Olomoucký - REGIONÁLNÍ NOVINY

Olomoucký

Helfštýn se promění ve vojenské ležení, chystá se Festival vojenské historie

ilustrační fotografie

19. května 2022 - (ČTK) - Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se o tomto víkendu promění v rozsáhlé vojenské ležení. Obsadí jej vojáci a šermíři připomínající dobu napříč staletími, na hrad se sjedou při příležitosti Festivalu vojenské historie. Přehlídka každoročně hostí špičku šermířských a vojenskohistorických spolků a sdružení, a to od dob římských až po první světovou válku. V doprovodném programu se objeví to nejlepší z české šermířské scény, kapely i divadla, chybět nebude ani historická střelnice, řekl ČTK pořadatel akce Martin Tureček ze skupiny historického šermu Adorea.

Olomoucká Vědecká knihovna při muzejní noci připomene zakladatele genetiky

ilustrační fotografie

16. května 2022 - (ČTK) - Do letošního ročníku tradiční Olomoucké muzejní noci se poprvé zapojí také Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL). Návštěvníkům připomene 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, který v letech 1840 až 1843 studoval v Olomouci. ČTK o tom informoval zástupce knihovny Josef Kaštil.

Olomoucká zoo má novou lvici, dvouletou samici lva berberského

Ilustrační fotografie

14. května 2022 - (ČTK) - Olomoucká zoologická zahrada má nový přírůstek, téměř dvouletou samici lva berberského. Lvice dnes přicestovala do Zoo Olomouc ze Švýcarska. Vytvořit by zde měla pár s téměř tříletým samcem Thembim, potomkem lva Šimona, který uhynul v olomoucké zoo v únoru. ČTK o tom dnes informovala mluvčí zoo Iveta Gronská. Zástupci zoo doufají, že nový přírůstek zajistí do budoucna další úspěšný chov berberských lvů.

Divadlo na cucky chystá premiéru Pravidla úklidu, otevře tím Divadelní Floru

Ilustrační fotografie

2. května 2022 - Olomouc 2. května (ČTK) - Olomoucké Divadlo na cucky chystá příští týden premiéru autorské inscenace Pravidla úklidu, na její přípravě divadlo spolupracovalo s pražským A studiem Rubín a Kolonií z.s. Dokumentární projekt se zabývá hrdinskými příběhy žen z východu, které se vydaly do Česka za prací. Autorkou a režisérkou je Lucie Ferenzová. Prvního uvedení se inscenace dočká během festivalu Divadelní Flora v pondělí 9. května, pražská premiéra se poté uskuteční v A studiu Rubín 10. června, sdělil ČTK mluvčí Divadla na cucky Zdeněk Vévoda.

Olomoučan přišel o více než milion kvůli podvodným investicím do kryptoměn

13. dubna 2022 - O částku ve výši přes jeden milion korun připravili podvodníci devětadvacetiletého Olomoučana při podvodných investicích do kryptoměn. O své peníze přišel poté, co reagoval na reklamu ohledně možnosti investování; postupně si založil krypto peněženku, na kterou zasílal částky a následně i údajné poplatky související s uzavřením účtu. Lidi, s nimiž jednal, již nelze kontaktovat. Případ kriminalisté vyšetřují pro zločin podvodu, pachatelům hrozí až osm let vězení, informovala dnes ČTK policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Výstava v Arcibiskupském paláci nabízí pohledy na ukřižovaného Krista

4. dubna 2022 - Ukřižovaný Kristus pohledem lidového řezbářství a středověké poezie je námětem nové výstavy, která se otevře ve čtvrtek v olomouckém Arcibiskupském paláci. Vyřezávané dřevěné kříže pocházejí z rozsáhlé sbírky manželů Hojgrových, kteří ji věnovali v roce 2013 olomouckému arcibiskupství. Výstavu budou doprovázet úryvky středověké básně Salve mundi salutare Arnulfa z Lovaně v překladu biskupa Josefa Hrdličky. Výstava bude v paláci přístupná až do začátku června, informoval dnes ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Na Jesenicku napadlo až 15 centimetrů sněhu, sněžit bude i o víkendu

1. dubna 2022 - Zhruba 15 centimetrů sněhu napadlo v noci na dnešek na severu Olomouckého kraje, návrat zimy pocítili obyvatelé Jesenicka, ale i návštěvníci hor. Na hřebenech stále sněží a do toho silně fouká, řekl dnes ČTK dispečer jesenické horské služby Jaroslav Komárek. Kvůli novému sněhu jsou v pohotovosti silničáři, na Jesenicku mají v terénu veškerou techniku a pokračují v zimní údržbě. Silnice jsou sjízdné, pokrývá je však rozbředlá sněhová vrstva a je potřeba počítat se zvýšenou opatrností, řekl dnes ČTK dispečer jesenických silničářů. Sněžit má podle meteorologů i o víkendu.

Památky v Olomouckém kraji se po dvouleté pauze chystají na Velikonoce

29. března 2022 - Hrady a zámky v Olomouckém kraji se po dvouleté pauze vynucené pandemií koronaviru chystají oslavit Velikonoce bohatým programem. V letošní sezóně půjde podle kastelánů o první největší akci, na kterou v době před pandemií mířily tisíce návštěvníků. Většinou program rozloží do několika svátečních dní, otevřeno bude výjimečně i v pondělí.

Hrad Helfštýn chystá na sezonu sérii speciálních nočních prohlídek paláce

Zdroj: Wikipedia

21. března 2022 - Hrad Helfštýn u Týna nad Bečvou na Přerovsku chystá na letošní sezonu sérii speciálních nočních prohlídek nově rekonstruovaného paláce, za které architekti a stavebníci sesbírali řadu ocenění. Cyklus ponese název Palác žije, prohlídky budou zaměřeny na různá témata a uskuteční se v pěti termínech. Jejich součástí bude i doprovodný program - videomapping, účast kovářů či hudební vystoupení, řekla ČTK mluvčí hradu Eva Lehnertová.

V Prostějově po dvouletém odkladu způsobeném epidemií vynesou smrtku

Zdroj: Wikimedia

16. března 2022 - Prostějovská radnice po dvouletém odkladu způsobeném epidemií koronaviru a preventivními opatřeními obnoví na začátku dubna lidovou tradici vynášení smrtky. Město tuto akci chtělo uspořádat už na jaře 2020. V celém světě se ale tehdy začal šířit nový koronavirus a radnice musela vynášení smrtky na poslední chvíli zrušit. Figurínu smrtky hodí účastníci průvodu do mlýnského náhonu jako symbol končící zimy v pondělí 4. dubna. ČTK to řeklaa primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS).

Bitcoin míří k novému rekordu. V USA totiž dnes spustí první bitcoinový fond pro širokou veřejnost

Zdroj: Lukáš Kovanda

- Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se dnes dostala na úroveň necelých 63 tisíc dolarů za kus. Vyšších cen dosahoval bitcoin za celou svoji historii od roku 2009 pouze v jediném týdnu letos v polovině dubna.

Strana výpisu

1