Jihomoravský - REGIONÁLNÍ NOVINY

Jihomoravský

Podomní prodejci energií mají v Brně zákaz, radní vydali nové nařízení

17. března 2022 - Na celém území Brna je zakázaný podomní prodej energií. Radní vydali nové nařízení. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že obzvlášť v době ukončení činnosti mnoha dodavatelů je potřeba, aby byli občané chránění před podomními prodejci.

Uprchlíci z Ukrajiny chodí v Brně k veterinářům hlavně s kočkami

9. března 2022 - Hlavně s kočkami chodí uprchlíci z Ukrajiny na Kliniku chorob psů a koček v Brně. ČTK to řekl jeden ze zaměstnanců kliniky, která spadá pod Veterinární univerzitu Brno. Veterináři podle něj zatím řešili běžné věci jako očkování nebo odčervení. Uprchlickou vlnu spustila před dvěma týdny ruská invaze na Ukrajinu.

V Brně začínají veletrhy módy Styl a Kabo, letos bez módních přehlídek

19. února 2022 - Na brněnském výstavišti dnes začínají třídenní veletrhy módy Styl a Kabo. Proti dřívějším letům je jejich formát skromnější. Kvůli nejistotě způsobené covidovou pandemií se nekonají žádné přehlídky a doprovodné akce a bude sloužit výlučně jako veletrh pro obchodní kontakty výrobců, prodejců a nákupčích.

Žena ze Znojemska uvěřila virtuálnímu nápadníkovi, přišla o dva miliony

11. února 2022 - Žena středního věku ze Znojemska uvěřila virtuálnímu nápadníkovi údajně z Blízkého východu, postupně mu poslala přes dva miliony korun. Prodala kvůli tomu i rodinnou nemovitost. Policie se případem podvodu zabývá. Na policejním webu o tom dnes informovala mluvčí Lenka Drahokoupilová. Případ není ojedinělý, před podvody na internetu policie varuje opakovaně.

Soud v Břeclavi odmítl nároky Lichtenštejnů na nemovitý majetek na jižní Moravě

11. února 2022 - Nadace knížete z Lichtenštejna u soudu v Břeclavi neuspěla s žalobou na státní instituce. Žádala vydání majetku, který podle ní neoprávněně užívá český stát, a náhradu škody. Šlo například o lednický či valtický zámek. Okresní soud žalobu zamítl jako nedůvodnou. Lichtenštejnská knížecí rodina tvrdí, že jí český stát majetek nezákonně zabavil na základě Benešových dekretů po roce 1945. Žalující strana má protistranám uhradit náklady řízení. Rozhodnutí není pravomocné, strany se proti němu mohou odvolat.

Devítiletý trest za pokus o vraždu spolujezdce přezkoumá Nejvyšší soud

Ilustrační foto

7. února 2022 - Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Tomášem Kocourkem, jenž si má odpykat devět let ve vězení za pokus o vraždu mladého spolujezdce v osobním autě. Kocourek na úprku před policejní hlídkou vjel do protisměru a chtěl narazit do kamionu, šestnáctiletý chlapec na poslední chvíli strhl šoférovi řízení a fatálnímu následku zabránil. Nejvyšší soud převzal dovolání spolu se spisem koncem ledna, zjistila ČTK z justiční databáze. Verdikt lze s ohledem na rozhodovací statistky očekávat zhruba za měsíc.

Nový rektor Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam rezignoval

Zdroj: Wikipedia

31. ledna 2022 - Nový rektor Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam, který měl funkci zastávat od února, s okamžitou platností rezignoval. Uvedl to v dnešním prohlášení, které má ČTK k dispozici. Akademická obec Adama zvolila už loni. Kvůli sporným publikacím jej však k rezignaci vyzvala dosavadní rektorka Danuše Nerudová i některé vědecké autority. Akademický senát bude muset volbu rektora zopakovat. Kdo bude univerzitu od února řídit, není zatím jasné.

Kritická bilance včerejšího řádění vichru v Česku: lámal stromy, zastavoval vlaky, shodil zeď, která zabila člověka

Zdroj: Wikipedia

31. ledna 2022 - Silný vítr zasáhl včera velkou většinu republiky, na Kladensku shodil zeď, která zabila člověka. Výrazně zkomplikoval železniční dopravu, problémy byly i na silnicích. Bez elektřiny kvůli vichru zůstaly desetitisíce odběratelů, počet takových míst se postupně daří energetikům snižovat. Hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli od včerejší půlnoci do odpoledne k více než 2300 zásahům, především k polámaným a spadlým stromům. Meteorologové naměřili na několika místech nárazy větru o rychlosti orkánu. Několik obětí, dopravní komplikace i výpadky elektřiny způsobily silný vítr a bouře napříč Evropou. Místní záplavy ohlásilo Dánsko či Hamburk.

Skupina odborníků kritizuje návrh monumentu pro Mendlovo náměstí v Brně

Zdroj: Wikipedia

21. ledna 2022 - Skupina umělců, akademiků a teoretiků výtvarného umění v otevřeném dopise kritizuje výsledek veřejné soutěže na sochu pro Mendlovo náměstí v Brně. V soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela, které připadá na letošní rok, uspěl umělecký slévač a sochař Jaromír Gargulák. Jeho bronzový monument Hrachovina však signatáři otevřeného dopisu pokládají za "doslovně ilustrativní až banální". Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) ČTK napsala, že v porotě byli klíčoví odborníci a smlouva už byla uzavřena.

Na opatření proti záplavám v Česku má jít v následujících letech 62 miliard Kč

19. ledna 2022 - Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe má jít do roku 2027 přes 62 miliard korun. Oproti předchozímu šestiletému období je to více než dvojnásobná částka. Vyplývá to z aktualizovaných plánů pro zvládání povodňových rizik, které ve středu projedná vláda. Mají platit do roku 2027. Materiál má ČTK k dispozici. Plány vládě předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr zemědělství Zdeněk Nekula (oba KDU-ČSL).

Ombudsman se u ÚS připojil do řízení o zrušení části vyhlášky o očkování

Zdroj: Wikimedia

12. ledna 2022 - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se jako vedlejší účastník připojil k řízení u Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu. Za poslední týden se na ombudsmana obrátilo na 5000 stěžovatelů, kteří s povinným očkováním seniorů a určitých profesí proti covidu nesouhlasí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kancelář veřejného ochránce práv Markéta Bočková.

Strana výpisu

3 ...

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s vládou navrženou důchodovou reformou?

Ano

55%

 

Ne

15%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

15%