Politika - Český Metropol

Politika

Praha oznámila zavření centra pro ukrajinské uprchlíky, další kraje to kritizují

Ilustrační fotografie

2. června 2022 - (ČTK) - Pražský magistrát uzavře k 15. červnu centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech, oznámil dnes primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Důvodem je přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu prchajících před válkou do méně vytížených krajů. Někteří hejtmani záměr kritizují, předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) plán označil za nekolegiální krok a politické gesto. Zavřít své centrum pro uprchlíky, pokud to udělá Praha, chce Pardubický kraj. O uprchlíky z Ukrajiny napadené Ruskem se ČR zvládne postarat i při uzavření pražského centra, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Odvody u kratších úvazků by se mohly snížit, vláda schválila novelu

Ilustrační fotografie

2. června 2022 - (ČTK) - Odvody u kratších úvazků by se mohly snížit. Pokud by firmy či úřady na osm až 32 hodin týdně zaměstnaly lidi nad 55 let, rodiče dětí do deseti let, dlouhodobě nezaměstnané, mladé do 21 let či handicapované, mohly by z jejich výdělků odvádět nově 19,8 místo 24,8 procenta. Sleva by měla být u výdělků do 1,5násobku průměrné mzdy. Novelu pojistném na sociální zabezpečení schválila dnes vláda. Po jednání to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Normu musí ještě přijmout Parlamentu a podepsat prezident.

Piráti chtějí zdražování kompenzovat ze zisků uhelných elektráren

Ilustrační fotografie

1. června 2022 - (ČTK) - Piráti budou ve vládě navrhovat, aby se zdražování domácnostem kompenzovalo na úkor zisků uhelných elektráren. Před dnešním zasedáním Sněmovny to novinářům řekl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Řešení označil za solidární, ale i rozpočtově zodpovědné. Uhelné elektrárny výrazně profitují z ekonomických dopadů války na Ukrajině, zatímco domácnosti na ně naopak doplácejí, uvedl. Podle místopředsedy ANO a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by měl stát využít výrazně vyššího zisku energetické skupiny ČEZ.

Za měsíc začne ČR předsedat Radě EU, jsou známy návrhy priorit

Ilustrační fotografie

1. června 2022 - (ČTK) - Za měsíc začne Česká republika předsedat Radě Evropské unie. Mezi pět hlavních politických priorit by měly patřit zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. Oproti původním plánům kabinetu Spolu a Pirátů se STAN se většina akcí uskuteční v Praze, nikoli v regionech. Jedním z cílů je pozvat na summit v Praze ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, záležet bude ale na situaci v zemi, kterou v únoru napadlo Rusko.

Hřib vytýká vládě přístup k přemisťování uprchlíků, chce jednat s Fialou

Ilustrační fotografie

31. května 2022 - (ČTK) - Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se chce sejít s premiérem Petrem Fialou (ODS) kvůli přemisťování ukrajinských uprchlíků do méně vytížených krajů. Vládu Hřib kritizuje kvůli jejímu přístupu k problému přemisťování a vytýká jí nedostatečný přístup při hledání motivace pro přesun uprchlíků do méně vytížených krajů. Hřib to dnes sdělil ČTK po on-line jednání hejtmanů se zástupci vlády. Ve středu pak podle něho kvůli přetíženosti Prahy bude jednat magistrátní krizový štáb o případném uzavření asistenčního centra KACPU pro uprchlíky ve Vysočanech.

Rada žádá vládu o opatření ke zmírnění dopadu růstu cen na lidi s postižením

Ilustrační fotografie

30. května 2022 - (ČTK) - Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) žádá vládu o opatření ke zmírnění dopadu zdražování energií a pohonných hmot na lidi s handicapem. Podle vedení rady jsou dosavadní vládní kroky pro ně neúčinné. O nastavení pomoci chce vedení NRZP s politiky jednat. Uvedlo to v prohlášení, které zaslalo ČTK. O kompenzace prudkého růstu cen energií rada žádala už v lednu. Poukazovala na to, že náklady nejsou schopni hradit třeba lidé, kteří potřebují k životu přístroje s vysokou spotřebou elektřiny. MInistr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dubnu řekl, že do měsíce předloží balíček kroků ke zmírnění dopadů zdražování na postižené. Návrhy zatím nezveřejnil.

Ukrajinský prezident by měl k českému Parlamentu promluvit 15. června

Zdroj: Wikipedia

26. května 2022 - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému Parlamentu promluvit 15. června. Poslanci a senátoři jeho projev formou videopřenosu vyslechnou ve svých sídlech. Po jednání vedení obou komor to novinářům řekli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Hradec Králové zvýší dopravnímu podniku kvůli růstu nákladů dotaci o 37 mil. Kč

25. května 2022 - Město Hradec Králové kvůli zdražení pohonných hmot, energií, náhradních dílů a dalších nákladů zvýší letošní dotaci městskému dopravnímu podniku o 36,9 milionu korun na 330,7 milionu korun. Použije na to peníze z přebytku hospodaření města v loňském roce. ČTK to dnes řekl náměstek primátora pro majetek Pavel Marek (za ANO).

Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů, jednat budou 7. června

25. května 2022 - Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují zachování kupní síly výdělků, tedy dorovnání inflace. Žádají přidání od července.

Bartoš: Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci

Ilustrační fotografie

24. května 2022 - (ČTK) - Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v červnu či červenci. Na konferenci o bydlení to dnes řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Jeho úřad pak s ministerstvem práce podle výsledné koaliční shody normu dopracují. Podle legislativního plánu by kabinet měl hotový návrh zákona o podpoře bydlení dostat v posledním čtvrtletí příštího roku, nová pravidla by pak měla začít platit od roku 2025.

Historik Krsek dnes oznámil kandidaturu do Senátu za obvod Ústí nad Labem

Ilustrační fotografie

23. května 2022 - (ČTK) - Historik a ústecký zastupitel Martin Krsek dnes u historické vily v Ústí nad Labem oznámil svou kandidaturu do Senátu za hnutí Senátor 21. Nejpalčivějším problémem regionu je podle něho to, že je podceňovaný, přestože má velký potenciál. Řekl to dnes ČTK. Za hnutí Senátor 21 v Ústeckém kraji již dříve uspěl Přemysl Rabas v obvodu Chomutov.

Strana výpisu

1 ...