Plzeňský - REGIONÁLNÍ NOVINY

Plzeňský

Kostel v Lukové se sochami duchů věřících se dočkal oprav za miliony korun

ilustrační fotografie

30. května 2022 - (ČTK) - Oprav za víc než 8,3 milionu korun se za uplynulých sedm let dočkal dříve zdevastovaný kostel sv. Jiří v Lukové na severním Plzeňsku. Letos je to deset let, co si opuštěný kostel v Sudetech vybral tehdejší student výtvarné školy Jakub Hadrava pro svou bakalářskou práci. S pomocí figurantů usazených do lavic vytvořil z plátna a záclon namočených v sádře dvaatřicet bílých siluet duchů někdejších věřících. Informace o výstavě se dostala do světa a od následujícího roku 2013 se do kostela začali sjíždět turisté ze všech světadílů.

Zemřel zakladatel ABC a významný tvůrce komiksů Vlastislav Toman

Zdroj: youtube.com

12. května 2022 - 11. května zemřel ve věku dvaadevadesáti let novinář, autor dobrodružných knih a scénárista komiksů Vlastislav Toman. Jeho jméno je nerozlučně spojeno s časopisem ABC, do něhož přispíval a byl jeho dlouholetým šéfredaktorem.

Labutí samec na řece v Plzni pronásledoval kánoe, ochranáři ho přemístili

10. dubna 2022 - Ochránci zvířat přestěhovali z břehu řeky v centru Plzně velkého labutího samce, kterému přezdívají "trenér", i s jeho partnerkou na rybník na Rokycansku. Důvodem bylo to, že pronásledoval kanoisty trénující na Radbuze a zejména děti se ho báli. Labuťák se před několika dny vrátil na své oblíbené hnízdiště u loděnice poblíž dominantního činžovního domu Mrakodrap. Záchranáři zvířat s odborem životního prostředí magistrátu museli pár rychle přesunout na rybník za Plzní ještě v době, než si ptáci začali stavět hnízdo. ČTK to dnes řekl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do komunálních voleb v Plzni v koalici Spolu

1. dubna 2022 - Memorandum o vytvoření předvolební koalice Spolu pro podzimní komunální volby v Plzni podepsali dnes předsedové městských organizací ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Zatím není jasné, kdo bude kandidátem koalice na primátora, post by ale měl pravděpodobně připadnout ODS, řekl šéf městské ODS Jiří Šneberger. Současný primátor Pavel Šindelář (ODS) zatím neřekl, zda bude o post primátora znovu usilovat. Jednotlivé strany podle něj budou mít teprve své sněmy, kandidátka by měla být hotová kolem poloviny května, řekl ČTK.

Soud nepovolil obnovu řízení doživotně odsouzeného sériového vraha Kotta

29. března 2022 - Čtyřiašedesátiletý doživotně odsouzený sériový vrah Josef Kott u Krajského soudu v Plzni neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Soud dnes pro obnovu řízení neshledal důvody. Kott podle něj nepředložil žádné nové, dosud neznámé důkazy. V roce 1995 Kotta spolu s komplicem Michalem Kutílkem poslal soud pravomocně na doživotí za čtyři vraždy, které spáchali v květnu 1990 během 26 hodin. Pátý člověk jejich útok přežil. Kott se na rozdíl od Kutílka k vraždám nikdy nepřiznal. Tvrdí, že neměl dosud spravedlivý proces a snažil se znevěrohodnit původní výpovědi Kutílka, na jejichž základě byl odsouzen. Kutílek ve věznici v roce 2017 ve věku 66 let zemřel, předtím ale řekl, že všechny vraždy spáchal pouze on sám.

Emil Kintzl, jedna z největších šumavských legend, zemřel ve věku 88 let

Zdroj: Wikimedia

15. března 2022 - Emil Kintzl, největší šumavská legenda posledních desítek let, zemřel včera ve věku 88 let. V plzeňské nemocnici podlehl sobotnímu zranění, jež mu způsobil lyžař, který neubrzdil jízdu na ledu a srazil ho na vleku v Kašperských Horách. Kintzl, který 23. února oslavil 88. narozeniny, měl ještě v pátek přednášku v železnorudském infocentru. ČTK to dnes potvrdil starosta Železné Rudy Filip Smola

Krajský soud v Plzni rozhodl o trestu za vystěhování chartistů

4. března 2022 - Krajský soud v Plzni vyměřil sedmdesátiletému Václavu Hraničkovi, někdejšímu příslušníkovi Státní bezpečnosti, dvouletý podmíněný trest za násilné vystěhování dvou disidentů ve státem řízené akci Asanace. Odvolací senát konstatoval, že přiměl k odchodu do emigrace Ivana Černegu a Antonína Pojara. Asanace měla za cíl zbavit tehdejší režim kritiků především z řad signatářů Charty 77 a u vytipovaných lidí dosáhnout vystěhování z ČSSR. Informace dnes zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD) v plzeňské příloze.

Za vraždu novorozené dcery udělil soud Plzni cizince 16 let vězení a vyhoštění

9. února 2022 - Na 16 let do věznice s ostrahou poslal dnes Krajský soud v Plzni pětatřicetiletou ženu z Lotyšska, která podle obžaloby v prosinci 2020 v Karlových Varech zavraždila svou právě narozenou dceru. Žena v soudní síni prohlásila svou vinu a přijala navrhovaný trest, který zahrnoval také vyhoštění z České republiky na deset let. Státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání, obžalovaná žena si vzala lhůtu na rozmyšlenou. Rozsudek tak zatím není pravomocný.

Plzeň dnes zvolí nového primátora místo Baxy, který se stal ministrem kultury

17. ledna 2022 - Plzeňští zastupitelé dnes zvolí nového primátora města. V křesle čtvrtého největšího města ČR nahradí dosavadního primátora Martina Baxu z ODS. Baxa se stal ministrem kultury a post primátora více než stosedmdesátitisícové Plzně opouští. Koaliční smlouva zajišťuje pozici pro ODS, novým primátorem se s největší pravděpodobností stane dosavadní technický náměstek primátora, jednačtyřicetiletý Pavel Šindelář.

Plzeň připravila výstavu, která připomíná 80 let od transportů Židů do Terezína

9. ledna 2022 - Plzeň připravila výstavu Čas nezapomnění, která historickými dokumenty a fotografiemi připomíná 80 let od transportů Židů do Terezína. V lednu 1942 bylo ve třech skupinách deportováno z nákladového nádraží v Plzni do ghetta v Terezíně 2604 mužů, žen a dětí. Konce války se dožilo jen 204 z nich.

Plzeňská zoo získala vzácné čínské sudokopytníky takiny zlaté

21. prosince 2021 - Nový přírůstek, vzácného čínského sudokopytníka takina čínského nebo také zlatého, připravila jako vánoční dárek pro návštěvníky plzeňská zoologická zahrada. Novinářům to dnes řekl ředitel zahrady Jiří Trávníček. Takin zlatý, větší příbuzný evropského kamzíka, byl pro svět objeven teprve v roce 1950 a v Číně je stejně jako například panda považován za národní poklad a zvířecí symbol země. Do zahraničí se poprvé takini čínští dostali až v roce 2002 díky liberecké zoo. Dnes jej v sedmi zemích EU chová 14 zahrad.

Strana výpisu

1 ...