Ministr Heger: Jsme na cestě k závěru - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ministr Heger: Jsme na cestě k závěru

Ikona

15. února 2011, 00.26 | PRAHA | Zástupci Lékařského odborového klubu (LOK) se dohodli s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) na memorandu. Oznámili to po pondělním jednání. "Jsme na cestě k závěru, budu-li trošku optimistický," uvedl v pondělí po mnohahodinovém jednání Heger. Návrh memoranda označil za určitý pokrok. Ministr společně s lékařskými odbory memorandum podepíší, pokud ho odboráři odsouhlasí.

 

Součástí memoranda je mimo jiné, že nemocniční lékaři ukončí protestní akci Děkujeme, odcházíme a stáhnou výpovědi. Ministr i dále lékařům nabízí zvýšení mezd o pět až osm tisíc korun měsíčně, ale v objemu dvou miliard korun. Peníze se rozdělí podle počtu lékařů v nemocnicích.

S předpokladem zvyšování efektivity zdravotnického systému a v souladu s reformními kroky bude průměrný plat lékaře zvýšen v roce 2012 o 10 procent. Nejpozději od 1. ledna 2013 dosáhne plat lékaře v přímé úměře na dosažené kvalifikace a praxi 1,5násobku až trojnásobku průměrné mzdy, uvádí se například v memorandu.

"Slíbili jsme, že sestry budeme brát v úvahu v příštím roce stejně jako ostatní nelékařský personál," řekl Heger po jednání.

Martin Engel, předseda LOK, řekl, že memorandum předloží do středy regionálním odborářským organizacím. Musí ho rovněž posvětit vláda.

"Jednání probíhala věcně a korektně. Po tříhodinovém jednání vznikla definitivní verze návrhu dohody. Chci vyzvat vedení LOK, aby návrh podpořilo. Máme před sebou dobrý kompromis," řekl jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Hašek doufá, že dohoda bude podepsaná.

Předseda České lékařské komory Milan Kubek řekl, že se bude snažit přesvědčit lékaře, aby s nabídkou souhlasili. Pro lékaře půjde 1,8 miliardy korun, zbylé peníze se pak použijí na růst platů za přesčasovou práci a mzdy o dovolených, dodal.

Ministr Heger se v pondělí zmíněným memorandem připraveným společně s lékařskými odbory snažil zažehnat krizi ve zdravotnictví. Předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Marek Šnajdr v pondělním vysílání rádia Impuls řekl, že hlavním problémem současné situace ve zdravotnictví je ustupování doktorům.

"To nepovažuju za nejšťastnější přístup z důvodu toho, že to neodpovídá ekonomickým možnostem ČR a že to neodpovídá ekonomickým možnostem českého zdravotnictví," prohlásil Šnajdr. Podle něj to paradoxně neurychluje reformy, jenom se na dluh naleznou prostředky, "abychom někoho uspokojili".

Lékařům jde podle Šnajdra hlavně o peníze, ne už v první řadě o reformu zdravotnictví. Míní, že by se měly přijmout nové zákony.

Akci Děkujeme, odcházíme spustily lékařské odbory loni na podzim. Výpovědi k 1. březnu tohoto roku podaly na čtyři tisícovky nemocničních doktorů.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs