Zbrojní embargo na Libyi je v pořádku, shodují se poslanci - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Zbrojní embargo na Libyi je v pořádku, shodují se poslanci

22. března 2011, 17.59 | PRAHA | Zbrojní embargo, kterým se do akcí proti Libyi zapojí NATO, má smysl a je v pořádku. Agentuře Mediafax to v úterý řekli místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a poslanec VV Viktor Paggio. Oba ale upozornili, že s celou akcí souvisí další otázky, které prozatím zůstávají nevyřešené.

 

Podle Lubomíra Zaorálka, který je stranickým specialistou na zahraniční problematiku, je správné odříznout Muammara Kaddáfího od peněz a jakýchkoliv zbraní.

"Zbrojní embargo je samozřejmě zcela v pořádku. My ale máme jiný problém. Turecko zavetovalo, aby to byla akce NATO, a Spojené státy dávají jasně najevo, že by rády odstoupily z vedení té akce," řekl agentuře Mediafax stínový ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Vzniká tak situace, že nevíme, kdo celé akci bude velet. Proto jsem požádal vládu, konkrétně ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a ministra obrany Alexandra Vondru, aby Poslanecké sněmovně poskytli informace o pozici České republiky," řekl.

"NATO nepovažuji za platformu, která by se měla angažovat na akcích v Libyi. Pro tamní budoucí vládu je to danajský dar," řekl poslanec VV Viktor Paggio.

Zbrojní embargo však podle něj má smysl. "Každopádně jsem pro velkou zdrženlivost," dodal.

Rozhodnutí NATO částečně se do akcí v Libyi zapojit uvítal ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Je to dobře. Všichni jsme tak trošku s překvapením hleděli, kdo vlastně tady čemu velí. Určitě má k zapojení Severoatlantická aliance kapacity i zkušenosti," řekl ministr.

Účast v Libyi je pro členy NATO údajně příležitost ovlivňovat situaci a dostávat včas potřebné informace. "Proto jsme v žádném případě rozhodnutí neblokovali. Je dobře, že v oblasti vynucování embarga shoda již existuje," dodal Mediafaxu ministr.

Pro Českou republiku rozhodnutí NATO nebude prý prakticky nic znamenat. "My jsme řekli, že se vojenských akcí teď neúčastníme. Není proto nutné z toho vyvozovat jakékoliv jiné závěry," uzavřel Vondra.

S jeho slovy souhlasí i poslanec za ODS Jan Vidím. "Embargo by měly v tomto případě, dle mého názoru, zajišťovat zejména ty alianční země, které mají loďstvo. My máme jednu ponorku, která je spíše do muzea," řekl v úterý Mediafaxu. Celkově by měly země ke konfliktu podle něj přistupovat opatrně. "Pravděpodobně o tom budeme vést ve sněmovně dlouhou diskuzi. Všichni by nyní rádi věděli, kdo je v tom konfliktu Mirek Dušín a kdo Dlouhé Bidlo," poukázal Vidím na nepřehlednou situaci v zemi.

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) nejvíce ocenila, že NATO přijalo konsenzus. "Pro mě leží mnohem větší význam v tom, že NATO jako instituce se dokáže dohodnout a postupovat jednotně," prohlásila. "Pokud bych si mohla dovolit dvě poznámky k tématu Libye, tak považuji za velmi licoměrný postup Číny a Ruské federace. To je věc, která se mi nelíbí. A také postrádám silnější hlas Ligy arabských států," dodala Parkanová.

"Jsem přesvědčen, že jde o chybné rozhodnutí. Celá ta akce vede k dalšímu střetu euroatlantického světa se světem arabským, chcete-li muslimským," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ten zároveň vnímá jako alibistický postoj Číny a Ruska, které akci nevetovaly v Radě bezpečnosti OSN, ale přitom ji kritizují. "Jinak vnímáme celý problém u nás a jinak ho vidí na severu Afriky. Liga arabských států se například postavila proti celému zásahu. Prohlubovat tyto rozpory je špatné, protože jde evidentně i o civilisty. Bude tím jen poskvrněno jméno další organizace," dodal Filip.

O tom, že se do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího Severoatlantická aliance (NATO) zapojí, rozhodla rada NATO na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Prozatím prosazuje vůči Libyi zbrojní embargo. Operace by měla začít do 24 hodin.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs