Personální spory ve vládě jsou ve skutečnosti bojem o vedení ODS, varují politologové - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Personální spory ve vládě jsou ve skutečnosti bojem o vedení ODS, varují politologové

19. května 2011, 11.27 | PRAHA | Premiér hodnotí ministry ve vládě jako žáky v první třídě a rozbouřená situace v koalici ODS, TOP 09 a VV je ve skutečnosti bojem o to, kdo povede občanské demokraty. I takové názory zmínili ve čtvrtek oslovení politologové, když hodnotili situaci ve vládě.

 

"Personální změny považuji jen za mocenský boj mezi jednotlivými stranami i uvnitř nich," řekla politoložka Vladimíra Dvořáková. "Pořád si myslím, že se nehraje ani tak o VV, ale o Nečasovo vedení ODS," doplnil ji politolog Zdeněk Zbořil. Ještě dál šel ve svém komentáři politolog Bohumil Doležal: "Celá situace může skončit úplným rozvratem ODS, která je už teď naštípnutá."

Doležal nevěří tomu, že VV jsou strana schopná loajální politické spolupráce s kýmkoli. "Je to strana totálně nespolehlivá, což je její základní atribut. Koalice kvůli ní bude stále nad propastí," dodal politolog. Současná vstřícnost VV je podle Doležala daná jen poklesem veřejné podpory indikované průzkumy veřejného mínění: "Podle mne je to přejde, odhaduji to na několik dnů nebo týdnů."

"Existují podle mne výrazné nevolené skupiny, které chtějí celou situaci znejistit," uvedl Zbořil, podle kterého je cílem těchto skupin oslabit akceschopnost vlády i znejistit poměry hlasů v Poslanecké sněmovně.

Jako člověka, který má v politice své vlastní zájmy a patří k elitě v pozadí, Zbořil označil například lídra VV, poslance a bývalého majitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bártu. „Nemáme ale zákon, že tito lidé nemůžou být ve státní správě," konstatoval zároveň na adresu lidí z bezpečnostních agentur politolog.

Že ve své funkci předsedy poslaneckého klubu ODS musel skončit jako "úlitba Bártovi" je přesvědčený Petr Tluchoř (ODS), který to uvedl ve čtvrtečních Hospodářských novinách. Tluchoř byl přitom obviňovaný z toho, že společně s bývalou šéfkou poslanců VV Kristýnou Kočí osnovali puč v nejmenší vládní straně. Jejím cílem mělo být získat dostatek odpadlíků pro to, aby koalice mohla vládnout i bez VV.

Podle Zbořila je připravený scénář, ve kterém znovu nastoupí do vedení země úřednická vláda, byť to současní koaliční představitelé vylučují. Politolog přitom zavzpomínal na kabinet Jana Fischera, který sice nebyl akceschopný, ale vykazoval vysokou popularitu.

Dvořáková zhodnotila i způsob, jakým předseda vlády Petr Nečas (ODS) mluví o práci svého týmu. "Když premiér říká, že ministři začali pracovat lépe, připadá mi to jako hodnocení žáků v první třídě. Proč neřekne konkrétně, komu se co nedaří a v čem se zlepšil?" uvedla politoložka.

Nečas v dubnu slíbil na konci tehdejší vládní krize, že na jaře oznámí změny ve svém kabinetu. Později ale svá slova zmírnil s tím, že ministři začali pracovat lépe. Konkrétní byl premiér jen v hodnocení práce bývalého ministra vnitra a předsedy VV Radka Johna a šéfa rezortu zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).

Lídři koaličních stran se ve středu na večerním jednání K9 shodli, že žádná ze stran koaliční smlouvy nevypovídá, ale že personální otázky odsunou až za volbu nového předsedy VV, která skončí na konferenci strany na konci května.

Představitelé VV opakovaně uvádějí, že trvají na tom, aby v kabinetu skončil ministr zemědělství Ivan Fuksa, obrany Alexandr Vondra (oba ODS) a šéf financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vondra v dubnu už premiérovi demisi na svůj post navrhnul, ten se k jeho pozici dosud nevyjádřil. Svůj konec ve vládě připustil i Fuksa.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs