Focus: Dvacet let vzestupů a pádů občanských demokratů - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Focus: Dvacet let vzestupů a pádů občanských demokratů

20. dubna 2011, 18.18 | Silní lídři, prosazování standardní politiky, silná členská základna a pevné voličská základna, mnohaletá účast ve vládě a pravicový prezident na Pražském hradě jsou úspěchy Občanské demokratické strany (ODS) v její dvacetileté existenci. Skandály a pády se jí však nevyhnuly

 

"Občanští demokraté si při svém vzniku dali do štítu prosazování standardní politiky, která se lišila od tehdejších představ disentu. Ve svém čele měli navíc dnešního prezidenta Václava Klause, který je svou dominancí táhl dopředu," uvedl politolog Bohumil Doležal. S budováním standardního politického spektra občanští demokraté začali, další politické uskupení šla v jejích šlépějích, připomíná Lukáš Jelínek.

"Těch 20 let můžeme ohodnotit jako příběh úspěchu. ODS strávila zhruba polovinu času ve vládě a zasadila se o prvního pravicového prezidenta v našich dějinách," vypočetl Petr Sokol. Strana je podle něj unikátní v tom, že všichni její předsedové byli zároveň premiéry země. "To je neobvyklé a jde možná i o evropský unikát," podotkl Sokol a dodal: "Klaus byl u formování české politiky a za Topolánka byla ODS hegemonem pravice, měl dokonce lepší volební výsledky než Klaus."

Úspěchy však v druhé polovině devadesátých let vystřídaly pády. Stranu dostihlo její problematické financování a občanské demokraty finanční kauzy stály pád jejich vlády. "Tato strana navíc přinesla politiku založenou na manažerských strukturách a postupech," uvedl Jelínek. S těmito problémy se potýká strana podle jeho mínění dosud.

Politologové se shodli na tom, že občanští demokraté měli v minulosti silné lídry, přičemž jako nejvýraznějšího z nich vnímají současného prezidenta a zakladatele strany Václava Klause.

Podle Jelínka dokázal Klaus přitáhnout zájem lidí o politiku a udělat politické dění zajímavé pro občany země. "Po něm však přišel úpadek, ODS chybí charismatické osobnosti, které by prodávaly program. ODS by, stejně jako ostatní české strany, potřebovala srozumitelněji formulovat svůj program i vztah k celospolečenským a celosvětovým otázkám," vysvětlil.

"Klausův politický kapitál se ale s léty vyčerpal. Jeho následník, Mirek Topolánek, se pak snažil stranu od svého předchůdce emancipovat a ustoupit od myšlenky jakéhosi třídního boje, kterou prosazoval Klaus," myslí si Doležal.

Hovořit o budoucnosti občanských demokratů je podle politologů těžké. Jelínek i Doležal si myslí, že pokles podpory ODS může pokračovat, nebo minimálně stagnovat. "Rozpad koalice bude pokračovat, podpora pro ODS může dále padat a premiér Nečas je z tohoto pohledu nešťastná figura. Jeho případný pád může být jednou velmi tvrdý," prohlásil Bohumil Doležal.

Opačného názoru je Sokol, který upozorňuje, že občanští demokraté zažívají potřetí ve své historii boj o lídra pravice. "Zatím se zdá, že tak, jak v tomto souboji porazili ODA a Unii svobody, porazí i TOP 09, i když ta je o poznání silnější soupeř," uzavřel.

Občanská demokratická strana vznikla pod vedením tehdejšího ministra financí a nynějšího prezidenta Václava Klause v dubnu 1991 rozpadem Občanského fóra. Ustavující kongres ODS se konal 20. a 21. dubna 1991 v Olomouci a za svého předsedu si zvolil právě Klause.

Ve čtvrtek oslaví občanští demokraté 20. výročí od svého vzniku v pražském paláci Žofín.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs