Politologové kritizují výběr nového ministra vnitra, je to podle nich provokace - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Politologové kritizují výběr nového ministra vnitra, je to podle nich provokace

19. dubna 2011, 10.58 | ČESKÁ REPUBLIKA | Návrh na jmenování Jana Kubiceho na post ministra vnitra je skandál a provokace. Jsou o tom přesvědčení politologové oslovení v úterý Mediafax a výběr svorně kritizují. Poukazují na tzv. Kubiceho zprávu, kterou budoucí ministr zveřejnil krátce před volbami v roce 2006 a podle mnohých tím ovlivnil výsledky voleb v neprospěch ČSSD.

 

"Výběr ministra vnitra mne zarazil. Považuji to za naprosto skandální rozhodnutí, dosadit do čela tohoto rezortu člověka, který ve službách ODS prokazatelně ovlivnil průběh voleb v roce 2006 a který figuruje v bezpečnostní agentuře. Rozhodnutí nahradit jednu agenturu druhou nerozumím," řekl Mediafaxu politolog Jan Bureš.

"To, že Kubice je spjat s aférou z května roku 2006, je tak trošku provokace ČSSD," doplnila politoložka Vladimíra Dvořáková, která na druhou stranu zdůraznila, že Kubice je nepochybně odborník.

Podle Dvořákové se novým obsazením postu ministra vnitra sice vyřešily obavy prorůstání firmy ABL do struktur státní správy i další bezpečnostní rizika s tím spojená, rezort vnitra však považuje za důležitý a není si jistá, zda se touto změnou po třítýdenní krizi odstranily její příčiny.

Na otázku, jakou trvanlivost může mít nové vládní uskupení, odpověděli oba politologové spíše vyhýbavě. Dvořáková přiznala, že si není jistá délkou trvání obměněného kabinetu a neví, co bude tento personální posun do budoucna znamenat.

Jan Bureš upozornil na dva možné konfliktní momenty. Prvním může být návrat Víta Bárty (VV) na ministerstvo obrany a druhým nevyřešená kauza ProMoPro ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). "Otázka další stability vlády do velké míry souvisí s osobou Víta Bárty. Pokud se rozhodne, že bude předsedou VV, potom se jím dost pravděpodobně stane a bude tam vyvíjen velký tlak na to, aby se vrátil do vlády. Takže problém tam bude i nadále a pokud se Vít Bárta skutečně vrátí na svůj post, bude to jednoznačně prohra Petra Nečase," uvedl politolog s tím, že konflikt může vyvolat i další setrvání Alexandra Vondry na svém postu.

Dohoda koaličních partnerů podle jeho názoru ukázala, že pozice premiéra Petra Nečase (ODS) je v rámci strany poměrně silná a dalo by se soudit, že stranu dovede až k dalším volbám. "V budoucnu se však bude odvíjet od toho, zda ODS dokáže získat voličské preference," řekl. Zdůraznil, že veškeré dohody představitelů současné vládní koalice plynou ze snahy vyhnout se volbám, ve kterých by pravděpodobně strany přišly o velké procento mandátů.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs