Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Politika

Údaje MF: Důchodový systém skončil v 1. čtvrtletí v deficitu 10,6 mld. Kč

Ilustrační fotografie

21. dubna 2022 - Praha 20. dubna (ČTK) - Systém důchodového pojištění skončil letos po prvním čtvrtletí v deficitu téměř 10,6 miliardy korun. Schodek je tak o miliardu vyšší než před rokem a zhruba o 6,5 miliardy vyšší než před dvěma roky, tedy v covidových letech. Příjmy z odvodů sice každý rok rostou, výdaje na penze se ale zvedají rychleji. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Výdaje letos rostou výrazněji. Po lednovém navýšení se kvůli prudkému růstu cen budou důchody mimořádně valorizovat od června a podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) případně pak ještě od října.

Většina Čechů souhlasí s přijímáním Ukrajinců, má ale i obavu o sociální jistoty

20. dubna 2022 - Praha 19. dubna (ČTK) - Přijímání lidí prchajících z Ukrajiny před ruskou invazí považuje za správné sedm z deseti Čechů. Příchod uprchlíků ale zároveň vyvolává u značné části společnosti obavy z oslabování sociálních jistot a růstu nezaměstnanosti. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury STEM. V Česku je podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne přibližně 300.000 ukrajinských uprchlíků. Většinou jde o ženy a děti.

Na sněmu AV ČR představí priority akademie pro české předsednictví v Radě EU

ilustrační fotografie

20. dubna 2022 - Praha 20. dubna (ČTK) - Hlavní výzkumná témata, na které se chce Akademie věd ČR (AV) zaměřit během nadcházejícího předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, budou představena na dnešním zasedání Akademického sněmu. Z politiků se zasedání zúčastní například premiér Petr Fiala (ODS) či ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP-09). Za akademii to uvedla Markéta Růžičková.

Vláda podle poradkyně premiéra Horské chystá strategii pro příští topnou sezonu

Ilustrační fotografie

19. dubna 2022 - Praha 17. dubna (ČTK) - Vláda podle ekonomky a poradkyně premiéra Heleny Horské připravuje detailní strategii, jak zajistit dodávky energie pro příští topnou sezonu. Je třeba se připravit na přerušení dodávek plynu z Ruska v důsledku jeho agrese proti Ukrajině, uvedla dnes Horská v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Expremiér Vladimír Špidla (ČSSD) tento krok vlády podpořil, neboť ruský prezident Vladimir Putin podle něj bude v pokušení použít plyn jako zbraň.

Rada vlády chce zapojit Romy do hledání bydlení pro romské uprchlíky z Ukrajiny

16. dubna 2022 - Čeští Romové a Romky by měli pomoci s hledáním bydlení pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Vyzvali je k tomu občanští členové rady vlády pro záležitosti romské menšiny spolu se zástupci neziskových organizací a státní správy, uvedl dnes server Romea.cz. Člen vládní rady pro romskou menšinu Jan Husák podle serveru uvedl, že roste obava z nedostatečných kapacit bydlení pro romské běžence z Ukrajiny. Také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve čtvrtek uvedl, že je složité najít ubytování pro romské uprchlíky.

Česko dnes uzavře zastupitelské úřady v Užhorodě, Košicích a Přemyšli

15. dubna 2022 - Česká republika dnes uzavře zastupitelské úřady v Užhorodě, Košicích a Přemyšli, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu převzaly poskytování konzulární pomoci českým občanům. Agendu převezmou zpět české zastupitelské úřady v Kyjevě a Lvově. Do ukrajinské metropole se čeští diplomaté vrátili ve středu, ve Lvově by měli opět pracovat v brzké době, uvedla ve středu mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Národní sportovní agentura zastavila dotaci na stadion v Hradci Králové

Zdroj: Wikimedia

15. dubna 2022 - Národní sportovní agentura (NSA) zastavila řízení o dotaci na fotbalový stadion v Hradci Králové. Usnesení o zastavení řízení o dotaci město obdrželo ve středu do datové schránky. Agentura v dopise zmiňuje, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. S výtkami a závěrem NSA město nesouhlasí a zvažuje právní kroky. Uvedla to mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Město už stavbu za 568 milionů korun bez DPH zahájilo.

Strategie počítá s posílením úřadů práce, vyplácením podpor či rekvalifikací

14. dubna 2022 - Ministerstvo práce plánuje podle vládní strategie k přijetí uprchlíků výrazné posílení úřadů práce a inspekce práce. Celkem by mohlo vzniknout kolem 380 nových míst k vyplácení podpor, rekvalifikací a zaměstnávání příchozích. Resort připravuje také mimořádné dotace na rozšíření domovů pro seniory či postižené, na pomoc v terénu i poradenství. Dokument uvádí, že výdaje resortu práce mohly podle předpokladů činit asi 18 miliard korun, pří úspěšném začlenění a zaměstnání příchozích by ale finanční přínos pro stát mohl náklady snížit, či dokonce přesáhnout.

Chomutov třetím rokem čeká na rozhodnutí vlády ohledně přesunu nádraží

Zdroj: Wikimedia

14. dubna 2022 - Třetím rokem čeká Chomutov na rozhodnutí vlády ohledně přesunu hlavního vlakového nádraží blíže do centra. Správa železnic svůj záměr oznámila městu v roce 2019 a požádala o rychlou podporu. Náklady na stavbu nového objektu a rekonstrukci železniční trati se odhadují na čtyři miliardy korun, uvedl chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO). V nejistotě podle něj žijí hlavně lidé, kteří v sousedství nynějšího nádraží podnikají.

Vláda posoudí dlouhodobou strategii zvládání migrační vlny z Ukrajiny

13. dubna 2022 - Vicepremiér, ministr vnitra a šéf ústředního krizového štábu Vít Rakušan (STAN) dnes předloží vládě dlouhodobou strategii pro zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny. Do Česka se jich kvůli válce vyvolané Ruskem uchýlilo podle odhadu ze začátku dubna přes 300.000. Dokument bude obsahovat plány pro uzpůsobení systému zdravotnictví či školství pro větší počet uživatelů, ale například i to, jak téma komunikovat nebo jak zvládat práci s daty. Kabinet by se měl zabývat i vysokými cenami pohonných hmot a energií a aktuálními problémy vzniklými v důsledku ruské agrese na Ukrajině.

Hubáčková: Česko se z cílů Zelené dohody nechystá ustoupit

12. dubna 2022 - Česká republika se nechystá ustoupit z termínů, které stanoví evropský klimatický balíček Fit for 55 i takzvaná Zelená dohoda (Green Deal). Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) o tom ujistila rakouskou ministryni pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie Leonore Gewesslerovou. Ministryně se setkaly ve Znojmě. Česko a další země Evropské unie se v poslední době potýkají s rostoucími cenami energií a pohonných hmot. Situace se ještě zhoršila po ruské invazi na Ukrajinu, zahájené 24. února. Špičky EU kvůli konfliktu řeší, jak snížit závislost na ropě a plynu z Ruska.

Strana výpisu

8 ...