Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Blíží se Biosmršť 2024

Blíží se Biosmršť 2024

21. května 2024 - Průhonice – Třetí ročník Biosmrště je za dveřmi! Projekt občanské vědy, který má za cíl zmapovat nepůvodní druhy živočichů a rostlin v České republice, proběhne od pátku 24. do neděle 26. května. Zapojit se může každý, stačí pouze zaznamenat svá pozorování do aplikace iNaturalist. Na seznamu mapovaných druhů jsou nově zařazeny sršeň asijská a kosatec krvavý. Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR, kteří jsou v ČR hlavními koordinátory mezinárodního projektu, letos připravili pro jednotlivce, školní třídy a přírodovědné kroužky také soutěž o zajímavé ceny.

Doklad totožnosti dostala mláďata ve stometrové výšce

Doklad totožnosti dostala mláďata ve stometrové výšce

20. května 2024 - Litvínov - ři mláďata kriticky ohroženého dravce sokola stěhovavého, který pravidelně hnízdí na komíně teplárny litvínovské rafinerie ORLEN Unipetrolu, dostala své identifikační kroužky. Ty mladým sokolům slouží jako ornitologický občanský průkaz a umožní tak další sledování vývoje populace tohoto unikátního dravce. Sokoli hnízdí ve všech areálech skupiny ORLEN Unipetrol. Od roku 2011, kdy se začalo jejich hnízdění na komínech výrobních areálů skupiny sledovat, se sokolům podařilo vyvést již 55 mláďat.

Fox se vrátí do služby městské policie

Fox se vrátí do služby městské policie

17. května 2024 - Ústí nad Labem - Služební pes městské policie potřeboval po svém zranění nákladnou operaci ve specializované klinice. Peněžitý dar schválený radou města pomůže pokrýt náklady na jeho léčbu.

Navštivte největší soví voliéru v České republice

Navštivte největší soví voliéru v České republice

17. května 2024 - Borová Lada - Expozice sov byla zvolena především pro originalitu námětu, skrytý způsob života sov téměř neumožňuje, aby mohly být pozorovány ve volné přírodě.

Rybáři se utkali o Nákeřského kapra a ČEZ rybu

Rybáři se utkali o Nákeřského kapra a ČEZ rybu

13. května 2024 - Nákří - Sedmatřicet rybářů a rybářek, z toho 15 dětí, obsadilo v sobotu 11. května břehy návesního rybníku Čekánek v Nákří na Českobudějovicku. Po roce se zde totiž znovu bojovalo o ČEZ kapra a Nákeřského kapra. Tradiční obecní soutěž v rybolovu, podporované Skupinou ČEZ v rámci programu Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, dosáhla své plnoletosti. Její letošní ročník byl totiž osmnáctým v řadě.

Mládě se jmenuje se Gaia podle řecké bohyně Země

Mládě se jmenuje se Gaia podle řecké bohyně Země

12. května 2024 - Světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall včera pokřtila mládě gorily nížinné narozené před měsícem samici Kijivu v Zoo Praha. Malá gorila dostala jméno Gaia. Současně bylo odtajněno pohlaví tohoto v pořadí druhého letošního mláděte – stejně jako v případě v lednu narozené Mobi je i Gaia samičkou. Jane Goodall také pokřtila český překlad své knihy o luskounech s názvem Pangolina a na autogramiádě podepsala zájemcům stovky jejích výtisků.

Úly, svíčky, med. Botanická zahrada oslaví Světový den včel

Úly, svíčky, med. Botanická zahrada oslaví Světový den včel

10. května 2024 - Liberec - Včelám se bude věnovat předposlední květnová neděle v liberecké botanické zahradě. Program, který pořadatelé uchystali, přiblíží tyto drobné živočichy, kteří v zahradě dennodenně odvádí velké množství práce.

Dnes se otvírá Safari ve Dvoře Králové

Dnes se otvírá Safari ve Dvoře Králové

4. května 2024 - Dvůr Králové – Dnes otevírá královédvorská zoo Safari. První návštěvníci jím projeli v roce 1989, a Lví safari, které areál doplnilo v roce 2015.

Jaro to nevzdalo

Jaro to nevzdalo

27. dubna 2024 - Teplice – Přestože jsme v minulých dnech znovu oblékli zimní bundy, jaro se znovu hlásí o slovo. Škoda těch nočních mrazů, které odnesly ovocné stromy, vinná réva i některé druhy zeleniny. Podle slov odborníků nebude úroda valná. Škoda, všichni se tolik snažili.

Další tři mláďata jsou na světě

Další tři mláďata jsou na světě

25. dubna 2024 - Litvínov - V hnízdní budce na komíně teplárny litvínovské rafinerie skupiny ORLEN Unipetrol bude v následujících týdnech rušno. Po měsíčním zahřívání vajíček se sokolím rodičům vylíhla tři mláďata. Čerství rodiče budou o své mladé v následujících několika týdnech pečovat společně. Než mláďata vyrostou a budou plně soběstačná, budou je jejich rodiče střídavě zahřívat a shánět jim potravu v podobě holubů, racků a dalších menších ptáků. Sokolí příběhy, včetně pravidelného krmení mohou diváci sledovat non-stop přes online stream.

Lesníci se připravují na kůrovce, první masivní rojení čekají v květnu

Lesníci se připravují na kůrovce, první masivní rojení čekají v květnu

23. dubna 2024 - Hradec Králové - Aktuální ochlazení zastavilo kůrovce probuzeného nezvykle teplým dubnovým počasím. Na první letošní rojení připravili lesníci téměř sto tisíc lapáků a třináct tisíc lapačů.

Strana výpisu

1 ...

 

Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

41.6%

 

Ne

27.7%

 

Je mi to jedno

16.1%

 

Nemám k tomu dost informací

14.6%