Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zvířata

Některé části Evropy čelí invazi agresivních sršní asijských

31. března 2022 - Některé části Evropy čelí invazi agresivních sršní asijských, které decimují včelstva a chovatelům způsobují velké ztráty. S těmito útočnými sršněmi se potýkají například včelaři ve Francii, Portugalsku či Španělsku, pozorovány ale byly i v Bavorsku. Na území České republiky jejich přítomnost kvůli chladnému zimnímu počasí zatím nebyla zaznamenána, odborníci však vyzývají k obezřetnosti. ČTK o tom dnes informovali odborníci z katedry biochemie a geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

V chomutovském zooparku se prvně podařil odchov mláďat rosomáka sibiřského

31. března 2022 - V Zooparku Chomutov se poprvé podařilo odchovat mláďata rosomáka sibiřského. Narodila se v polovině ledna a zatím není zřejmé, jakého jsou pohlaví, podle zoologa by mohlo jít o dva samce. Odchov rosomáků je i v evropských zoologických zahradách poměrně vzácný. Minulý rok se narodili jen asi ve čtyřech z nich. V tiskové zprávě to dnes uvedl zoolog Miroslav Brtnický.

Okolí Býčí skály se pro turisty uzavřelo kvůli hnízdění sokolů stěhovavých

23. března 2022 - Ochranáři po roce opět uzavřeli okolí Býčí skály v Moravském krasu kvůli hnízdění vzácného sokola stěhovavého, uzavřená je i část turistické cesty. Strážci přírody o tom informovali na svém webu. Omezení potrvá nejpozději do 15. června, řekl dnes ČTK za dobrovolné strážce přírody Radovan Mezera. Býčí skálu si k hnízdění dravci poprvé vybrali už před několika lety. Za porušení zákazu hrozí pokuty.

Milovická rezervace zrušila plánovaný převoz šesti zubrů na Ukrajinu

9. března 2022 - Milovická rezervace zrušila plánovaný převoz dvou samců a čtyř samic zubrů do ukrajinské přírodní rezervace Beremyčke. Odjet měli v dubnu. Rezervace leží severně od Kyjeva, několik kilometrů od hlavního koridoru postupu ruských sil na hlavní ukrajinské město. V tiskové zprávě to dnes uvedla ochranářská společnost Česká krajina, která se o rezervaci v Milovicích stará.

Uprchlíci z Ukrajiny chodí v Brně k veterinářům hlavně s kočkami

9. března 2022 - Hlavně s kočkami chodí uprchlíci z Ukrajiny na Kliniku chorob psů a koček v Brně. ČTK to řekl jeden ze zaměstnanců kliniky, která spadá pod Veterinární univerzitu Brno. Veterináři podle něj zatím řešili běžné věci jako očkování nebo odčervení. Uprchlickou vlnu spustila před dvěma týdny ruská invaze na Ukrajinu.

Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na malého pásovce

Zdroj: Wikimedia

22. února 2022 - Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na mládě pásovce štětinatého, přišel na svět na konci ledna. Z preventivních důvodů je sice nyní uzavřená spojovací chodba v Exotáriu, ve kterém návštěvníci pásovce najdou, jakmile to ale bude možné, zoo ji opět otevře. ČTK o narození pásovce informovala mluvčí zahrady Monika Brindzáková. Brněnská zoo pásovce štětinaté chová delší čas, jejich mládě poprvé odchovala v roce 2016.

Teplá zima probudila v Národním parku Podyjí lesní druhy netopýrů

Netopýr černý, zdroj: Zdeněk Mačát

21. února 2022 - Odborníci to zjistili při pravidelném sčítání netopýrů v oblasti. Letos jich napočítali více než 250, patřili k 11 různým druhům. Správa národního parku o tom informovala na svém webu.

Monitoring odhalil v Česku 24 vlčích teritorií, jejich počet roste

11. února 2022 - Na území České republiky se podařilo zmapovat 24 vlčích teritorií. Oproti předchozí sezoně je jich o dvě víc, a to v Orlických horách a v Českém lese. Většina z nich se nacházela v Čechách, hlavně v pohraničních oblastech. Některá vlčí teritoria na území republiky zasahovala jen nepatrně. V 18 případech se jednalo o smečky, ve čtyřech případech o vlčí pár a ve dvou o teritoriální jedince. O výsledcích terénního monitoringu šelem dnes ČTK informovali zástupci Hnutí Duha.

Botanická zahrada v Teplicích připravila valentýnské prohlídky

10. února 2022 - Botanická zahrada v Teplicích připravila pro návštěvníky valentýnský víkend. Průvodce v komentovaných večerních prohlídkách představí párům rostliny, které mají afrodiziakální účinky a upozorní na zajímavosti spojené s květinami a láskou. Speciální prohlídky spojené s významnými svátky či událostmi lákají do světa rostlin stále více zájemců. ČTK to řekl ředitel botanické zahrady Petr Šíla.

Vědci otestovali šetrnější odběr krve zvířatům pomocí pijavek

9. února 2022 - Mezinárodní tým vědců s českou účastí otestoval odběr krve zvířatům pomocí pijavek lékařských. Krevní vzorky, které pijavky nasají, lze podle vědců úspěšně použít pro rozbor k posouzení zdraví zvířat žijících v zoologických zahradách. Metoda by mohla přispět k šetrnější péči o druhy chované v zajetí. O výzkumu informovala Akademie věd ČR v tiskové zprávě. Studii publikoval časopis Frontiers in Veterinary Science.

Ochránci přírody vyhlásili Rok netopýrů, poradí lidem, jak je chránit

4. února 2022 - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil letošek Rokem netopýrů. Uspořádá řadu akcí, které mají upozornit na nutnost ochrany těchto citlivých savců. Svaz lidem také radí, jak se mají chovat, aby netopýry neohrožovali.

Strana výpisu

2 ...