Ministerstvo dopravy Bártovu superstrategii nepoužije - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ministerstvo dopravy Bártovu superstrategii nepoužije

23. května 2011, 19.46 | PRAHA | Většina ze superkoncepce ministerstva dopravy (MD), kterou letos představil exministr Vít Bárta (VV), se nepoužije. V pondělí o tom informoval na 117. žofínském fóru Luděk Sosna, ředitel odboru strategie MD.

 

"Práce na superstrategii (Green paper) do roku 2025 nebudou pokračovat," řekl Sosna, i když se prý řada myšlenek a podnětů možná použije. "Ale to budeme řešit separátně," doplnil ředitel.

Ministerstvo nyní pracuje na nové strategii - GEPARDI II - pro roky 2014 až 2020. V té chce zjistit, jaké stavby se můžou realizovat, jak je seřadit podle priorit a jaké stavby by měly pro Českou republiku větší přínos.

Proti superstrategii se vyjádřilo negativně mnoho odborníků, ale také například Magistrát hlavního města Prahy, protože se v ní nepočítalo s financováním stavby metra a dalších projektů.

Se superkoncepcí nesouhlasil ani šéf Asociace krajů, jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek (ČSSD). "Superkoncepce je mrtvá. Jako hejtmani jsme to říkali už dávno a upozorňovali jsme na to, že ministerstvo začalo tahat za špatný konec. Nový ministr dopravy to uznal, a tak by měla být superkoncepce dokumentem, který skončí ve skříni nebo šuplíku na ministerstvu dopravy," řekl Hašek. Věří ve vypracování zcela nové koncepce dopravní infrastruktury včetně jejího financování.

Ministerstvo v nové koncepci nepočítá s tak silným využitím PPP projektů (partnerství veřejného a soukromého sektoru), podle Sosny je ale stále možnost využít této varianty při opravě dálnice D1.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by se mělo převést na akciovou společnost, kterou by vlastnil stát, navrhuje Jiří Švorc, generální ředitel ŘSD. Společnost hledá nový způsob financování a podnikání by tomu mohlo pomoci. "V současnosti má ŘSD deficit 23 miliard korun," řekl a doplnil, že tyto peníze již byly nasmlouvané v minulých dobách. "Ředitelství silnic a dálnic sklízí plody předchozího období, kdy ve větším rozsahu byl kladen důraz na nové investice a výstavbu. V současné době řešíme problém s financováním údržby a s některými projekty, které nebyly dostatečně finančně pokryté."

Kvůli škrtům v rezortu je však nyní ředitelství nemá. "Meziroční pokles rozpočtu činí asi 37 procent," dodal Švorc.

Navíc je potřeba stabilizovat příjmy z dopravy. Zatímco podle rozpočtu na rok 2010 se mělo ze silniční daně vybrat 5,5 miliardy korun, podle Gustava Slamečky, ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), se ale vybralo jen 4,7 miliardy. V roce 2011 by to pak mělo být 5,6 miliardy, tvrdí.

V roce 2015 skončí možnost čerpání z Operačního programu Doprava (OPD). Švorc přiznal možnost odebrání peněz z evropských fondů určených na OPD. To by mohlo nastat kvůli nadhodnoceným zakázkám, špatné dokumentaci a špatně nastaveným podmínkám výběrových řízení. Na největší pochybení přišla Evropská komise hlavně u Ředitelství vodních cest. Pokud se naplní černé scénáře a nevyjde stavba alternativních projektů, tak podle Švorce může Česká republika přijít až o 15 miliard korun.

K tomu ale podle ministerstva nedojde. V případě mostu v Kolíně není tak velký problém, podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) se totiž nejedná o systémovou chybu. "Komise, když dojde k pochybení u jednoho projektu, tak je to sice věc, která je nepříjemná, ale pro nás dobře komunikovatelná, protože se nejedná o systémové projekty." Problém ale může být v systémových chybách, které by mohla Evropská komise zjistit.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs