ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní ministr Bárta neodejde - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní ministr Bárta neodejde

7. dubna 2011, 15.55 | PRAHA | Jestliže ministr dopravy Vít Bárta (VV) neodejde kvůli podezření z korupčního skandálu do příštího pátku z vlády, ČSSD zváží, zda nevyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře kabinetu Petra Nečase (ODS). Prohlásil to ve čtvrtek šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

 

"Problém kolem Škárky a ministra Bárty je problém celé vládní koalice. Premiér Petr Nečas dlouhou dobu ignoroval fakt, že jeho koalice je tvořena dvěma vládními stranami a jednou firmou," prohlásil Sobotka. Premiér podle jeho slov až příliš dlouho ignoroval všechny skandály a problémy Věcí veřejných.

"Jsem přesvědčen, že ministr Bárta měl možnost včera večer, aby celou věc vysvětlil. Ale on nic nevysvětlil. Věnoval tento čas, aby líčil své přátelské vztahy s Jaroslavem Škárkou. Jestliže ministr Bárta odmítl rezignovat na člena vlády, je na tahu premiér, aby ministra odvolal," doplnil Sobotka.

Nečasovi pak dal čas do příštího pátku, kdy se sejde předsednictvo ČSSD. Pokud do této doby premiér neodvolá ministra Bártu, sociální demokraté zváží, zda nevyvolají v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

"Lidé už mají dost těch skandálů, které každý den plní stránky novin a televizní zpravodajství. Lidé mají právo na to, aby tady byla vláda kompetentní, kde by byli lidé slušní," vysvětlil šéf sociální demokracie.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek podotkl, že problém se netýká pouze Víta Bárty, ale celé jeho politické strany. "Jak je možné, že tam jsou lidé, kteří přijímali od Bárty peníze? To nebyl jenom pan Škárka. Tohle je něco jako zhoubný nádor české politické scény," řekl.

V souvislosti se současnou aférou už Zaorálek podle svých slov chápe, proč poslanci VV nehlasovali společně se sociálními demokraty v parlamentu pro zákony, které byly v duchu jejich politického programu. Soudí, že poslanci byli zaplaceni. "Věci veřejné jsou kombinací firmy a takové zvláštní sekty," uzavřel Sobotka.

Poslanec za ČSSD Jeroným Tejc uvedl, že pokud má policie celou kauzu vyšetřit, musí odejít z vlády i ministr vnitra Radek John (VV). "Kauza Víta Bárty připomíná kauzu Jiřího Čunka. Já myslím, že je to kauza Jiřího Čunka dvakrát a na druhou," řekl. Obává se, že v zájmu Radka Johna je totiž to, aby celou kauzu kolem Bárty policie zametla pod koberec.

Zatímco Čunek byl ministrem pro místní rozvoj, John je ministrem vnitra. "Faktickým ministrem vnitra je však Vít Bárta. Není tajemstvím, že místo Radka Johna na poradách s náměstky sedává Vít Bárta. Myslím, že to je důkaz toho, že Vít Bárta a Radek John nemohou být nadále členy vlády, pokud pan premiér slibuje nestranné vyšetření," uvedl Tejc.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs