130 tisíc cizinců nesmí volit. Ombudsman to chce změnit - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

130 tisíc cizinců nesmí volit. Ombudsman to chce změnit

Ikona

2. února 2011, 08.46 | ČESKÁ REPUBLIKA | Z voleb do zastupitelstev krajů a obcí je dosud vyloučena početná skupina bezmála sto třiceti tisíc cizinců z nečlenských zemí EU, kteří v Česku dosáhli na trvalý pobyt. Za jejich právo jít k volebním urnám či obsadit místa na kandidátkách nyní bojuje ombudsman Pavel Varvařovský, píší Lidové noviny. Ve své poslední zprávě pro poslance ombudsman kritizuje návrh nového volebního kodexu. Zákon totiž na trvale usazené cizince z třetích zemí zapomíná.

 

"Účast na rozhodování ve věcech veřejných na místní úrovni je důležitý prvek integrace," citují Varvařovského ve středečním vydání Lidové noviny.

Jeho požadavek zapojit cizince z třetích zemí do voleb našel oporu napříč politickým spektrem. "Jako manželka cizince s trvalým pobytem, který žije v Praze šestnáct let a touží volit, bych byla určitě pro takovou změnu," řekla například šéfka poslaneckého ústavně-právního výboru Karolina Peak (VV), jejíž muž je Australan. Myšlenka se zamlouvá i stínovému ministru spravedlnosti Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD). "Pokud tu někdo dlouhodobě žije, pracuje a platí daně, tak by mohl mít i podíl na rozhodování o správě obce a kraje," uvedl v Lidových novinách.

Naopak premiér Petr Nečas iniciativu nepodporuje. "Hlasovací právo je u mne spojeno s občanstvím. Hlasovat ve volbách je občanské, nikoli lidské právo," citují Lidové noviny Nečase.

Podle platného volebního zákona se mohou komunálních voleb zúčastnit jen občané z členských států Evropské unie, kterých žije v Česku přes padesát tisíc.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs