Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Mapa největších tukových zločinů v Praze

Mapa největších tukových zločinů v Praze

19. prosince 2023 - Praha - Čím větší město, tím delší potrubí. Potrubí, to jsou dějové linky, kterými se táhnou příběhy. Jak to tak bývá, ne vždy mají šťastný konec. To platí i v případě Prahy, kde mnoho obyvatel stále špatně likviduje použité oleje a tuky na smažení, zejména v období Vánoc. Pražské vodovody a kanalizace vytvořily mapu tzv. největších tukových zločinů v hlavním městě, na níž jsou zaznamenána místa s největším výskytem ležatých tuků v kanalizaci.

Emisní limity už nejsou tak přísné

Emisní limity už nejsou tak přísné

19. prosince 2023 - Česká republika/Brusel - Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí ENVI schválil zprávu o emisní normě Euro 7. Emisní limity už nejsou tak přísné.

Na podporu ekologického vytápění

Na podporu ekologického vytápění

18. prosince 2023 - Liberecký kraj - Pokračovat v podpoře efektivnějšího a ekologičtějšího způsobu vytápění. To je cílem aktualizovaného programu z dotačního fondu kraje, který nese název Podpora dodatečné instalace akumulační nádoby u domácích kotlů na pevná paliva. Je v něm vyčleněno 1,3 milionu korun. Podmínky programu odsouhlasila na svém zasedání Rada Libereckého kraje 5. prosince.

Studenti UJEP se zabývali plýtváním potravinami

Studenti UJEP se zabývali plýtváním potravinami

6. prosince 2023 - Ústí nad Labem - V pátém ročníku soutěže Czech Envi Thesis studenti z celého Česka představili v Ústí nad Labem nejzdařilejší práce letošního roku v oblasti společenskovědního přístupu k ochraně životního prostředí. I letos byly k vidění inovativní práce zabývající se například odpady, přírodou ve městech nebo systémem sdílených elektrokol. Vítězné téma letošního ročníku se pak věnovalo problematice plýtvání potravinami, vyhrála s ním studentka Univerzity Karlovy v Praze.

ORLEN Unipetrol snižuje svoji uhlíkovou stopu

ORLEN Unipetrol snižuje svoji uhlíkovou stopu

6. prosince 2023 - Kralupy n. V. - Skupina ORLEN Unipetrol ve svém výrobním závodě v Kralupech nad Vltavou zahájila realizaci rozsáhlé investice zaměřenou na rekuperaci tepla spalin. ORLEN Unipetrol očekává od tohoto projektu, který zařadil mezi pět svých nejdůležitějších strategických iniciativ, snížení produkce emisí až o 15 kt ročně a současně zvýšení flexibility kralupské rafinérie včetně posílení její energetické soběstačnosti. Jednotka má být dokončena v polovině roku 2025. Investice přesáhne úroveň půl miliardy korun. Výstavba rekuperační jednotky je dalším konkrétním krokem skupiny ORLEN Unipetrol na cestě k emisní neutralitě, které chce skupina dosáhnout nejpozději v roce 2050.

Andělská křídla ukazují k budoucnosti bez kouře

Andělská křídla ukazují k budoucnosti bez kouře

4. prosince 2023 - Špindlerův Mlýn - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy „Město bez kouře“, k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky horského střediska k volbě zdravějšího způsobu života bez kouře a přispět k čistotě přírody, která město obklopuje.

Tři nové přírodní památky

Tři nové přírodní památky

2. prosince 2023 - Hradec Králové – Nejcennější území lužních lesů a luk na jihu Moravy spravované Lesy České republiky jsou od 1. prosince přírodními památkami zvanými Kostická Čista, Týnecké Fleky a Saufang. Najdete je na bezmála 111 hektarech.

Skupina ČEZ pokračuje v ozeleňování své autoflotily

Skupina ČEZ pokračuje v ozeleňování své autoflotily

1. prosince 2023 - Plzeň - Skupina ČEZ pokračuje v rychlé proměně svého vozového parku ve flotilu ekologických aut. Do konce letošního roku chtějí energetici jezdit ve 150 elektromobilech. Tempo se daří držet i díky tzv. dynamickému nákupnímu systému, který ČEZ používá při soutěžení dodavatelů aut. Hned 34 nových modelů vozu CUPRA Born tak včera mohli zástupci ČEZ převzít v plzeňském dealerství Autocentrum Šmucler. Bezemisní vozy nahradí klasická auta ve firemních autopůjčovnách ČEZ po celé České republice. Většina fleetu ČEZ by do roku 2030 měla v souladu s platným ESG závazkem ČEZ sestávat z plně elektrických vozidel.

Tůně v lázeňských lesích přispějí k zadržení vody v krajině i zvýšení biodiverzity

Tůně v lázeňských lesích přispějí k zadržení vody v krajině i zvýšení biodiverzity

22. listopadu 2023 - Karlovy Vary - Osm nových tůní o celkové ploše 1508 m2 vybudovala v letošním roce příspěvková organizace Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV). Hlavní výhodou vzniku nových vodních ploch je zadržení vody v krajině a vytvoření místa vhodného pro rozmnožování obojživelníků nebo hmyzu. Tůně spadají do II. a III. zóny Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, a při stavbě jsou proto dodrženy standardy Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Vybudování tůní bylo podpořeno dotací.

ORLEN Unipetrol pokračuje na cestě k emisní neutralitě

ORLEN Unipetrol pokračuje na cestě k emisní neutralitě

17. listopadu 2023 - Litvínov - Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol realizuje postupné kroky na své cestě k emisní neutralitě, které chce dosáhnout nejpozději v roce 2050. V rámci svého úsilí o snižování emisí oxidu uhličitého a plnění emisních cílů vytýčených evropskou legislativou začne od 1. ledna 2024 distribuovat na českém trhu automobilový benzín BA95 s označením E10. Tento benzín výrazně snižuje emise skleníkových plynů, protože obsahuje až 10 procent obnovitelného paliva vyráběného z hmoty či odpadu organického původu.

Lesy ČR zrekonstruovaly u Stříbra historickou nádrž

Lesy ČR zrekonstruovaly u Stříbra historickou nádrž

17. listopadu 2023 - Hradec Králové – Rekonstrukci historické vodní nádrže s mokřadem a dvěma tůněmi dokončily v lesích nedaleko Kostelce u Stříbra v Plzeňském kraji Lesy České republiky. Vše v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu. Projekt za 3,5 milionu korun patří k těm, které pomáhají adaptovat českou krajinu na klimatickou změnu.

Strana výpisu

6 ...