Více - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Více

Česko-polská dohoda přináší konkrétní výsledky

Česko-polská dohoda přináší konkrétní výsledky

25. července 2024 - Liberecký kraj - Třetí zasedání česko-polské komise Turów se dnes konalo v polské Vratislavi. Společná jednání komise vyplývají z Dohody, kterou před dvěma lety podepsali tehdejší premiéři České a Polské republiky. Smyslem je vzájemná informovanost o projektech a plánech i kontrola plnění akcí na ochranu okolí krajiny dotčené těžbou v polském hnědouhelném dole Turów.

Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu

Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu

25. července 2024 - Praha - Hlavní město uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit ekologicky šetrné hospodaření na 187 hektarech v lokalitách Běchovic, Dolních a Horních Počernic, Dubče, Kyjí, Vysočan, Třeboradic a Točné.

Proudem zasažený orel mořský je zpět ve volné přírodě

Proudem zasažený orel mořský je zpět ve volné přírodě

24. července 2024 - Poděbrady - Jeden příklad vypovídá za všechny o aktivitách Českého svazu ochránců přírody, jehož činnost od letošního roku podporuje také Nadace ORLEN Unipetrol. Ornitologům ze záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad se podařilo uzdravit a vrátit do volné přírody zraněnou samici orla mořského. Díky GPS monitoringu je nyní navíc možné sledovat její pohyb.

Lesníci v Jeseníkách spolupracují s dobrovolníky z Hnutí DUHA

Lesníci v Jeseníkách spolupracují s dobrovolníky  z Hnutí DUHA

21. července 2024 - Hradec Králové/Jeseník – Už sedm let se v červenci vydávají dobrovolníci z Hnutí DUHA do státních lesů na Zlatohorsku v Jeseníkách. Letos během týdne odpracovali 250 hodin a lesníci je za to jen chválí.

Biosmršť 2024 zaznamenala nový rekord v počtu pozorování

Biosmršť 2024 zaznamenala nový rekord v počtu pozorování

18. července 2024 - Průhonice – Do třetího ročníku bleskového mapování nepůvodních druhů živočichů a rostlin v ČR, které koordinovali vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR, se zapojilo téměř 200 dobrovolníků. Z více než 850 pozorování se podařilo získat informace o rozšíření 27 nepůvodních druhů. Rozšiřovat databázi nepůvodních druhů o svá pozorování může veřejnost i nadále. V přírodě právě nyní nápadně kvete např. nepůvodní bolševník velkolepý, kolotočník ozdobný či netýkavka žláznatá.

Rezervace velkým kopytníkům svědčí

Rezervace velkým kopytníkům svědčí

13. července 2024 - Středočeský kraj – Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice.

Nové slínkové silo v cementárně pomáhá snížit prašnost v okolí

Nové slínkové silo v cementárně pomáhá snížit prašnost v okolí

10. července 2024 - Čížkovice - Nové silo na uskladnění slínku v areálu Holcim Česko pojme až 50 000 tun této základní suroviny pro výrobu cementu, jeho stavba byla dokončena na začátku roku 2024. Cílem projektu je zcela zamezit vyvážení slínku a jeho venkovnímu skladování a tím eliminovat činnosti, které jsou zdrojem prašnosti a přispět tak ke zlepšení životního prostředí nejbližšího okolí cementárny.

První kancelář po sedmnácti letech existence

První kancelář po sedmnácti letech existence

10. července 2024 - Praha – První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře.

Velcí kopytníci pomáhají obnovovat krajinu po celém Česku

Velcí kopytníci pomáhají obnovovat krajinu  po celém Česku

6. července 2024 - Praha – Před deseti lety byla přirozená pastva velkých kopytníků v České republice prakticky neznámým pojmem. Dnes pomáhá obnovovat přírodu a biologickou rozmanitost na patnácti místech v celé České republice.

Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku

Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku

4. července 2024 - Litvínov - Tři mláďata kriticky ohrožených sokolů stěhovavých vylétla v červnu ze svého hnízda, ve kterém se před dvěma měsíci vyklubala. Nyní budou mladí sokoli získávat zkušenosti a trénovat své schopnosti lovu, než se za dva až tři roky usadí a vyvedou vlastní mláďata. Přes online stream v hnízdní budce na komíně teplárny v litvínovském výrobním závodě skupiny ORLEN Unipetrol mohou diváci sledovat celé období hnízdění sokolů každý rok, vždy v období námluv, které začíná na přelomu února a března, až do června, kdy mláďata opouští své hnízdo. Celkem se od roku 2011 v areálech skupiny ORLEN Unipetrol podařilo vyvést 58 mláďat tohoto vzácného dravce.

Výpravy do divočiny v polobotkách od obleku

Výpravy do divočiny v polobotkách od obleku

4. července 2024 - Praha – Před vstupem do milovické rezervace velkých kopytníků se tísní skupinka zájemců o exkurzi. Všichni mají pohorky nebo trekové boty vhodné do přírody. Na první pohled se od nich odlišuje jen jeden účastník, který do terénu, ještě lehce rozbahněného po posledních deštích, vyráží v polobotkách od obleku.

Strana výpisu

6 ...

 

 

Další informace: