Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Vědci chystají rozsáhlé mapování pstruhů Šumavy

Vědci chystají rozsáhlé mapování pstruhů Šumavy

27. července 2023 - Jihočeský kraj - Jezera, řeky, potoky i sádky na dvě stě lokalitách Šumavy podrobně zdokumentují jihočeští vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích společně s ochránci přírody a rybářskými odborníky z české i bavorské strany. Hydrobiologové budou od letošního září tři roky mapovat zdejší populace pstruhů a zjišťovat jejich množství a stav, zdravotní kondici, výskyt parazitů i genetickou variabilitu. Chtějí zde rovněž najít zcela původní linii pstruhů obecných, kteří jsou nejlépe přizpůsobeni na místní podmínky. Hlavním cílem projektu je přispět ke koordinovanému přístupu k ochraně tohoto druhu a vodních ekosystémů na obou stranách hranice a předat tak dalším generacím živé klenoty pod vodní hladinou Šumavy v co nejlepším stavu.

Tisíce fanoušků a vycvičení psi míří do Liberce

Tisíce fanoušků a vycvičení psi míří do Liberce

19. července 2023 - Liberec - Zhruba tři měsíce zbývají do zahájení letošní největší kynologické události v České republice, v Evropě i ve světě, do Mistrovství světa v agility v Liberci 2023. Pod Jizerské hory přijedou nejlepší závodníci z několika kontinentů, aby poměřili síly na světovém šampionátu, který se uskuteční 4.– 8. října v liberecké Home Credit Areně.

Sokolí mláďata opustila hnízda

Sokolí mláďata opustila hnízda

18. července 2023 - Ústecký kraj - Při letošním úspěšném hnízdění se dvěma sokolím párům na komínech litvínovské a kralupské rafinerie podařilo vyvést osm mláďat.

Světová špička agility sportu se sejde v Liberci

Světová špička agility sportu se sejde v Liberci

3. července 2023 - Liberec - Zhruba tři měsíce zbývají do zahájení letošní největší kynologické události v České republice, v Evropě i ve světě, do Mistrovství světa v agility v Liberci 2023. Pod Jizerské hory přijedou nejlepší závodníci z několika kontinentů, aby poměřili síly na světovém šampionátu, který se uskuteční 4. – 8. října v liberecké Home Credit Areně.

Útulek Fest vynesl 50 tisíc korun

Útulek Fest vynesl 50 tisíc korun

1. července 2023 - Ústecký kraj – Po dopočítání poslední vstupenky, posledního kelímku i všech triček vydělal Útulek Fest 2023 pěkných 50 000 korun.

Čtyřnohé sekačky

Čtyřnohé sekačky

1. července 2023 - Liberecký kraj - Na židličce sedí bača a s pomocí dvou speciálně vycvičených border kolií hlídá stádo přežvykujících ovcí. Tak to nyní vypadá na lukách, které tvoří přírodní památku v Lukášově mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Pastva, již zajišťuje Liberecký kraj, podporuje výskyt krokusů neboli šafránu Heuffelova, jejichž květy zkrášlují místní stráně každé jaro.

Za kulturou a zážitky s novým eLpassem

Za kulturou a zážitky s novým eLpassem

27. června 2023 - Liberecký kraj - Zvýhodněná vstupenka do vybraných kulturních příspěvkových organizací v regionu. To je takzvaný eLpass, který letos jako svou novinku představuje Liberecký kraj ve spolupráci se Zoo Liberec. Do projektu společné vstupenky se zapojily kromě liberecké zoo také Botanická zahrada Liberec, Muzeum Českého ráje v Turnově, Oblastní galerie Liberec, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a Severočeské muzeum v Liberci. Zájemci o vstupenku mají na výběr ze dvou základních variant: eLpass GRANDE a eLpass MINI.

Papoušci nestor kea v liberecké zoo mají nový pavilon. Vznikl z toalet

Papoušci nestor kea v liberecké zoo mají nový pavilon. Vznikl z toalet

24. června 2023 - Zcela nový pavilon s dvěma venkovními voliérami, jednou vnitřní expozicí i chovatelským zázemím pro papoušky nestor kea v liberecké zoo je hotový. Domov v něm našli vysoce inteligentní novozélandští papoušci, kteří až doposud obývali expozici v pavilonu tropů. Jeho stavba trvala přibližně půl roku a libereckou zahradu vyšla přibližně na 8 milionů korun.

Svahy kolem hotelu Thermal spásají kozy

Svahy kolem hotelu Thermal spásají kozy

22. června 2023 - Karlovy Vary - Zdatný skokan, který si pochutná na akátu. Tak je možné stručně charakterizovat kozu walliserskou černokrkou, která byla vysazena u karlovarského hotelu Thermal, aby zde spásala zeleň na strmých svazích pod venkovním bazénem. Chov zajišťuje městská organizace Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV). Zmíněný druh zvolila díky jeho odolnosti, a zejména ochotě spásat akát, který se zde masivně zmlazuje.

Výnosem letošního dění v sokolích budkách je šestnáct mláďat

Výnosem letošního dění v sokolích budkách  je šestnáct mláďat

8. června 2023 - Ústecký kraj – Šestnáct sokolích mláďat hlásí letos „sokolí farma“ Skupiny ČEZ. Až na jedno velmi příjemné překvapení přitom pohledy do sokolích budek na ochozech komínů či chladicích věží vyvolaly spoustu otazníků. V některých budkách se totiž krom mladých nacházela i neoplodněná vejce, několik dosud stabilních párů se po ztrátě jednoho z partnerů rozpadlo a jeden pár za záhadných okolností zmizel vůbec. Podle ornitologa Václava Berana se asi již nepodaří zjistit, co se kde stalo. Nicméně jako vždy věří, že Příroda si poradí.

Dobrovolníci zachránili už 126 srnčat

Dobrovolníci zachránili už 126 srnčat

30. května 2023 - Jihočeský kraj - Díky výjimečnému úsilí jihočeských dobrovolníků se podařilo jen letos zachránit už 126 srnčat, která by jinak zemřela při střetu se zemědělskými stroji při senosečích. K lokalizaci mláďat při těchto záchranných operacích jim pomáhají moderní drony, které umožňují rychle srnče lokalizovat.

Strana výpisu

11 ...