Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Plošná pomoc 5000 korun by nebyla spravedlivá, oponoval Fiala Zemanovi

2. května 2022 - Praha 1. května (ČTK) - Pomoc 5000 korun pro všechny rodiny by podle premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla spravedlivá, lidé s vysokými příjmy ji nepotřebují. Reagoval tak na slova prezidenta Miloše Zemana v rozhovoru na CNN Prima News, který podporu pro rodiny s ročním příjmem do milionu korun čistého označil za de facto plošnou. Vláda v sobotu upřesnila, že půjde o milion korun hrubého. Fiala novinářům u příležitosti zahájení kampaně koalice Spolu před pražskými komunálními volbami také řekl, že nesouhlasí se Zemanovým návrhem posunout termín ukončení těžby uhlí v ČR. Bude to podle něj až poslední krok, když se nepodaří jinak dosáhnout energetické bezpečnosti a nižších cen energií.

Zeman: Rusové by byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do Evropy

Ilustrační fotografie

1. května 2022 - Praha 1. května (ČTK) - Rusové by podle prezidenta Miloše Zemana byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do celé Evropy. Jde o nejvýznamnější část jejich exportních příjmů, míní. Přesto není vyloučeno, že to udělají, protože politika je někdy velmi iracionální, řekl v dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Dlouhodobým národním zájmem je podle hlavy státu nebýt závislý na ruském plynu. Rusové prokázali, že jsou iracionální, nevypočitatelní a více agresivní a méně evropští, než se domníval, uvedl.

Lidé mohou do dneška navrhnout Senátu kandidáty na státní vyznamenání

Ilustrační fotografie

30. dubna 2022 - Praha 30. dubna (ČTK) - Dnes končí termín, do kdy mohou lidé a organizace navrhnout Senátu adepty na státní vyznamenání, která uděluje prezident. Loni horní komora nominovala 15 kandidátů, zhruba o polovinu méně než v předchozích letech. Sněmovní termín pro návrhy na vyznamenání skončil 31. března.

O zdraví prezidenta Zemana bude i nadále pečovat stejná firma jako dosud

29. dubna 2022 - Praha 28. dubna (ČTK) - Domácí zdravotní péči bude prezidentovi Miloši Zemanovi nadále poskytovat společnost Senior Home Group. Firma, která se o hlavu státu stará od jeho listopadového propuštění z nemocnice, uspěla ve výběrovém řízení, uvedl web Seznam Zprávy. Péči o prezidenta zajistí totožný tým lidí jako dosud.

Fiala: Nejsou signály, že by Česku nyní hrozilo zastavení dodávek plynu z Ruska

ilustrační fotografie

28. dubna 2022 - Praha 27. dubna (ČTK) - Vláda v tuto chvíli nemá informace ani signály, že by Česku hrozilo zastavení dodávek plynu z Ruska, jako se to stalo Polsku a Bulharsku. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl premiér Petr Fiala (ODS). Je však nutné s tím počítat, kabinet dělá kroky k tomu, aby zajistil dostatek plynu pro domácnosti i firmy. Podrobnosti ministerský předseda nesdělil.

V Senátu bude setkání přeživších holokaustu, čtení jmen připomene zavražděné

27. dubna 2022 - Praha 27. dubna (ČTK) - Lidé, kteří přežili holokaust, se dnes sejdou v Senátu. Slavnostní akce, které se zúčastní i představitelé Federace židovských obcí a státu Izrael, se koná při příležitosti dne, který má v hebrejštině název Jom ha-šoa ve ha gvura a připomíná se jako Den holokaustu a hrdinství. Zavražděné pak ve čtvrtek uctí veřejné čtení jmen obětí holokaustu.

Poslanci projednají vládní opatření reagující na růst cen pohonných hmot

Ilustrační fotografie

24. dubna 2022 - Praha 24. dubna (ČTK) - Poslanci by měli na nadcházející schůzi projednávat dočasné snížení spotřební daně z pohonných hmot, zrušení povinného přimíchávání biosložky a zrušení silniční daně pro část vozidel. V závěrečném kole budou schvalovat daňové úlevy související s ruskou invazí na Ukrajinu a patrně také zákaz některých jednorázových plastových výrobků. V návrhu programu řádné schůze, která začne v úterý odpoledne a má trvat dva týdny, je také například volba kandidáta do funkce viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu.

Expertní tým prezidenta Zemana bude v Lánech jednat o spravedlnosti

23. dubna 2022 - Lány (Kladensko ) 23. dubna (ČTK) - V lánském zámku se dnes sejde expertní tým prezidenta Miloše Zemana. Tématem zasedání bude spravedlnost a jako host se jednání zúčastní ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman se o justici dlouhodobě radí s Blažkovou předchůdkyní ve funkci Marií Benešovou (za ANO). V poslední době prezident v této oblasti řešil například nominaci nového ústavního soudce.

Median: Volby by vyhrálo ANO těsně před Spolu, ČSSD by se vrátila do Sněmovny

ilustrační fotografie

22. dubna 2022 - Praha 22. dubna (ČTK) - Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která by získala 26,5 procenta. Do dolní komory by se dostali také Piráti se STAN, SPD a těsně i ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny kvůli zisku pod pět procent neprošla. Vyplývá to z volebního modelu, který dnes ČTK poskytla agentura Median.

Údaje MF: Důchodový systém skončil v 1. čtvrtletí v deficitu 10,6 mld. Kč

Ilustrační fotografie

21. dubna 2022 - Praha 20. dubna (ČTK) - Systém důchodového pojištění skončil letos po prvním čtvrtletí v deficitu téměř 10,6 miliardy korun. Schodek je tak o miliardu vyšší než před rokem a zhruba o 6,5 miliardy vyšší než před dvěma roky, tedy v covidových letech. Příjmy z odvodů sice každý rok rostou, výdaje na penze se ale zvedají rychleji. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Výdaje letos rostou výrazněji. Po lednovém navýšení se kvůli prudkému růstu cen budou důchody mimořádně valorizovat od června a podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) případně pak ještě od října.

Většina Čechů souhlasí s přijímáním Ukrajinců, má ale i obavu o sociální jistoty

20. dubna 2022 - Praha 19. dubna (ČTK) - Přijímání lidí prchajících z Ukrajiny před ruskou invazí považuje za správné sedm z deseti Čechů. Příchod uprchlíků ale zároveň vyvolává u značné části společnosti obavy z oslabování sociálních jistot a růstu nezaměstnanosti. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury STEM. V Česku je podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne přibližně 300.000 ukrajinských uprchlíků. Většinou jde o ženy a děti.

Strana výpisu

4 ...

 

Anketa

Souhlasíte s vládou navrženou důchodovou reformou?

Ano

55%

 

Ne

15%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

15%