiné vypracuje projekt a bude na proměny dohlížet. Cílem je nejen zlepšit podobu tržnice, ale rovněž zvýšit bezpečnost v areálu. Tendr by měl být vypsán letos v květnu a metropoli vyjde na 52,07 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Program festivalu Svět knihy Praha se zaměří na současnou italskou literaturu

11. dubna 2022 - Program mezinárodního veletrhu a festivalu Svět knihy se od 9. do 12. června na Výstavišti Praha zaměří na současnou italskou literaturu. Z Itálie, která je čestným hostem programu 27. ročníku festivalu, dorazí například Donatella Di Pietrantoniová, Viola Ardoneová, Luigi Zoja či Donato Carrisi. Svět knihy Praha si za letošní motto zvolil citát z díla italského romanopisce, esejisty a filozofa Umberta Eca "Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem". ČTK o tom za organizátory informovala Jana Chalupová.

Luskouni přiletí podle ředitele pražské zoo Bobka do Prahy ve čtvrtek

Zdroj: Wikimedia

11. dubna 2022 - Luskouni, kteří budou k vidění v pražské zoologické zahradě, přiletí do české metropole ve čtvrtek. Na twitteru a facebooku to uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Dvojice luskounů krátkoocasých do Prahy dorazí ze zoologické zahrady v tchajwanské metropole Tchaj-pej. Chovný pár šupinatých savců bude obývat expozici Indonéská džungle.

Brašnářství v době války šije namísto tašek a pásků neprůstřelné vesty

Zdroj: Wikipedia

9. dubna 2022 - Namísto kabelek, brašen, pásků a peněženek šijí v pražském brašnářství neprůstřelné vesty a posílají je na Ukrajinu. Ušili jich už několik stovek, ale jak řekl ČTK jednatel firmy Brašnářství Tlustý & spol. Ivan Petrův, potřeba jich jsou desítky tisíc. Firma navíc zaměstnala ukrajinské dívky a ženy, které utekly do ČR před válkou. Vyrábějí tak ochranné prostředky pro své muže, bratry nebo otce, kteří na Ukrajině brání vlast.

Mezinárodní den Romů připomene koncert v Divadle Archa

8. dubna 2022 - Česko i další země si dnes připomínají Mezinárodní den Romů. Několikadenní oslavy v Praze vyvrcholí galavečerem v Divadle Archa, kde vystoupí mimo jiné zpěvačky Mária Bikárová, Veronika Kačová a Sára Kaliášová či houslista Ivan Herák.

ODS v čele s Fialou se dnes vrací do haly O2 universum na volební kongres

Zdroj: Petr Molek

8. dubna 2022 - V pražské hale O2 universum začne dnes odpoledne volební kongres ODS. Premiér ODS Petr Fiala na něm bude v sobotu počtvrté obhajovat post předsedy strany. Stejně jako první místopředseda a ministr financí Zbyněk Stanjura nemá protikandidáta. Dnes Fiala, další členové vedení a ministři za ODS předstoupí před zhruba 600 delegátů s projevy. V sobotu dopoledne po bloku vystoupení hostů, mezi kterými budou předsedové vládních koaličních stran, začne volební část jednání.

Největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny dnes odvezou do opravy, potrvá rok

Zdroj: Wikipedia

6. dubna 2022 - Zhruba rok potrvá renovace největšího dalekohledu pražské Štefánikovy hvězdárny. Dvojitý Zeissův dalekohled dnes dopoledne zamíří z Petřína do péče expertů v německé Jeně. Po dobu jeho opravy lidem v hlavní kopuli hvězdárny poslouží experimentální elektronický dalekohled. Renovace Zeissova dalekohledu, starého přes 110 let, má stát do pěti milionů korun, sdělili už dříve zástupci Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Na hubení potkanů použijí letos pražští deratizátoři 13.500 kilogramů návnady

5. dubna 2022 - Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) v dubnu začali s pravidelnou deratizací stokové sítě. Na hubení potkanů a dalších myšovitých hlodavců použijí 13.500 kilogramů návnady, kterou rozmístí ve stokách. Stejné množství přípravku na hubení potkanů PVK použily i v loňském roce. Deratizace bude trvat do října, sdělil dnes ČTK mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Praha opraví a vrátí na Staroměstskou radnici desky připomínající legionáře

Zdroj: Wikipedia

4. dubna 2022 - Pražský magistrát nechá zrekonstruovat a následně vrátí na Staroměstskou radnici dvě desky připomínající československé legionáře, které zde dříve bývaly. Desky by se na památku měly vrátit letos 2. července u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova, kde legionáři zaznamenali úspěch. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Strana výpisu

6 ...