Více - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Více

Lesy dosáhly vloni výborného hospodářského výsledku

Lesy dosáhly vloni výborného hospodářského výsledku

22. května 2024 - Hradec Králové – Hospodářský výsledek Lesů České republiky za rok 2023 dosáhl 3,84 miliardy korun, a to i přes výrazný meziroční pokles těžeb. Podnik obnovil 17 tisíc hektarů porostů, desítky lesních cest a nádrží, větrolamů, studánek i odpočívadel. Náklady ve výši 3.91 miliard korun představovala pěstební činnost, která je už více zaměřená na péči a výchovu mladých lesních porostů.

Blíží se Biosmršť 2024

Blíží se Biosmršť 2024

21. května 2024 - Průhonice – Třetí ročník Biosmrště je za dveřmi! Projekt občanské vědy, který má za cíl zmapovat nepůvodní druhy živočichů a rostlin v České republice, proběhne od pátku 24. do neděle 26. května. Zapojit se může každý, stačí pouze zaznamenat svá pozorování do aplikace iNaturalist. Na seznamu mapovaných druhů jsou nově zařazeny sršeň asijská a kosatec krvavý. Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR, kteří jsou v ČR hlavními koordinátory mezinárodního projektu, letos připravili pro jednotlivce, školní třídy a přírodovědné kroužky také soutěž o zajímavé ceny.

Lesy obnovily druhou vodní nádrž

Lesy obnovily druhou vodní nádrž

6. května 2024 - Hradec Králové - Dolní hájnický rybník zrekonstruovaly Lesy České republiky za 6,8 milionů korun na Krnovsku v Moravskoslezském kraji. Zadržuje vodu, která zlepšuje místní klima a mohou ji využít i hasiči. Podnik tak v rámci programu Vracíme vodu lesu dokončil další ze stovek projektů.

Začíná Týden lesů

Začíná Týden lesů

6. května 2024 - Česká republika – Po zvládnutí kůrovcové kalamity pokračují Lesy České republiky v obnově porostů, letos na čtrnácti tisících hektarech. S výsadbou téměř 56 milionů sazenic, z toho 37 milionů listnáčů, se začalo už počátkem března. Na rekordních 30 procentech obnovované plochy letos lesníci upřednostní přirozeně vzešlé semenáčky.

Nová zeleň pro psychiatrickou nemocnici

Nová zeleň pro psychiatrickou nemocnici

2. května 2024 - Horní Beřkovice – Do jarní výsadby nové zeleně se pustili v Psychiatrické nemocnici Horní Beřkovice. Na šest vzrostlých javorů klenů, jednu lípu velkolistou a 630 keřů meruzalky alpské přispěla nemocnici Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy finanční částkou 86 450 korun. Stejně jako u předchozích výsadeb, rovněž podpořených Nadací ČEZ, i tentokráte návrh pěstebních opatření a výsadby v zámeckém parku připravila arboristka a projektantka Markéta Svobodová. Park slouží nejen k relaxaci pacientů, ale je i volně přístupný veřejnosti.

V SOS vesničce v Doubí zakořeňuje sedmnáct nových stromů

V SOS vesničce v Doubí zakořeňuje sedmnáct nových stromů

28. dubna 2024 - Karlovy Vary (Doubí) – Nová výsadba zeleně proběhla v areálu SOS dětské vesničky v Doubí u Karlových Varů. Původních již ze zdravotních a bezpečnostních důvodů pokácených 15 dřevin přitom nahradilo 17 nových, konkrétně střemcha obecná (3), javor mléč (8) a jeřáb ptačí (6). Na jejich pořízení a realizaci celé výsadby přispěla Nadace ČEZ finanční částkou 102 306 korun v rámci grantu Stromy.

Soustavu čtyř tůní vytvořili vodohospodáři na Opavsku

Soustavu čtyř tůní vytvořili vodohospodáři na Opavsku

26. dubna 2024 - Hradec Králové – Podmáčeného pozemku v lesích u obce Pustá Polom na Opavsku v Moravskoslezském kraji využili vodohospodáři Lesů České republiky a vytvořili na něm v rámci programu Vracíme vodu lesu soustavu čtyř tůní.

Prosím, myslete na přírodu

Prosím, myslete na přírodu

24. dubna 2024 - Česká republika – Více než pět stovek osobností, které rozhodují o budoucnosti České republiky, oslovily v souvislosti s dnešním Dnem Země děti z několika mateřských a základních škol. Namalovaly pro ně obrázky s motivy přírody nebo zničeného životního prostředí a adresovaly jim tak prosbu: Prosím, myslete na přírodu.

O víkendu foťte rostliny i ptáky

O víkendu foťte rostliny i ptáky

23. dubna 2024 - Česká republika - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest v České republice, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Praha, Brno, Uherskohradišťsko, České Budějovice, Ostrava a Veselsko tak vyzývají všechny milovníky přírody, fanoušky vědy a lidi všech věkových kategorií i vzdělání, aby od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotili volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a svá pozorování nahrávali do bezplatné aplikace iNaturalist.

Národní park Podyjí má nové obyvatele

Národní park Podyjí má nové obyvatele

21. dubna 2024 - Praha – Nové obyvatele má pastevní rezervace u Mašovic v Národním parku Podyjí. Správa NP Podyjí se společností Česká krajina tam ke skupince divokých koní z Exmooru přivezly dvojici praturů. Jde o mladé býky plemene Tauros, které odborníci zpětně šlechtí tak, aby se co nejvíce přiblížilo vyhubenému praturovi. Podyjí se tak stalo jednou z několika málo lokalit u nás, kde se tento mohutný kopytník chová v přírodě blízkých podmínkách.

Přední český klimatolog Radim Tolasz hostem oslavy Dne Země na UJEP

Přední český klimatolog Radim Tolasz hostem oslavy Dne Země na UJEP

20. dubna 2024 - Ústí nad Labem - Na Den Země, 22. dubna, si každoročně připomínáme důležitost ochrany naší planety a životního prostředí. Letos se k oslavám Dne Země připojí i ústecká univerzita. Fakulta životního prostředí a Přírodovědecká fakulta UJEP připravily bohatý program na téma „Země a klima“. Součástí budou přednášky odborníků z UJEP a předního českého klimatologa Radima Tolasze z ČHMÚ, pokusy i výstava fotografií.

Strana výpisu

2 ...

 

 

Další informace: