Premiér Nečas přijal rezignaci Víta Bárty, požaduje odchod ministrů Johna a Dobeše - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Premiér Nečas přijal rezignaci Víta Bárty, požaduje odchod ministrů Johna a Dobeše

9. dubna 2011, 08.49 | PRAHA | Předseda vlády Petr Nečas (ODS) v pátek odpoledne přijal rezignaci Víta Bárty (VV) na post ministra dopravy. Nečas na páteční tiskové konferenci uvedl, že nic jiného ani nepředpokládal a rezignaci neprodleně doručí prezidentovi republiky.

 

"Zhruba před 50 minutami jsem se telefonicky spojil s Vítem Bártou, který mi sdělil, že nabízí rezignaci na svou funkci ministra dopravy," uvedl Nečas. "Tuto rezignaci jsem okamžitě přijal a doručím ji prezidentu republiky. Nic jiného jsem ani nepředpokládal a nepřipouštěl. Nemohlo to dopadnout jinak," dodal.

Ve vládě Petra Nečase (ODS) mají skončit kromě ministra Víta Bárty ještě dva další členové Věcí veřejných, ministr vnitra Radek John a šéf školství Josef Dobeš (oba VV). Premiér to oznámil po jednání lídrů koaličních stran.

"Vedle předání rezignace pana ministra Bárty na pozici ministra dopravy navrhnu panu prezidentovi i odchod pana ministra Johna a pana ministra Dobeše. A samozřejmě v rámci resortů náměstků, kteří jsou spjati s těmito záležitostmi," přiblížil předseda vlády. Uvedl také, že jde o krok, který od něj byl jako od premiéra očekávaný. "Jsem odhodlán ho prosadit a dostalo se mi k tomu plné podpory nejen ODS, ale také TOP 09," uvedl Nečas.

"Společně jsme se usnesli, že nemůžeme být vládou protikorupční a odpovědnosti a dál přitom sdílet vládu se stranou, která budí velké pochyby," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Doplnil, že je velice rád, že se premiér ujal úkolu navrhnout prezidentu Václavu Klausovi demisi i ministrů Johna a Dobeše.

"Vzhledem k fungování vlády považuji za nepřijatelné, aby lidé spjatí s ABL zastávali pozice ústavních činitelů nebo představitelů státní správy. Tito lidé musí odejít," uvedl Nečas. Dodal ale, že nadále platí koaliční smlouva. Premiér zároveň přiznal, že zástupci VV odešli z jednání K9 nespokojeni.

"My řešíme konkrétní problém, kdy by vláda měla být spjata s bezpečností agenturou, která penetruje svoje představitele do státní správy," řekl k jednání premiér a doplnil: "Představa, že pomíjíme program, jen proto, že tam nebude Franta nebo Honza, nejde."

Podle Nečase aktivitami ABL a představitelů VV vzniklo riziko vážného podezření, že je jeho kabinet propojený s konkrétním subjektem.

"K9 jsme opustili po půl hodině, partneři po nás chtěli, abychom z vlády odvolali i ministry Johna a Dobeše, to pro nás bylo neakceptovatelné," řekla předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake po jednání K9. Strana jednání opustila. "Nevzali jsme si žádný čas na rozmyšlenou. Tento požadavek je pro nás neakceptovatelný," řekla. Na dotaz agentury Mediafax, zda je strana odhodlaná vypovědět koaliční smlouvu, odpověděla: "Je to jedna z alternativ a v tuto chvíli nemohu nic vyloučit".

Jakým způsobem bude strana řešit situaci, v tuto chvíli netuší. "Musíme informovat poslance a vše s nimi projednat. Nyní ještě nemám žádné konkrétní informace," uzavřela.

Na tiskovou konferenci přišlo šest zástupců K9. Kromě premiéra se před novináře postavil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík (STAN). Za ODS se objevili šéf obrany Alexandr Vondra i předseda poslaneckého klubu strany Petr Tluchoř.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs