Prezident by demisi členů vlády neměl podmiňovat předložením jmen náhradníků, míní expert - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Prezident by demisi členů vlády neměl podmiňovat předložením jmen náhradníků, míní expert

13. dubna 2011, 14.10 | PRAHA | Hlava státu není oprávněna podmiňovat přijetí demise členů vlády, se kterou za ním přijde předseda vlády, předložením jmen jejích náhradníků. Svůj názor nám ve středu odpoledne sdělil expert na ústavní právo Petr Novák.

 

"Ústava jasně říká, že prezident přijme demisi člena vlády, kterou mu předloží předseda vlády," uvedl Novák s tím, že rozhodnutí o tom, kdo v kabinetu skončí, je zcela v kompetenci premiéra.

Právník reagoval na současnou krizi, kterou prochází kabinet Petra Nečase (ODS) a která vyvrcholila jeho pondělní návštěvou hlavy státu Václava Klause, při níž předseda vlády Klausovi spolu s rezignací šéfa rezortu dopravy a faktického lídra Věcí veřejných (VV) Víta Bárty předložil také demisi zbylé dvojice ministrů, hájících v kabinetu barvy VV - Josefa Dobeše a Radka Johna.

Návrh na jejich odvolání Klaus hned v pondělí odmítl s tím, že jejich demisi nepřijme do doby, než mu koalice předloží plán dalšího fungování vlády.

Ve středu svůj požadavek ještě podmínil současným předložením jmen politiků, kteří by měli odvolané ministry na jejich postech nahradit.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs