Olomoucký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Olomoucký

Sokolí farma si vloni připsala dva nové rekordy

Sokolí farma si vloni připsala dva nové rekordy

16. ledna 2024 - Česká republika - Rekordních jedenáct párů sokola stěhovavého zahnízdilo v loňském roce na výškových stavbách (komínech a chladicích věžích) Skupiny ČEZ. Ornitologové z ALKA Wildlife přitom monitorovali dění kolem sokolích budek v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice, a to od začátku února do konce listopadu. Ne všude ovšem přebývali sokoli a bohužel ne všem párům se podařilo vyvést mladé. Některé původní páry se rozpadly a jeden zmizel docela. Na druhou stranu nová dvojice se usídlila v Elektrárně Dětmarovice a nové druhy či družky si našli i jedinci, kteří po rozpadu zůstali na místě. Z celkového počtu jedenácti párů jich šest hnízdí na severu Čech.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v polském parlamentu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v polském parlamentu

16. ledna 2024 - Varšava - Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes pracovně navštívil Polsko. Do Varšavy ho pozvala nová předsedkyně polského Senátu Małgorzata Kidawa-Błońska. Setkal se také s novým maršálkem polského Sejmu Szymonem Hołowniou. Mezi hlavními tématy obou jednání byl vývoj politické situace v Polsku po podzimních volbách nebo parlamentní spolupráce na úrovni uskupení Visegrádské čtyřky.

Ocenění pro biskupa Václava Malého

Ocenění pro biskupa Václava Malého

15. ledna 2024 - Bratislava – Včera udělila prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová Mons. Václavu Malému, pomocnému biskupovi pražskému, Řád bílého dvojkříže II. třídy. Státní vyznamenání biskup Malý obdržel u příležitosti 31. výročí vzniku Slovenské republiky.

Přes 13 a půl milionu korun pro útulky

Přes 13 a půl milionu korun pro útulky

14. ledna 2024 - Česká republika - Češi mají srdce na správném místě a svou podporu vysílají také směrem k opuštěným zvířatům. Již po osmé uspořádala Super zoo spolu s nadačním fondem Staň se srdcařem vánoční sbírku Strom splněných přání, ve které se podařilo vybrat zboží v hodnotě 13 706 888 Kč, což je dosavadní rekord.

Na běžky i na svah dovezou lyžaře skibusy

Na běžky i na svah dovezou lyžaře skibusy

14. ledna 2024 - Olomoucký kraj - S podporou kraje letos opět na hory vyráží skibusy. Speciální autobusy jezdí každý víkend, a budou v tom pokračovat až do 10. března. Lyžaře přepraví na trase mezi Jeseníkem, Červenohorským sedlem a Šumperkem.

Obytkou až pod sjezdovku

Obytkou až pod sjezdovku

14. ledna 2024 - Česká republika/zahraničí - Ještě před několika lety byla dovolená s obytkou doménou výhradně letních měsíců. To už teď ale zdaleka neplatí. Z dat společnosti Campiri vyplývá, že zájem o karavaning roste během celého roku, a to včetně zimy. Lidé se v obytných vozech totiž naučili trávit také lyžařské dovolené. Na tento trend reagují samotní provozovatelé skiareálů, kteří rozšiřují svou nabídku o speciální stání. Ty často nabízejí nejen základní vybavení jako elektrickou přípojku nebo přístup k pitné vodě, ale také WiFi připojení či saunu.

Komentář Petra Kymličky k vývoji inflace

Komentář Petra Kymličky k vývoji inflace

12. ledna 2024 - „Vysoká Inflace, která byla nejpalčivějším problémem české ekonomiky v posledních letech, se pomalu stává – doufejme – minulostí. Vše nasvědčuje tomu, že s koncem loňského roku, končí také přibližně tři inflační roky. V prosinci 2023 spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 6,9 %, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu. Vedle prosincového vývoje spotřebitelských cen zveřejnili statistici i průměrnou míru inflace za celý rok. Ta byla v roce 2023 třetí nejvyšší v celé historii České republiky a dosáhla hodnoty 10,7 %. Jak tvrdé byly poslední roky pro české firmy a domácnosti z hlediska inflace, je vidět nejlépe na tom, že druhá nejvyšší celoroční inflace byla v roce 2022 s 15,1 %. Vyšší byla již jen v době turbulentní ekonomické porevoluční transformace a zavádění DPH v roce 1993, kdy dosáhla 20,8 %,“ komentuje vývoj inflace Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

V Olomouci vzniká nová městská čtvrť Šantovka District

V Olomouci vzniká nová městská čtvrť Šantovka District

11. ledna 2024 - Olomouc - Dnes vnitřní periferie, brzy nábřeží plné života. V Olomouci vyroste nová městská čtvrť Šantovka District. Projekt naváže na již existující obchodně-společenské centrum Galerie Šantovka a lokalitu doplní o rezidenční část, zázemí pro kulturu a volnočasové aktivity, obchody nebo kanceláře. Ateliér A8000 se na rozvoji území podílí spolu s britskou kanceláří StudioN.

Rekordních 52 109 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 605,5 MW

Rekordních 52 109 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 605,5 MW

11. ledna 2024 - Česká republika - Společnost ČEZ Distribuce připojila v loňském roce k síti 109 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 605,5 MW. Z valné většiny se jednalo o střešní instalace na rodinných domech, cca 92,5 procent žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí. Více jak 85% těchto instalací bylo s bateriovým uložištěm. Celkem je do sítě ČEZ Distribuce aktuálně připojeno 104 700 fotovoltaických elektráren s instalovaný výkonem 1 896,4 MW. ČEZ Distribuce investovala v roce 2023 do nutných úprav distribuční soustavy vyvolaných požadavky na připojení obnovitelných zdrojů 6,5 miliardy korun, letos plánuje cca 7,7 miliard korun.

Stávka železničářů v Německu narušila spojení s Českou republikou

Stávka železničářů v Německu narušila spojení s Českou republikou

10. ledna 2024 - Česká republika - K protestu, který v úterý zahájili strojvedoucí nákladních vlaků společnosti Deutsche Bahn (DB), se v noci na středu přidali také jejich kolegové z osobní dopravy.

Komentář Radomila Doležala k vývoji zahraničního obchodu

Komentář Radomila Doležala k vývoji zahraničního obchodu

9. ledna 2024 - „Statistiky zahraničního obchodu za měsíc listopad ukazují meziroční pokles vývozu o 2,6 %, meziměsíčně je to pak o 1,4 %. Po mírně kladném výsledku v říjnu se vývoz v listopadu opět vrací do záporných čísel a pokles vývozu se projevil ve většině odvětví.

Strana výpisu

10 ...