Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ministry pobouřilo Okamurovo vystoupení k běžencům z Ukrajiny, opustili sál

11. května 2022 - (ČTK) - Ministry pobouřilo vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury ve Sněmovně ke vládním strategickým prioritám zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Mluvili o nenávisti a o lžích. Zhruba po hodině odešli ze sálu a jednací den skončil, protože sněmovní pravidla vyžadují přítomnost aspoň jednoho člena vlády.

Pirátští ministři zveřejnili majetková přiznání, vybízejí k tomu i ostatní

ilustrační fotografie

10. května 2022 - (ČTK) - Ministři nominovaní Piráty do vlády Petra Fialy (ODS) dnes zveřejnili svá majetková přiznání a ke stejnému kroku vyzvali i další politiky. V tiskové zprávě současně podpořili přijetí novely zákona o střetu zájmů, která má zajistit, aby zveřejňování bylo pro politiky povinné. Na novelu se minulý týden ve Sněmovně nedostalo kvůli opozičním obstrukcím u předcházejících bodů.

Sovětský maršál Koněv už nebude čestným občanem Prahy, rozhodli radní

ilustrační fotografie

9. května 2022 - (ČTK) - Sovětský maršál Ivan Koněv (1897 až 1973) už nebude čestným občanem Prahy, kterým byl od června 1945. Důvodem jsou některé jeho problematické činy, například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Odebrání občanství musí ještě projednat městští zastupitelé, kteří budou mít konečné slovo.

Do Česka dnes přiletí bulharský prezident Radev, v úterý se setká se Zemanem

ilustrační fotografie

9. května 2022 - (ČTK) - Do České republiky dnes přiletí bulharský prezident Rumen Radev. Oficiální program jeho návštěvy začne v úterý, kdy ho dopoledne na Pražském hradě s vojenskými poctami přivítá prezident Miloš Zeman. Radev se setká také s dalšími představiteli státu.

Sněmovna bude schvalovat odklad částí nového stavebního zákona

Ilustrační fotografie

8. května 2022 - Praha 8. května (ČTK) - Sněmovna bude příští týden schvalovat odklad účinnosti klíčových částí nového stavebního zákona, které zavádějí státní stavební správu. V úvodním kole by se poslanci mohli zabývat vládním návrhem na úplné zrušení elektronické evidence tržeb od příštího roku. Obě předlohy narážejí na odpor opozice, zejména hnutí ANO. Poslanci se budou věnovat také například vládním strategickým prioritám pro řešení uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi a řešení růstu cen potravin. Očekává se rovněž druhé kolo volby kandidáta na jmenování viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Řádná schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne a měla by skončit v pátek.

Tým pro reformu penzí projednal podle MPSV snížení odvodů u částečných úvazků

Ilustrační fotografie

6. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - O plánovaném snížení odvodů u částečných úvazků jednala dnes skupina pro důchodovou reformu. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo práce. Od úlev na pojistném si resort slibuje větší zaměstnanost rodičů malých dětí, lidí po šedesátce či postižených, tedy také o něco větší příjem peněz na penze. Tým, který zřídil na začátku dubna ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), tvoří zástupci pětice koaličních stran a resortů práce a financí i ekonomové.

Havlíček vyzdvihl pomoc obyvatelům odpuštěním plateb za obnovitelné zdroje

Ilustrační fotografie

5. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - Spor mezi koalicí a opozicí o způsob zmírnění dopadů zdražení energií na obyvatele a firmy by mohlo podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) vyřešit odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Řekl to v debatě o návrhu programu dnešní mimořádné schůze dolní komory ke čtveřici předloh opozičního hnutí ANO na plošnou pomoc kvůli růstu cen plynu, elektřiny a pohonných hmot. Vládní koalice s plošnou pomocí nesouhlasí, dává přednost adresné.

Sněmovna jednomyslně schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti

5. května 2022 - Praha 4. května (ČTK) - Sněmovna dnes schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti, který mimo jiné umožňoval vydávat protikoronavirová opatření bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu. Rozhodnutí dolní komory konkrétně znamená, že od čtvrtka už po dnešní půlnoci končí povinnost nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Usnesení dolní komory bylo přijato jednomyslně, tedy hlasy všech 159 přítomných poslanců.

Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit novely čtyř zákonů

ilustrační fotografie

4. května 2022 - Praha 3. května (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit čtyři novely zákonů. Vyplývá to z legislativního plánu vlády pro roku 2022. V plánu je úprava systému krajských hygienických stanic v novele zákona o ochraně veřejného zdraví, změna zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění nebo o zdravotních službách.

Soud zrušil pokutu, kterou dostala Samková za prokletí velvyslance

Ilustrační fotografie

3. května 2022 - Praha 2. května (ČTK) - Pražský městský soud zrušil rozhodnutí České advokátní komory (ČAK), která před třemi lety uložila advokátce Kláře Samkové pokutu ve výši 25.000 korun za její veřejný projev, při němž v červnu 2016 proklela tureckého velvyslance.

Poslanci se sejdou ke zrušení EET, korespondenční volbě a zdravotním platbám

Ilustrační fotografie

3. května 2022 - Praha 3. května (ČTK) - Ke sporným předlohám o úplném zrušení elektronické evidence tržeb (EET) nebo o zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy ze zahraničí se poslanci sejdou na mimořádné schůzi, která začne dnes dopoledne. Na jejím programu je rovněž kontroverzní snížení plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví od poloviny roku a zpřísnění zákona o střetu zájmů zejména ve vlastnictví některých médií.

Strana výpisu

3 ...

 

Anketa

Souhlasíte s vládou navrženou důchodovou reformou?

Ano

55%

 

Ne

15%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

15%