Debata se týkala hlavně reformy zdravotnictví, řekl ministr Heger po schůzce s prezidentem - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Debata se týkala hlavně reformy zdravotnictví, řekl ministr Heger po schůzce s prezidentem

Ikona

7. ledna 2011, 16.16 | PRAHA | Většina schůzky mezi ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) a prezidentem Václavem Klausem se týkala reformy zdravotnictví, o akci lékařů Děkujeme, odcházíme byla řeč jen okrajově. Novinářům to po pátečním jednání řekl ministr Heger. "O akci Děkujeme, odcházíme jsme samozřejmě hovořili, ale větší část času jsme věnovali reformě zdravotnictví a obecným principům

 

Například jak je zdravotnictví zasazeno do společnosti, jaké vyvolává tlaky a proč vyvolává problémy i v mnohem vyspělejších zemích," řekl po schůzce Heger.

Heger od Klause dále obdržel pozvání na semináře Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) a také má připravit teze pro seminář o zdravotnictví. "Pokládám to za výraz zájmu pana prezidenta i jeho určité přízně," poznamenal ministr.

Ministr také potvrdil, že prezident kroky vlády podporuje, ale zároveň soudí, že vláda bude schopná reformy prosazovat vlastními silami. Zároveň dodal, že podle prezidenta akce Děkujeme, odcházíme celou problematiku zviditelnila a posunula ji do středu zájmu.

"Naše zdravotnictví musí už jednou přejít z fáze socialistické bezbřehosti do fáze, kdy je jasně pojmenováno, kde jsou naše možnosti, kam až můžeme odborně a finančně jít," pojmenoval Heger jeden z principů reformy.

Reagoval také na výtky lékařů, že k řešení problematické situace zatím nic neučinil. Podle jeho vyjádření se původní protesty lékařů týkaly tří oblastí: mezd, reformy a vzdělávání. V oblasti vzdělávání se již učinily kroky v souvislosti s novými vyhláškami a změnami v systému. U reformy byly představeny hlavní principy.

"O oblasti mezd musím zcela otevřeně říct, že je neuspokojena. A v rámci týdnů a měsíců je neuspokojitelná. Od začátku svého působení v rezortu říkám, že tyto požadavky nenaplníme a že ve státním rozpočtu peníze pro rok 2011 zkrátka nejsou," řekl Heger.

K další fázi akce Děkujeme, odcházíme Heger uvedl, že zatím ve svých vyjádřeních chce být rezervovaný, protože poslední čísla ukazují, že někteří lékaři své výpovědi stáhli, a že ani současná situace nemá potenciál přímo ohrozit poskytování zdravotní péče. "Ale zdůrazňuji, že situaci nechci bagatelizovat. Zatím jsme však měli signály, že někteří lékaři své výpovědi stahují," dodal Heger.


Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs